Mój ostatni gość z Warszawy sprawił, że po raz pierwszy postanowiłam odwiedzić Centrum Spotkania Kultur przed południem. Jest to pora najbardziej stosowna do spokojnego obejrzenia aktualnych wystaw. Z dostępnych ekspozycji – Doświadczyć Japonii, Królowie Nadbużańscy i scenograficznej Ewy Braun, uważniej przyjrzeliśmy się dwum ostatnim. Mnie osobiście najbardziej do serca przypadła wystawa fotografii Pawła „Totoro” Adamca, jednocześ charakteryzatora, projektanta i wykładowcy KUL oraz Lubelskiej Szkoły Fotografii.
Paweł Totoro Adamiec przygodę z fotografią kreatywną rozpoczął w 2009. Ktoś możę zapytać, co się kryje pod mianem fotografia kreatywna? W przypadku tego artysty wykonywanie na potrzebysesjizdjeciowych kostiumów, makijazy, fryzur i scenografii.
Paweł T. Adamiec okazuje się w tym być mistrzem. W swoich praccah ukazuje zniekształcoba rzeczywistość wraz z osobliwymi postaciami. Siega przy tym po nietypowe materiały i techniki. Inspruje się przyrodą, baśniami, muzyką, co nakłada się na niepowtarzalność przedstawianych historii. Możliwość ich dowolnej interperetacji.
Królowie Nadbużąńscy to projekt Pawła Adamca mający na celu akrywizację mieszkańców nadbużańskich miejscowości, poprzez stworzenie z nimi nierealnej dynastii władców Podlasia. Stworzenie dla potrzeb takiej sesji zdjeciowej kostiumów , nawiazujacych do królewskich atrybutów. Powstawały – i to ich szczególna wartość – z naturalnych materiałów – trawy, polnych kwiatów, kory oraz suszonych owoców.
Eksponowane w CSK fotografie są plonem dwóch- 2015 i 2016 rok, edycji Land Art Festiwali. W pierwszej sesji wzięło udział 13 mieszkańców wsi Bubel Stary i Bubel Łukowiska. Powstało 10 niepowtarzalnych w wyrazie portretów. W drugiej – w prace włączone zostały dzieci z miejscowosci Bubel Granna, Bubel Łukowiska i Gnojno, położonych w dolinie Bugu. Sfekt? O nim warto sie przekonać już na własne oczy….
Grażyna Hryniewska