NAD WYRAZ ŻYWOTNY NESTOR NAD WYRAZ ŻYWOTNY NESTOR

90 lat. Wiek niegdyś nie do pomyślenia w dziennikarskim zawodzie,  osiagnął w tym roku  redaktor Tadeusz Tłuczkiewicz. Wieloletni szef Rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji w Lublinie. Jest najstarszym lubelskim dziennikarzem. Zaraz warto dodać – w formie godnej pozazdroszczenia. Ta przekonuje, iż warto aktywnie żyć. Zawód dziennikarza temu sprzyja. Być nim można póki pomysłu, a i sił witalnych na profesjonalne działania starcza.img_0996-2 img_0994-2 img_0995-2 img_0993-2img_1005-2Jubileuszowe spotkanie red. Tadeusza Tłuczkiewicza w gronie koleżanek i kolegów z Lubelskiego Oddziału SDRP (miało miejsce 16 grudnia w gościnnym Domu Kultury LSM) , dowiodło iż Nestor ma się znakomicie. Po wysłuchaniu okazjonalnych słów skierowanych pisemnie przez Szefa SDRP oraz dziennikarzy Lubelskiego Oddziału SDRP , sam ochoczo snuł wzruszające opowieści z własnego życia. Recytował Norwida i nie tylko. Sypał dowcipami.img_0992-2

img_0999-2Nie obyło sie bez wzruszeń. Zwłaszcza, gdy wspomniał czasy Kresowego dzieciństwa. Gdy dziękował organizatorom jubileuszowego spotkania i obecnym kolegom za ciepłe chwile. Kroił tort, jak na Jubilata przystało. Cieszył sie pąsowymi różami. Był autentycznie szczęśliwy.

img_1009-2img_1001-2img_1014-2 Dzięki obecności, przyjaciela dziennikarzy – Jerzego Jabłonki (jego akordeonowemu akompanamentowi)i pięknie zabrzmiało  sto lat!  Poprawka brzmiała – 150 lat!
Cóż – plurimos annos, plurimos! Redaktorze – Nestorze.
img_1018-2 img_1015-2                                                                   Grażyna Hryniewska

————————————————————————————————————————-

Jubileuszowye adres LUBELSKIEGO ODDZIAŁU SDRP                                                                                                                    

                                                                  Pan Redaktor

                                                             Tadeusz Tłuczkiewicz

Dostojny Jubilacie, nestorze lubelskich dziennikarzy!

Z okazji Jubileuszu 90-lecia urodzin proszę przyjąć życzenia długich lat życia w jak najlepszym zdrowiu i aktywności na wyznaczanych przez siebie polach działania.

Matuzalemowy wiek Redaktora budzi szacunek, a jednocześnie skłania do spojrzenia na przebytą drogę. W zwięzłej formie biogramu można wymienić jednym tchem: młodość na Kresach, żołnierskie wyzwania, studia w Lublinie i wieloletnią pracę w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia i Telewizji w naszym mieście.  Drugą połowę minionego wieku wypełniły Jubilatowi nie tylko codzienne powinności redaktorskie, ale także wysiłki na rzecz budowy w Lublinie materialnego i instytucjonalnego zaplecza dwóch ośrodków regionalnych mediów publicznych, tj. radia i telewizji. W tej absorbującej pracy znalazł też Redaktor czas na podniebne hobby, którego aktywna realizacja została uwieńczona zdobyciem licencji pilota samolotowego oraz skoczka spadochronowego.  Dokonania zaś polskiego lotnictwa wojskowego i sportowego Pańskim piórem i głosem zostały utrwalone na nośnikach elektronicznych lubelskiej rozgłośni, w prasie, a także w publikacji książkowej „Śmigłem pisane”.

Szanowny Jubilacie, oschłość biogramu nie ujmuje w pełni wszystkich odcieni Redaktora życia i aktywności. Proszę pozwolić na dopełnienie go przez wersy utworu „Samotność maratończyka” autorstwa Ryszarda Mierzejewskiego:

„Szary, mglisty poranek, już czas na ciebie,

pora wstać. Nie zawsze robisz to z ochotą,

nie zawsze rozpiera cię energia,

chęć do życia pełnią sił, ale podnosisz się

systematycznie ze snu, aby biec,

aby biec przed siebie długą trasą maratonu.

Niekiedy spotykasz innych samotników.

Pozdrawiacie się podnosząc prawą dłoń.

/…/ Zdarza się, że ktoś dopinguje cię na drodze.

Robi się weselej i raźniej.

Jednak większość trasy pokonujesz

w samotności, zabłąkany w swoje myśli

i wspomnienia. Powłóczystym krokiem

odmierzasz setki kilometrów na swojej

długiej trasie maratonu./…/”

Szanowny Redaktorze, niech ten maraton życia trwa jak najdłużej!  Plurimos annos!

 Koleżanki i Koledzy z                                                                                                      Lubelskiego Oddziału SDRP

………………………………………………………………………………………………………………………………..