Znakomita Gajkowa Gęsina Znakomita Gajkowa Gęsina

Wszystko wskazuje na to, że za sprawą Kazimierza Gajka i jego rodziny , w Dworze Anna rodzi się kolejna kulinarna tradycja – ŚWIĘTO  GĘSI.gesina-039-2Pisząc o tym, jeszcze czuję znakomity smak degustowanych w Jakubowicach Konińskich rozlicznych dań z gęsi przygotowanych specjalnie na św. Marcina. Trzeba przyznać z dużym kulinarnym wyczuciem szefa tej kuchni Pawła Szorka i jego ekipy.gesina-041-2gesina-040-2

gesina-027-2gesina-005-3gesina-006-2gesina-018-2gesina-036-2agajgesina-029-2Gęsina na Marcina to naprawdę strzał w dziesiątkę, bo skoro naród tradycją stoi dobrze, że jedna z nich,  typowo Polska została w Dworze Anna tak okazale reanimowana. Działo się to w obecności wielu super gość. Nie tylko z Lublina i okolic, ale z całej Polski z Braćmu Kurkowymi na czele. Przy tym w niezwykle starannej artystycznej oprawie, że wspomnę obecność (a i nagrodzony wielokrotnymi bisami recital) znakomitego tenora o korzeniach rdzennie lubelskich – Iwo Orłowskiego. Z typową dla siebie swadą wcielił się też w rolę nieobecnego z tzw. przyczyn obiektywnych, Kurta Scellera, snując smakowitą opowieść o walorach polskiej gęsiny.gesina-026-2gesina-020-2 A, że tematyczne – gęsi za wodą…nie, nie mówiąc o pieśniach patriotycznych i biesiadnych  nie zaśpiewa nikt lepiej, jak kapela  Zespołu Pieśni i Tańca UMCS. jej też nie zabrakło. Kazimierz Gajek wie kogo zapraszać, by swoim gościom zapewnić wrażenia na ful! I dla duszy, i dla ciała.gesina-050-2gesina-051-2 Nasz, rzec by można Gajkowy stół (dzięki temu mogłam poznać trzy pokolenia rodu z nieznanymi mi dotąd wnukami i córką Moniką oraz osoby najbliższe ich sercu)  przypadł w udziale urodziwej kelnerce.gesina-016-2gesina-001-2gesina-010-2gesina-014-2gesina-019-2gesina-034-2gesina-022-3Z jej rąk serwowane dania podwójnie dobrze smakowały. Na początek – pasztet z  gęsi , taki, że palce lizać z marynowaną gruszką na dodatek.  Zaraz potem carpaccio z gęsiny z kremem malinowym i  pomarańczą. Przyznam jadłam po raz pierwszy, podobnie jak –  pierogi z gęsiną podane z sosem kurkowym i kwaśną śmietaną. Te najchętniej już dzisiaj zjadłabym ponownie!

gesina-011-3.Dzieci jadły rosół, goście żurek na gęsinie z confitowanymi  ziemniaczkami, gęsim żołądkiem i jajkiem. Po serii zimnych i gorących przekąsek na stół trafiły pokaźnych rozmiarów udka gęsie confit w sosie na śliwowicy z kaszotto borowikowym i czerwoną kapustką.  Gdyby nie wino czerwone, nie wiem czy byłabym w stanie tę porcję pysznego jadła pokonać. A to jeszcze nie był koniec kulinarnych pokus. Na finał gęsich uciech dla podniebienia pojawiły się gęsie żołądki na grzance czosnkowej w tłuszczyku gęsim z konfiturą śliwkową.

Nie zabrakło deseru. W tej roli wystąpiły tradycyjne rogale barcińskie.

gesina-009-2ges-w-calosci-376010-article

Stąd na pytanie – jak było na I Święcie Gęsiny w Dworze Anna,  sami już możecie sobie Państwo odpowiedzieć. Pozostaje pogratulować pomysłu i realizacji  Państwu Annie i Kazimierzowi Gajkom.

Resztę niech  dopowiedzą zdjęcia…

  1. Gęsiną w tylu postaciach można jeszcze raczyć podniebienie włącznie do 13-tego.