SPOTKANIE Z KULTURAMI ŚWIATA – WĘGRY SPOTKANIE Z KULTURAMI ŚWIATA – WĘGRY

Spotkania z Kulturami Świata – WĘGRY – 24 – 25 września 2016 

                                                            PROGRAM

                                                               SOBOTA  24 września

11:00 – 11:20 „Dwa bratanki” czyli zarys 10 wieków stosunków polsko-węgierskich

                          – mgr Józef Bilski
11:20 – 11:40  Historia przyjaźni Lublina i Debreczyna cz.1 
                          – Tadeusz Rokicki,  Prezes Lubelskiego Towarzystwa Polsko-Węgierskiego

11:40  – 12:20  Koncert muzyki klasycznej kompozytorów węgierskich

                          – uczniowie lubelskich szkół muzycznych pod kier. Iwony Siedlaczek

12:20 – 12:40  Historia przyjaźni Lublina i Debreczyna cz.2 – Tadeusz Rokicki

12:45 – 13:15   Węgierska tradycja Domów Tańca (prelekcja z video  ilustracjami)

                           – Mateusz Dobrowolny

13:30 – 14:00 Degustacja potrawy węgierskiej przygotowanej przez restaurację BISTRO GALA
14:30 – 17:30 Warsztaty taneczne: czardasz, cz.1

                           – Anna Maria Abramowicz-Braćko i Mateusz Dobrowolny z Warszawy

18:00 – 19:00 Artystyczne filmy animowane (dla dorosłych)
                                                            NIEDZIELA – 25 września

11:00 – 14:00   Warsztaty taneczne:  czardasz, cz. 2 

                            – A. M. Abramowicz-Braćko i M. Dobrowolny
14:30 – 16:00   Filmy animowane  dla dzieci
17:00  – 18:30  Koncert zespołu węgierskiego  Betyár Banda

Po koncercie zespół poprowadzi wspólne tańce csangó

Przez cały dzień stoisko z wyrobami prosto z Węgier: wino oraz m.in. tradycyjne ozdoby, biżuteria i ceramika z różnych epok

                                                     WSTĘP WOLNY

Miejsce: Galeria Handlowa GALA, ul. Fabryczna 2, Lublin 

plakat_wegry_2016-2Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie działa od kwietnia 1995 r.

Od początku utrzymuje stały kontakt z Ambasadą Węgierską i Instytutem Węgierskim w Warszawie (WIK), natomiast od 2004 r. nie otrzymuje żadnej dotacji od władz miasta i województwa. Zawsze jednak gotowe jest do pomocy w tłumaczeniach czy podczas wizyt węgierskich gości. Towarzystwo należy do Federacji Stowarzyszeń Polsko-Węgierskich, skąd dostaje m.in. miesięcznik „Polonia Węgierska”. Od momentu powstania Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie mieści się w Domu Kultury LSM przy ul. Konrada Wallenroda 4a, za co odwdzięcza się okolicznościowymi imprezami artystycznymi. Są one – mimo braku dotacji – realizowane przez współpracę z lubelskim Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków oraz Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr. Dzięki wcześniejszemu wsparciu finansowemu władz Towarzystwo ma w swoim dorobku cały szereg znaczących imprez na skalę województwa, m.in. spotkania chórów polskich i węgierskich w Trybunale Koronnym oraz Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Istotnym elementem pracy Towarzystwa i głównym jego zadaniem jest kontakt z młodzieżą – od 1999 r. stale współpracuje z Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Lublinie (zw. Pallotyńskim). Każdego roku szkolnego odbywają się raz w tygodniu zajęcia z grupą 10-12 osób, w czasie których poznają one język węgierski, mieszkańców Węgier i ich kraj.

Od 2014 r. Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie współorganizuje coroczne wydarzenie węierskie w ramach cyklu Spotkania z Kulturami Świata.

(na podst.: Tadeusz Rokicki, Audycje Muzyczne i działalność LTPW [w:] Bo piękno na to jest by zachwycało… 35 lat Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Lublin 2010, s. 100-101)

————————————————————————————————————————-

Tadeusz Stanisław Rokicki – artysta muzyk, Prezes Lubelskiego Towarzystwa Polsko-Węgierskiego od 1998 r.; Prezes Zarządów Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Ukończył Wydział Filozofii Chrześcijańskiej KUL; jako skrzypek grał w Orkiestrze Państwowej Operetki (obecnie Teatr Muzyczny) w Lublinie oraz w Orkiestrze Państwowej Filharmonii (obecnie Filharmonia im. H. Wieniawskiego) w Lublinie, także jako altowiolista.
Odznaczony m.in. Złotą Odznaką Zasłużony dla Miasta Lublina (1978), Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi (1984-2004) i Złotym Krzyżem Zasługi Republiki Węgierskiej.
Jest autorem artykułów z życia muzycznego chórów i orkiestr Lubelszczyzny zamieszczonych w czasopiśmie „Życie Muzyczne” 1986.
Od roku 1978 w ramach SPAM prowadzi koncerty kameralne Pro Musica i audycje muzyczne dla uczniów klas młodszych SP nr 29 i 38 oraz w ramach Towarzystwa Polsko-Węgierskiego organizuje spotkania i koncerty w Domu Kultury LSM w Lublinie.

————————————————————————————————————————

Józef Bilski – mgr historii, doktorant w Katedrze Historii i Historiografii Europy Wschodniej KUL. Specjalizuje się w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz kampanii wrześniowej. Jego zainteresowania naukowe obejmują także historię sztuki oraz historię regionów ze szczególnym uwzględnieniem powiatu włodawskiego, Podlasia i Bieszczadów.

Prywatnie miłośnik gór i podróży, poeta, fotografik i animator kultury, organizator Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”, Lubelskiego Przeglądu Poetyckiego „Strojne w biel” oraz cyklu koncertów pt. „Lubelskie Spotkania z Bazuną”.

Prelekcja: „Dwa bratanki” czyli zarys 10 wieków stosunków polsko–węgierskich.