CZEREMCHÓWKA – TO JEST TO! CZEREMCHÓWKA – TO JEST TO!

XI Ogólnopolski Turniej Nalewek Dworu Anna jest już faktem dokonanym. Dla zaproszonych przez Państwa Annę i Kazimierza Gajków osób oznacza to doznania różnej natury. I dla ducha, i dla ciała. Dla uczestników Turnieju emocje związane z werdyktem jury.Do XI Turnieju zgłoszono 80 nalewek. Dla jury , któremu jak zwykle rzec można przewodniczyła Zofia Czernicka (dziennikarka i prezenterka telewizyjna,) , oznaczało to kilka godzin degustacji konkursowych nalewek. W efekcie zwycięzcą XI Turnieju został Tadeusz Gomuła. Smakiem pozostałe nalewki przebiła jego czeremchówka. Drugie miejsce przyznano nalewce  Jolanty Niedźwiedź z kwiatu czarnego bzu. Trzecie – nalewce Anny Rachwał za aronię na wiśniowych liściach. Ponadto dwa wyróżnienia otrzymał Mariusz Fik. Za nalewkę czeremchową i mirabelkową.Tradycyjnie niektóre z konkursowych nalewek mieli okazję posmakować zaproszeni na Turniej goście. Pozwoliło to nieco rozgrzać się tym, którzy gros czasu spędzili na plenerowych  atrakcjach wieczoru – pokazie mody w dworskich ogrodach i fajerwerków oraz  koncertach. A warto było, bo pozostawiły niezapomniane wrażenia.Z dużą przyjemnością odnotowuję występ zespołu  M Projekt z Lublina dotąd mi nieznanego, a obecnie  mile zapamiętanego za super brzmienie instrumentalne , ale i super wokal Mateusza Mikłasza. Brawo Panowie!

Miłą dla oczu nierspodzianką były żywiołowe popisy taneczne hinduskiej grupy studentów. Natomiast gwiazdą wieczoru był Jacek Kawalec. Wystąpił z recitalem „Muzyczne twarze Jacka Kawalca”.

Głośne zachwyty wywołał pokaz fajerwerków. Zaraz potem zaczęło się tradycyjne biesiadowanie w gronie zaprzyjaźnionych osób. Parkiet też nie był pusty. My, opuściliśmy Dwór Anna grubo po północy. Jako jedni z pierwszych. acz niechętnie, bo za sprawą Gospodarzy – p.p. Gajków, zawsze panuje tu super atmosfera.

W trakcie trwania festiwalu wolontariusze zbierali datki na Hospicjum im. Małego Księcia. Zbiórka, zakończyła się pełnym sukcesem.

Reasumujac – XI Ogólnopolski Turniej Nalewek i Kuchni Kresowej zgromadził blisko 500 gości reprezentujących świat polityki, biznesu, nauki, kultury i sztuki. Atrakcją piątkowego  wydarzenia była obecność Braci Kurkowych. Zjechali z całego kraju. Wystąpili, jak zwykle, w strojach staropolskich, co imprezie przydało kolorytu i charakteru.

Tuż przed Turniejem w Lubelskiej Katedrze odbyła się uroczysta instalacja nowych braci oraz Kawalerów Lubelskich – Rycerzy Św. Jana Kantego.