W PRZYRODZIE POTĘŻNE SIŁY ZDROWOTNE W PRZYRODZIE POTĘŻNE SIŁY ZDROWOTNE

Artretyzm, prostata, kamica nerkowa, egzema, bóle głowy, wypadanie włosów, zapalenie dróg moczowych. Jak domowym sposobem leczyć tego typu dolegliwości? Sięgnijcie po  pokrzywę. Jedną z najskuteczniejszych roślin leczniczych i jednocześnie podstawowy składnik wyposażenia domowej apteczki.be2c3b7b307232e5b84d158e9fee92e8 (2)Pokrzywa może wyżywić, wyleczyć i ubrać!. Zdaniem szwajcarskiego księdza zielarza, Kuenzlego, znakomitego specjalisty w dziedzinie roślin, gdyby pokrzywa nie parzyła śmiałków pragnących ją wykorzystać, już dawno by wymarła, ponieważ i ludzie, i zwierzęta rzuciliby się na nią.

Pokrzywa to jedna z tych roślin, z których da się wykorzystać dosłownie wszystko: korzeń, łodygę, liście, kwiaty i nasiona.. Na początek przepis na zupę pokrzywową, bo wiosna zawita lada moment.. Zacząć należy od znalezienia odpowiednich pokrzyw. Pokrzywy nie muszą być kwitnące. Pędy powinny być młode i delikatne, najlepiej zbierane na przełomie kwietnia i maja.

Pokrzywy wypuszczają pędy dwukrotnie w ciągu roku, drugi raz jesienią, co oznacza, że możliwość taka pojawi się również w chłodniejszej porze roku.

Wybieramy pędy nie dłuższe niż 30–40 cm i urywamy 15 cm z górnej części. Po uzbieraniu około 200 g należy je umyć pod silnym strumieniem wody i pokroić na grube kawałki. W pokrzywach kryje się mnóstwo owadów, dlatego mycie jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku przepisów, w których pokrzywa serwowana jest na surowo.90cb44ae5524582468670d8a2bab589dTeraz do dzieła:

Proszę podgrzać olej (np. kokosowy) w rondlu o pojemności 1,5 l. Wrzucić do niego poszatkowaną cebulę i przez pięć minut podusić na małym ogniu, często mieszając.

Na grube kawałki pokroić pokrzywę oraz ewentualnie ziemniaki (dla zagęszczenia), jeśli zamierzamy jeść całą ugotowaną zupę tego samego dnia (ziemniaki w zupie nie utrzymują długo swoich właściwości, nawet przechowywane w lodówce). Dodać 1,5 l wody. Posolić, doprowadzić do wrzenia, a następnie pogotować na małym ogniu przez 20 minut.

Po zdjęciu z ognia całość zblendować, aby otrzymać krem. Ewentualnie doprawić jeszcze solą lub pieprzem.

Ugotowane pokrzywy przypominają w smaku szpinak.be2c3b7b307232e5b84d158e9fee92e8Sok z pokrzywy

W przypadku wspomnianych wcześniej chorób – artretyzm, prostata, egzema, bóle głowy lub wypadanie włosów, najbardziej przydatny będzie sok z pokrzyw. Pokrzywa jest przede wszystkim znana ze swojego korzystnego działania w przypadku problemów z prostatą, infekcjami dróg moczowych i reumatyzmu.

Wiele badań wykazało skuteczność korzenia pokrzywy, a także mieszanki korzenia pokrzywy i karłatki niskiej (jeszcze jednej rośliny skutecznej w przypadku rozrostu prostaty) oraz mieszanki korzenia pokrzywy i pygeum, afrykańskiej rośliny o takich samych wskazaniach.

Składniki soku:1,5 g suszonego korzenia pokrzywy zalej 150 ml zimnej wody.

Gotować przez minutę po czym zdjąć z ognia i pozostawić na 10 min. Pić po filiżance, 3 do 4 razy dziennie.

Można również przyjmować 240 mg pokrzywy i 320 mg karłatka pospolitego w postaci suplementu diety.

Artretyzm, reumatyzm m.in.  w medycynie ajurwedyjskiej (tradycyjnej medycynie hinduskiej), polega na stosowaniu okładów ze świeżych liści pokrzywy (parzących) na bolesne miejsca. Liście nakłada się na 30 sekund, a następnie zdejmuje..

Mówi się też o leczniczym biczowaniu świeżą pokrzywą. Zwyczaj ten pochodzi ze starożytności. Był również zalecany przez Nicholasa Culpepera, słynnego lekarza brytyjskiego z pierwszej połowy XVII w.

Bolesne miejsca plecy lub stawy biczuje się bukietem świeżych i parzących pokrzyw (typu drobna pokrzywa, Urticas rurens). Jasne, że nie jest to przyjemna kuracja, ale efekty są wymierne. Dla większej skuteczności, okładanie się pokrzywami powinno trwać 30 sekund dziennie, przez 1–7 dni. Nie wolno go stosować u dzieci i kobiet w ciąży.