NADBUŻANSCY KRÓLOWIE NADBUŻANSCY KRÓLOWIE

Mój ostatni gość z Warszawy sprawił, że po raz pierwszy postanowiłam odwiedzić Centrum Spotkania Kultur przed południem. Jest to pora najbardziej stosowna do spokojnego  obejrzenia aktualnych wystaw. Z dostępnych ekspozycji – Doświadczyć Japonii,  Królowie Nadbużańscy i scenograficznej Ewy Braun,  uważniej przyjrzeliśmy się dwum ostatnim.  Mnie osobiście najbardziej do serca przypadła wystawa fotografii Pawła „Totoro” Adamca, jednocześ charakteryzatora, projektanta IMG_0108 (2)i wykładowcy KUL oraz Lubelskiej Szkoły Fotografii.

Paweł Totoro Adamiec przygodę z fotografią kreatywną rozpoczął w 2009. Ktoś możę zapytać, co się kryje pod mianem fotografia kreatywna? W przypadku tego artysty wykonywanie na potrzebysesjizdjeciowych kostiumów, makijazy, fryzur i scenografii.

Paweł T. Adamiec okazuje się w tym być mistrzem. W swoich praccah ukazuje zniekształcoba rzeczywistość wraz z osobliwymi postaciami. Siega przy tym po nietypowe materiały i techniki. Inspruje się przyrodą, baśniami, muzyką, co nakłada się na niepowtarzalność przedstawianych historii. Możliwość ich dowolnej interperetacji.IMG_1136 (2)

Królowie Nadbużąńscy to projekt Pawła Adamca mający na celu akrywizację mieszkańców nadbużańskich miejscowości, poprzez stworzenie z nimi nierealnej dynastii władców Podlasia. Stworzenie dla potrzeb takiej sesji zdjeciowej kostiumów , nawiazujacych do królewskich atrybutów. Powstawały –  i to ich szczególna wartość – z naturalnych materiałów – trawy, polnych kwiatów, kory oraz suszonych owoców.IMG_1135 (2)

IMG_1133 (2)IMG_1125 (2)IMG_1126 (2)Eksponowane w CSK fotografie są plonem dwóch- 2015 i 2016 rok,  edycji Land Art Festiwali.  W pierwszej sesji wzięło udział 13 mieszkańców wsi Bubel Stary i Bubel Łukowiska. Powstało 10 niepowtarzalnych w wyrazie portretów. W drugiej – w prace włączone zostały dzieci z miejscowosci Bubel Granna, Bubel Łukowiska i Gnojno, położonych w dolinie Bugu.  Sfekt? O nim warto sie przekonać już na własne oczy….

IMG_1127 (2)IMG_1132 (2)

                                                    Grażyna Hryniewska