„SPOSÓB NA ALCYBIADESA” – brawurowy początek sezonu teatralnego „SPOSÓB NA ALCYBIADESA” – brawurowy początek sezonu teatralnego

SPOSÓB NA ALCYBIADESA , adaptacja kultowej książki Edmunda Niziurskiego, to jednocześnie sposób na brawurowe wejście Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie w nowy sezon.  Na wypełnienie widowni po brzegi. Na super zabawę. 

Zaledwie 7-minutowa próba medialna pozostawiła ogromny apetyt na obejrzenie spektaklu w reżyserii Piotra Ratajczaka w całości. Taka okazja nadarzyła się już w miniony weekend. I co- brawo, brawo, brawa po trzykroć. Świetna reżyseria! Super zabawa i dla widowni, i… dla aktorów. Tych ostatnich też komplementuję bez chwili wahania.

Najbliższy spektakl 12 bm.


Foto: Malwina Adaszek

Akcja kultowej książki dla młodzieży Edmunda Ni­ziurskiego z 1961 roku rozgrywa się na szkolnych kory­tarzach. Od tamtej pory zmienił się system nauczania, program, nauczyciele, uczniowie, czasy się zmieniły. Niez‑mienna pozostała odwieczna wojna między nauczycie­lami a uczniami. Jak odwlec sprawdzian z polskiego? Jak przetrwać historię i chemię? Każdy nauczyciel ma swoją piętę Achillesową, słabość, którą wystarczy poznać, by potem zrealizować SPOSÓB. Akcja przedstawienia Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego zostaje przeniesiona do czasów współczesnych, do jednej z lubelskich szkół, a bohaterami są dziewczyny: Ciamcia i Słaba oraz chłopcy: Zasępa i Pędzel. To właśnie oni próbują zdobyć sposób na historyka zwanego Alcybiadesem i powstrzymać szalone edukacyjne zapędy Ciała Pedagogicznego. Jednak znalezienie spo­sobu, to jedno, a realizacja, to drugie, znacznie trudniejsze. Oto wzburzone Ciało Pedagogiczne przechodzi do kontrataku, cierpią na tym wszyscy, a szczególnie doświadczeni życiem szkolnym ósmacy. Delegacja w składzie Szekspir i jego nowa sympatia Pikulska, nie pozostawiają szóstakom złudzeń. Ich los jest marny a dni policzone. Aby przeżyć muszą uspokoić gogów i sprawić, żeby słynna szkoła im. Biernata z Lublina znów była oazą spokoju i harmonii. Tymczasem wprowadzenie w życie SPOSOBU NA ALCYBIADESA wywołuje nieocze‑kiwane skutki, których nawet najstarsi uczniowie ani jesz­cze starsi pedagodzy nie przewidzieli. To prawdziwe trzęsie­nie ziemi, a potem jak u Hitchcocka, napięcie rośnie z każdą sekundą. Tajemnicza wyprawa i ślady z przeszłości, nieocze­kiwane zwroty akcji, nieudane dryfy, całkiem zasłużona pała. Kto wyjdzie cało z tego szkolnego horroru? Alcybiades? Dyr? Ósmacy? Czy może czwórka naszych dzielnych bohaterów?

Piotr Rowicki

 

„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego. REALIZATORZY:

reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak,

adaptacja i dramaturgia: Piotr Rowicki,

scenografia: Matylda Kotlińska,

kostiumy: Grupa MIXER

ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko

reżyseria świateł: Szymon Kluz

asystent reżysera: Paweł Kos

inspicjent/sufler: Małgorzata Bigelmajer

OSOBY:

Lidia Olszak – Dziadzia, Pikulska, Uczennica VI C, Kaśka, Woźna

Edyta Ostojak – Słaba

Jowita Stępniak – Ciamcia

Wojciech Dobrowolski – Alcybiades

Daniel Dobosz – Zasępa

Paweł Kos – Pędzel

Wojciech Rusin – Szekspir, Uczeń VI C, Kibic

Daniel Salman – Nierucha, Wątłusz, Uczeń VI C, Kicki

Marek Szkoda – Dyr, Uczeń VI C

Sebastian Węgrzyn – Żwaczek, Sprzedawca fałszywych staroci, Psycholog, Uczeń VI C, Alibaba

W roli Alcybiadesa wystapi absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie,  aktor i wykładowca zajmujący się kształceniem kompetencji komunikacyjnych.  Stale związany z Teatrem imienia Juliusza Osterwy w Lublinie. Odznaczony Krzyżem Zasługi Prezydenta RP oraz odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Ministra Kultury i Sztuki. Laureat Złotej Maski 2010 za rolę Kretynika w „Bogu” Woody’ego Allena.

Najważniejsze role w dorobku aktora to Literat we „Freuda teorii snów”, Puk w „Śnie nocy letniej” oraz Allan Felix w „Zagraj to jeszcze raz Sam”.

Nowy sezon w Teatrze Osterwy zapowiada sie bardzo pracowicie, a co za tym idzie atrakcyjne . Przewidzianych jest 6 premier. Zespół aktorski powiekszy się o trzy nowe soby,

Na tę chwilę sceną zawładnie aktorska młodzież.