SZEPT SERCA MONIKI A. OLEKSA SZEPT SERCA MONIKI A. OLEKSA

Trochę spóźniłam się na premierę książki „Niebo w Kruszonce”. Trochę żałuję, bo koło nosa przeszła mi szansa pokosztowania tej dosłownej kruszonki również w wykonaniu autorki książki, lubelskiej pisarki Moniki Anny Oleksa. Jak się potem okazało ten jakże smaczny tytuł już piątej książki lubelskiej pisarki, p. Monika zawdzięcza synowi Miłoszowi. Niebo w kruszonce to nic innego, jak parafraza  powiedzenia – niebo w gębie.

olekolek5

W roboczym zamyśle p. Moniki, tytuł książki, która stanowi zapis życia czterech kobiet zza lady – Renaty, Kasi, Emilii i Melanii,  a dowodzi, że niezwykłość życia zasadza się w jego zwyczajności,  brzmiał prozaicznie : opowieści zza lady.  W efekcie, Niebo w kruszonce pobudza apetyt na życie i czerpanie z niego pełnymi garściami. Skłania do refleksji, marzeń i smakowania każdej minuty życia.

olek6Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 28 im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie spotkanie z autorką tej jakże smakowitej książki jak zwykle przygotował bardzo starannie . Zadbała o malarską oprawę- kwiaty, o jakich Monika Anna Oleksa pisze z wyjątkową wrażliwością słowa. Sama autorka też strojna była w kwiaty, co odzwierciedlało jej ciepłe, pełne miłości dla ludzi i świata wnętrze. Dla męża Marcina szczególnie, który 14 lat temu, gdy byli na tzw. dorobku, kredyt, by mogła wydać swoją pierwszą książkę „Uśmiech mima”. Innymi słowy wyjąć z szuflady drobnym maczkiem  zapisany rękopis, otwierając jednocześnie drzwi marzeniom.o5o6o11o14o12olek 3o13

olek2

Wtedy p. Monika uwierzyła, że jej dziewczęce szepty serca i marzenia o pisaniu książek są realne. Zawsze – powiedziała – lubiłam podglądać życie innych zza ich firanek.  Zawsze jestem „złodziejką” przez kogoś trafnie wypowiedzianych zdań.

Słysząc te wyznania, uświadomiłam sobie, że tak najwyraźniej rodził się talent mojej sąsiadki z drugiej strony ulicy. Obecnie pisarki, eseistki, blogerki. Lublinianki z krwi i kości mocno osadzonej w realiach Nałęczowa, Kazimierza i Lublina właśnie, nie mówiąc o nadmorskich Dąbkach, które zwie swoim drugim, a szczególnie drogim sercu domem. W nim doskonale się odnajduje marzycielka, otwarta na drugiego człowieka.

Z dziennikarskiej rzetelności wypada przypomnieć w tym miejscu dotąd wydane przez autorkę „Nieba w kruszonce” książki, które przysporzyły jej spore grono fanów  – Miłość w kasztanie zaklęta (2011 r.), Ciemna strona miłości (2012), Samotność ma twoje imię (2014).  Jednocześnie podpowiedzieć jej blog Magia Liter – (magialiterczarslow.blogspot.com)

Monika A. Oleksa , zapytana o plany najbliższe powiedziała ; „ Nie ja piszę książki, piszą je moi bohaterowie. Największą nagrodą stanowi dla mnie zauważalna popularność  moich książek. W zamyśle, rzec by można już w rękopisie jest kolejna powieść pt. Galeria na Złotej. Niewykluczona, że jeszcze inna, niespodzianka.

Czekamy…Póki co, polecam – Niebo w kruszonce. W moim egzemplarzu p. Monika , napisała: „ Często jedno dobre słowo szepnięte komuś we właściwym czasie, potrafi zdziałać cuda”.  Ja to słowo ,słowo uznania dla talentu p. Moniki , teraz załączam…

                           Grażyna Hryniewska

                          Foto: Marcin Oleksa i (gh)