PSZCZÓŁKA – źródło pozytywnej energii PSZCZÓŁKA – źródło pozytywnej energii

Najpierw nowy Prezes, teraz – 2017 rok,  nowe logo, nowe produkty. Tak najogólniej należy zaanonsować zmiany przwidziane w bieżącym roku w Fabryce Cukierków Pszczółka Sp. z o.o. w Lublinie. Co istotne – dla klienta wyroby „Pszczółki”, karmelkowego potententata na polskim rynku słodkości, niezmiennie pozostają źródłem pozytywnej energii.logo Pszczółka (2) Już niebawem, za kilka miesięcy – mówi prezes zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka” – Leszek Wertejuk – nasz klient będzie mógł zasmakować w zupełnie nowych produktach dzięki jednej z najnowocześniejszych w Europie fabryce. Taka metamorfoza wymagała zmiany dotychczasowego (fabryka działa od 1952 r,) wizerunku.  Objawi się ona  żywymi kolorami, użytymi w systemie identyfikacji wizualnej, mającymi na celu podkreślenie dynamiki rozwoju. Nowe hasło „Pszczółka”. będzie symbolizować świat beztroskich przyjemności, których źródłem były dotąd, a teraz będa w rozszerzonym asortymencie (o wyroby czekoladowe) nasze słodycze. One pozwolą osiagać sukcesy na bardzo dzisiaj konkurencyjnym rynku. 

PSZCZOLKA01 PSZCZOLKA02 PSZCZOLKA05 zdj_c44332c87cd4eba07daeea961049d1e9Warto przypomnieć, że od ponad 60 lat produkty „Pszczółki”, podbijają serca (podniebienia przede wszystkim) miłośników słodszego życia. Ta polska dolce vita dzięki lubelskiej fabryce oznacza rozsmakowanie w karmelkach twardych i nadziewanych , produkowanych w oparciu sprawdzone receptury i wysokiej jakosci składniki – naturalne soki, doskonałą czekoladę oraz prawdziwy miód.

W dotychczasowej, już jakże bogatej ofercie „Pszczółki”, największym chyba powodzeniem smakoszy cieszą się „Jogusie”, łączące intensywny aromat świeżych owoców z jogurtowym kremem. Tym bardziej, że występuja w czterech smakach – poziomki, słodkiej maliny, kwaśnej cytryny oraz soczystej brzoskwini. Moje podniebienie „rozpieszczają” cukierki „Coffe Amo”. Innymi słowy kawowe karmelki oblane deserową czekoladą. Powodzeniem u innych cieszą się też  słodko-kwaśne „Mussy”, musujące karmelki w czterech owocowych smakach – wiśniowym, winogronowym, pomarańczowym i cytrynowym. 

A, że w samej fabryce, a co za tym idzie w samej produkcji „Pszczółki”, zajdą w tym roku dalsze pozytywne zmiany, wiadomo co to oznacza dla łasuchów! Jedno przy tym jest pewno, że nadal pozostanie niezmienny, ceniony smak i aromat słodyczy z „Pszczółki.