TEATR OSTERWY w …LONDYNIE! TEATR OSTERWY w …LONDYNIE!

Szykują się pracowite wakacje dla aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Pod koniec czerwca wyjadą na trzy miesiące do Londynu, aby tam przygotować spektakl we współpracy z National Theatre! Wszystko za sprawą dofinansowania projektu przez Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie.

z19072847Q z19072864Q z19072852Q

Rok 2016 jest dla nas wyjątkowy- mówi Artur Tyszkiewicz, dyrektor artystyczny Teatru Osterwy w Lublinie. Nasz teatr obchodzi 130-lecie swojego istnienia. W tym roku przypada również 400. rocznica śmierci Williama Szekspira. Postanowiliśmy połączyć te dwie rocznice i wystawić na scenie Hamleta. Z pomocą Ambasady Polskiej w Londynie skontaktowaliśmy się z National Theatre. Dyrektor teatru – Kenneth Branagh – bardzo zainteresował się naszą niecodzienną propozycją. I tak, po kilku miesiącach rozmów, możemy ogłosić, że nasi aktorzy wyjeżdżają do Londynu, aby wspólnie z aktorami brytyjskimi przygotować niezwykłe widowisko teatralne.opowiada Artur Tyszkiewicz, dyrektor artystyczny Teatru Osterwy.

Prace nad spektaklem rozpoczną się 27 czerwca. Najmłodsza część lubelskiego zespołu artystycznego wyjedzie do Londynu, aby pod okiem Kennetha Branagha (aktora i reżysera słynącego z realizacji sztuk Szekspirowskich) przygotować polsko-brytyjskiego Hamleta. W roli Hamleta zobaczymy Daniela Dobosza, Ofelię zagra Halszka Lehman, króla Klaudiusza Kenneth Branagh, a królową Gertrudę Haydn Gwynne. Premiera brytyjska odbędzie się 25 września 2016 roku, premiera polska – 2 października.

To nie koniec niespodzianek – dopowiada Artur Tyszkiewicz. Na początku października lubelska publiczność obejrzy dwie różne realizacje Hamleta. Drugą będzie spektakl w reżyserii Lyndsey Turner z Benedictem Cumberbatchem w tytułowej roli. Wkrótce zdradzimy więcej szczegółów tego niezwykłego przedsięwzięcia.