Laury dla spektaklu i aktora Laury dla spektaklu i aktora

Niespełna rok po objęciu dyrekcji przez Dorotę Ignatjew Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie wziął udział w XVII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu. Spektakl „Diabeł i tabliczka czekolady”, zdobył wyróżnienie Jury Młodych, a Janusz Łagodziński otrzymał nagrodę aktorską jury.

Foto-Natalia Kabanow

Festiwal, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości”

i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym…

Jury w składzie Lech Raczak, Sebastian Majewski oraz Łukasz Drewniak nagrodzili Janusza Łagodzińskiego za kreację aktorską, natomiast Jury Młodych postanowiło przyznać nagrodą „za najlepsze przedstawienie społecznego problemu lokalnego” na ręce Kuby Kowalskiego reżysera spektaklu „Diabeł i tabliczka czekolady”.

            Brawa również dla Tomasza Śpiewaka, naszego kierownika literackiego, który otrzymał nagrodę im. Stanisława Bieniasza za tekst sztuki „Wszystko o mojej matce” oraz dla Sceny InVitro w Lublinie za osobiste wyróżnienie za spektakl „Ponowne zjednoczenie Korei” w reż. Łukasza Witta-Michałowskiego, w przedstawieniu gościnnie wystąpił aktor naszego teatru – Wojciech Rusin.

Werdykt jury festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.teatrzabrze.pl/8-aktualnosci-wydarzenia/wydarzenia/770-werdykt-xvii-fdw.html