WRZOSY – LILA MGŁA WRZOSY – LILA MGŁA

Wrzosowisko w ogrodzie może być jednym z najbardziej uroczych zakątków ogrodu. Warto o tym pomyśleć właśnie teraz. Jesienią. To o tej porze roku kwitną wrzosy. By się cieszyć się niezwykłymi barwami wrzosowiska, należy mu zapewnić odpowiednie warunki. Jakie? Warto zgłębić nieco wiedzy na ten temat. M.in. jak założyć wrzosowisko w ogrodzie, co posadzić na nim aby stanowiło ozdobę nie tylko jesienią, ale przez cały rok. Bo wrzosy to przecież romantyczna lila mgła.

13872869_1736780143254668_2332611223484946259_n (2)                                         Co posadzić na wrzosowisko?

Bez wątpienia najważniejsze miejsce na wrzosowisku zajmują wrzosy i wrzośce. Są one roślinami dość łatwymi w uprawie. Rosną szybko i nadają się do zadarniania dość dużych powierzchni. Kwitną bardzo długo, a w okresie kiedy nie ma na nich kwiatów, mogą zdobić swoimi liśćmi, które zależnie od odmiany, mogą być ciemno lub jasnozielone, szare, cytrynowe lub żółte. Zastosowanie tych roślin może być wielorakie: można je umieszczać w sąsiedztwie grupy innych krzewów, mogą służyć do obsadzania różnego rodzaju pojemników. Najpiękniej jednak wyglądają duże płaszczyzny tych roślin. Polany porośnięte wrzosami kwitnącymi fioletowo należą do najpiękniejszych leśnych widoków.

Liczne zalety tych roślin powodują, iż warto założyć wrzosowisko w swoim ogrodzie. Ta część ogrodu powinna mieć charakter naturalny. Aby to osiągnąć konieczne jest dobranie odpowiednich roślin, które będą wrzosom towarzyszyły na naszym wrzosowisku – muszą nie tylko ładnie się komponować, ale także mieć podobne wymagania środowiskowe.13895047_1736780146588001_2185286327697810309_n                                                        Wrzosy – wrzośce

Zarówno wrzosy jak i wrzośce to zimozielone krzewinki o wysokości 20-40 cm. Bywają one często mylone ze sobą, chociaż dla osoby posiadającej minimum wiedzy na temat tych roślin, ich rozróżnienie nie powinno sprawiać problemu. Podstawową różnicą pomiędzy tymi krzewinkami jest okres kwitnienia – wrzosy kwitną od lipca do października, natomiast wrzośce od końca lutego do kwietnia. Kwiaty wrzosów są kielichowate. Kwiaty wrzośców mają natomiast kształt dzbanuszków i są nieco mniejsze. Kolejną różnicą jest układ listków na pędach. Wrzosy mają małe łuskowate listki, ustawione pod kątem. Natomiast listki wrzośców są igiełkowate i ustawione prostopadle do pędu.

                             Jak sadzić wrzosy w ogrodzie ?

Najlepsze do założenia wrzosowej rabaty są stanowiska słoneczne. Stanowisko takie musimy odpowiednio przygotować. Rośliny posadzone w zwykłej ogrodowej, ciężkiej ziemi przestają rosnąć i zamierają. Dlatego tam, gdzie planujemy wrzosowisko rozkładamy kwaśny torf ogrodniczy, piasek, kompostowaną korę i przekopujemy na głębokość szpadla. Gleba powinna być lekka i przepuszczalna, próchniczna, oraz kwaśna (pH 3,5 do 5,0). Kwaśnej gleby wymagają szczególnie wrzosy. Wrzośce są nieco bardziej tolerancyjne.

Wrzosy i wrzośce najczęściej są sprzedawane w plastykowych pojemnikach. Można je wysadzać do ogrodu cały sezon wegetacyjny, ale najlepiej robić to wiosną lub we wrześniu. Na 2 godziny przed wysadzeniem, sadzonkę wraz z doniczką zanurzamy na kilka minut w wodzie. Sadząc rośliny musimy pamiętać, by w ziemi znalazł się cały system korzeniowy. Zapewnienie dobrych warunków rozwoju wymaga od nas pozostawienie wszelkich pędów nadziemnych nie przysypanymi. Jeżeli sadzimy roślinę zakupioną w pojemniku, to wystarczy pamiętać, by powierzchnia podłoża z pojemnika była zrównana z powierzchnią podłoża ogrodu.                13872869_1736780143254668_2332611223484946259_n                            

                                           Jak dbać o wrzosowisko?       

Oprócz ściółkowania gleby, nie należy zapominać o systematycznym podlewaniu. Wrzosową rabatę podlewamy często, ale małymi dawkami. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny wymagają też umiarkowanego zasilania wolno działającymi nawozami np. Osmocote.

Kolejny konieczny zabieg to cięcie krzewinek na wrzosowisku, które zapewni obfitość kwitnienia oraz zwarty i gęsty pokrój tych roślin. Przy tym zabiegu usuwamy przekwitnięte kwiatostany u ich nasady. Wrzośce kwitnące wiosną strzyżemy po przekwitnięciu – w kwietniu lub maju. Wrzosy kwitnące jesienią tniemy natomiast dopiero wczesną wiosną następnego roku, ponieważ przekwitnięte kwiatostany i nie przycięte pędy stanowią dla roślin dobre zabezpieczenie przed mrozem.

                               Wrzosowisko w ogrodzie piękne przez cały rok

Aby wrzosowisko w ogrodzie nie było monotonne i wyglądało bardziej naturalnie, warto wzbogacić je o inne rośliny, które dobrze komponują się z wrzosami i wrzoścami. Do wyboru mamy szereg roślin, które podobnie jak wrzosy i wrzośce preferują kwaśne gleby. Najczęściej na wrzosowych rabatach spotykane są drzewa i krzewy iglaste. Z krzewów liściastych warto wybrać zimozielone kalmie i różaneczniki, czy też pieris japoński. Naturalny i nieco dziki charakter wrzosowiska podkreślą także trawy ozdobne, takie jak Trzcinnik (Calamagrotis acutifolia) czy też Trzęślica (Molina). Ciekawe kompozycje można także stworzyć włączając do wrzosowej kompozycji byliny (np. astry czy też goździki) oraz roślin cebulowych. W zacienionych miejscach wrzosowej rabaty możemy posadzić krzewy jagodowe, które poza dekoracją, obdarzą nas smacznymi owocami. Będzie to przypominało naturalne wrzosowiska leśne, gdzie można znaleźć wiele roślin z jadalnymi owocami – od niskich okrywowych borówek czerwonych po duże drzewa jarzębiny.

g