TEATR MUZYCZNY – LISTOPAD TEATR MUZYCZNY – LISTOPAD

Gorąco zapowiada się listopad  w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Repertuar zadowoli wszystkie gusta melomanów. Wejdą też nowe spektakle, premiera.

Na początek Teatr Muzyczny zaprasza na :“CZRODZIEJSKI FLET” /Jubileusz 70-lecia Teatru Muzycznego w Lublinie!/. Reżyseria: Maria Sartova,  Kierownictwo muzyczne: Marcin Sompoliński, Asystent kierownika muzycznego: Łukasz Sidoruk, Scenografia: Mariusz Napierała, Kostiumy: Małgorzata Biegańska, Przygotowanie chóru: Grzegorz Pecka, Inspicjent: Iwona Jarzyna-Manel.

30 września 1791 roku – publiczność wiedeńska po raz pierwszy usłyszała dźwięki uwertury do Zauberflöte Wolfganga Amadeusza Mozarta. Mimo tego, że premiera nie odbiła się echem w środowisku ówczesnej krytyki, dzieło natychmiast podbiło serca widzów, nie tylko tych austriackich. Na dwa miesiące przed śmiercią Mozart przedstawił światu operę, która na zawsze miała się zapisać w historii teatru. Stało się to oczywiście za sprawą mistrzowskiej muzyki, ale Czarodziejski flet znaczy dziś więcej niż tylko ostatnia opera geniusza. Jest to także ponadczasowe dzieło pełne subtelnej symboliki odnoszącej się do ludzkiej natury i kultury, kryjące w różnych odcieniach mistycyzmu i fantastyki najgłębsze prawdy o człowieku. Nadszedł czas by lubelska publiczność doświadczyła spotkania z Mistrzem i szczególnymi kreacjami, które muzycznie nakreślił. Premiera – 14 października 2017.

Czas trwania spektaklu: ok. 3 godziny, z dwiema przerwami.

4 listopada, godz. 18:00 , Scena Teatru Muzycznego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, bilety : 75-100 zł  oraz 5 listopada  też

Kontakt : Dział sprzedaży i promocji
tel. 81 532 25 21 , tel./fax. 81 534 20 25
Kasa biletowa : 81/ 532-96-65; kom. 502-662-956
e- mail: widownia@teatrmuzyczny.eu
www.teatrmuzyczny.eu

………………………………………………………………………………………………………………………………..

Najlepsza i najpopularniejsza operetka Emmericha Kalmana i jedna z najczęściej wystawianych na światowych scenach muzycznych, w której przebój goni przebój, a barwne frazy muzyczne przeplatają się z dynamicznymi układami baletowymi. Któż nie zanuci pochodzących z niej przebojowych melodii.
W spektaklu udział bierze 100 wykonawców (soliści, chór, balet, orkiestra).

Treść: Książę Edwin von Lippert Weylersheim zaręcza się z gwiazdą variétés „Orpheum” Sylvą, chociaż ta planuje wyjazd na podbój Ameryki. Oczywiście rodzina nie godzi się na małżeństwo, tym bardziej, że Edwin jest zaręczony z kuzynką Stasi. Pojawiają się też birbanci Boni i Feri. Ten pierwszy pokazuje Sylvii zawiadomienie o oficjalnych zaręczynach Edwina z hrabianką Stasi. Gwiazda czuje się zawiedziona i oszukana. Boni pociesza ją, że takich Edwinów czekają tuziny, więc pora jechać po oklaski i po karierę. Przed tym jednak Sylva pojawia się incognito jako żona… Boniego na balu w pałacu księstwa Lippert Weylersheim w Wiedniu i zdobywa serca niedoszłych teściów… Wydarzenia zdają się przybierać sensacyjny obrót, a wszystko po to, aby w finale mogło zabrzmieć wspólne – Kochaj mnie!

Czas trwania spektaklu: ok. 2 godziny 40 minut, z dwiema przerwami. 10 i 11 listopada, godz. 18:00. Scena Teatru Muzycznego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5. bilety : 60-80 zł.
Kontakt : Dział sprzedaży i promocji
tel. 81 532 25 21 , tel./fax. 81 534 20 25
Kasa biletowa : 81/ 532-96-65; kom. 502-662-956
e- mail: widownia@teatrmuzyczny.eu
www.teatrmuzyczny.eu

————————————————————————————————————————-

                                                             PREMIERA!

Muzyka: Michał Jurkiewicz, Libretto: Jerzy Łysiński, Reżyseria i multimedia: Emilia Sadowska, Kierownictwo muzyczne: Łukasz Sidoruk, Choreografia: Karol Urbański, Asystent choreografa: Anna Adamczyk, Scenografia: Łukasz Nowak, Kostiumy: Barbara Wołosiuk

FIDELITAS – Suita Lubelska  łączy elementy muzyki symfonicznej i rozrywkowej, odwołując się do bogatej 700-letniej tradycji Lublina. Twórcy musicalu postanowili na nowo odczytać fascynującą historię i osnuli ją wokół starych i nowych mitów, obrazów, artystów, bohaterów, ale i zwykłych ludzi. Przewodnikami w tej wędrówce są towarzyszący historii miasta jak cień Widzący z Lublina i tajemnicza Julia. Fabuła opiera się na tytułowym wątku wierności (Fidelitas), pokazanym w 17 odsłonach. Bohaterskie epizody, tradycje i legendy łączą się tu z nowoczesnymi, multimedialnymi środkami scenicznymi. Jak dotąd w historii polskiego teatru muzycznego nie było dzieła, które miałoby charakter  epopei – portretu. Spektakl w swojej formie łączy elementy tradycyjnej suity baletowej, musicalu  i oratorium. Wolą autorów było stworzenie dzieła odwołującego się do współczesnej wrażliwości i estetyki.

To prezent jaki Teatr Muzyczny chciałby podarować swojemu Miastu z okazji 700 – letniej rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich. Premiera spektaklu będzie światowym prawykonaniem, bowiem FIDELITAS powstało na specjalne zamówienie Teatru Muzycznego w Lublinie w ramach projektów „Muzyka i taniec” oraz „Zamówienia kompozytorskie” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

18 listopada, godz. 18:00, Scena Teatru Muzycznego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, bilety : 85-100 zł

Muscal można też będzie obejrzeć 19 listopada o godz. 17.

Kontakt : Dział sprzedaży i promocji
tel. 81 532 25 21 , tel./fax. 81 534 20 25
Kasa biletowa : 81/ 532-96-65; kom. 502-662-956
e- mail: widownia@teatrmuzyczny.eu
www.teatrmuzyczny.eu

————————————————————————————————————————-

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Turowicz, Choreografia: Izabela Krupka, Adaptacja muzyki: Mariola Zagojska, Aranżacja: Janusz Baca

Jaka legenda kojarzy się z Lublinem? Oczywiście „Legenda o Czarciej Łapie”! Mająca swoje potwierdzenie w historycznych źródłach opowieść jest wizytówką naszego miasta. Spektakl muzyczny “Legenda o czarciej łapie” to historia wyjątkowa, kunsztownie wpisująca się w obchody jubileuszu 700-lecia miasta Lublin. Zrealizowane z rozmachem widowisko ukazujące wielkokulturową twarz XVII wiecznego Lublina – z jego różnorodnością muzyczną, bogactwem kramów i towarów oraz architektury opowiada historię szlachcica Rocha Purchawki, który przekupując sędziów próbował odebrać ziemię wdowie i jej synowi Wojtkowi. Zapewne udałoby mu się to gdyby nie diabelska ingerencja, której skutkiem był sprawiedliwy i korzystny dla kobiety wyrok i słynny odcisk czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym (do dziś jedna z atrakcji Zamku Lubelskiego).

22 listopada, godz. 9:00 i 11:30.,Scena Teatru Muzycznego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, bilety: 40-50 zł

Kontakt: Dział sprzedaży i promocji, tel. 81 532 25 21

Kasa biletowa: 81/ 532-96-65; kom. 502-662-956

e- mail: widownia@teatrmuzyczny.eu

www.teatrmuzyczny.eu

————————————————————————————————————————-Reżyseria: Artur Hofman, Kierownictwo muzyczne: Tomasz Biernacki, Scenografia i kostiumy: Magdalena Baczyńska vel Mróz, Artur Hofman, Choreografia: Violetta Suska, Przygotowanie chóru: Grzegorz Pecka, Asystent reżysera: Paweł Stanisław Wrona, Inspicjent: Iwona Jarzyna-Manel, Suflerzy: Krystyna Ekielska, Karol Furtak

 

„Bal w Savoyu” Paula Abrahama to operetka w III aktach, której libretto stworzone zostało według najlepszej receptury opracowanej przez takich geniuszy gatunku jak Strauss, Kalman czy Lehar.

To historia towarzysko-miłosna ujawniająca ciągoty międzywojennych elit do wyzwalania się z wiktoriańskiej moralności, podana oczywiście w sosie genialnie syntetycznym. W tej rewiowej i przepysznej aranżacyjnie operetce reprezentant elit frenetycznie balujących u progu zmierzchu bogów brata się z synem orientu, a wybitnie uzdolniony artysta okazuje się być artystką i dokonuje publicznego coming out’u – gdzież, jak nie na wielkim balu w hotelu Savoy!

Tytuł ten był już dwukrotnie wystawiany przez nasz teatr (w 1962 oraz 1989 roku) i za każdym razem cieszył się niesamowitym wzięciem. Spowodowane było to przede wszystkim muzyką, pozwalającą określać „Bal w Savoyu” operetką zaiste musicalową. To właśnie kompozytor dzieła Paul Abraham był tym, który zaimportował jazz na wielkie sceny Europy jeszcze w latach 30-tych XX wieku. Dodatkowym atutem dzieła jest, wzbudzająca zachwyty publiczności imponująca liczba tańców charakterystycznych dla międzywojnia (foxtrot, shimmy, tango, slow fox), z czego skrzętnie korzysta efektowna choreografia.

„Bal w Savoyu” to dzieło jednocześnie piękne i magnetyzujące, a wątki zaakcentowane w naszej adaptacji z pewnością frapować będą umysły w szerokim dyskursie publicznym.

Finalizując upojną podróż poślubną Markiz Arystyd Faublas i Madleine na Weneckim tarasie po raz kolejny wyznają sobie miłość i przyrzekają wierność, by nazajutrz powrócić do Nicei i rozpocząć spokojne małżeńskie pożycie. Plany jednak zmienia niespodziewane zaproszenie na bal w hotelu Savoy, które przysyła dawna kochanka Markiza Tangolita – argentyńska tancerka. To egzekucja długu z przeszłości, którego przedmiotem jest kolacja we dwoje na żądanie Tangolity – ekwiwalent za nagłe odprawienie metresy.

Arystyd nie chcąc zdradzić się z dość kontrowersyjnym zamiarem wzywa na konsultację swego przyjaciela – attache poselstwa tureckiego we Francji Mustafę, który w sprawach małżeńskich wykazuje daleko większe (sześciokrotnie!) doświadczenie od Markiza. Ten obmyśla plan wyciągnięcia Arystyda do Savoya pod pretekstem spotkania ze starym przyjacielem, kompozytorem Pasodoble. Plan wspaniały, ma tylko jeden szkopuł – kompozytorem Pasodoble jest przyjaciółka Madleine, Daisy Darlington, która robi zawrotną karierę muzyczną pod męskim pseudonimem i tego samego dnia przybywa do posiadłości państwa Faublas by wyciągnąć Madleine dokładnie na ten sam bal!

Przyjaciółki pozwalają więc Arystydowi i Mustafie snuć intrygę, podczas gdy same wzywają krawca, by ekspresowo skroił dla Madleine balową kreację kobiety wyzwolonej, w której ma dokonać się odpłata pięknym za nadobne – z pierwszym lepszym napotkanych chętnym mężczyzną.

Zaczyna się bal, na którym Madleine z zaciśniętymi pod woalem zębami śledzi flirt Arystyda i Tangolity, sama próbując grać prowokującą ekskluzywną kokotę. W końcu kandydat na kochanka wyłania się z wirującego tłumu (w którym bawi się również wielka koalicja Mustafy i jego sześciu multikulturowych byłych żon, zachwalających go nota bene Daisy, która wyraźnie czuje miętę do tureckiego dyplomaty). Gdy Markiz i Tangolita wybierają pokój, w którym ma się wypełnić zobowiązanie, Daisy zaciąga poznanego Celestyna do pokoju obok, by – przy pomocy usłużnego kelnera – powtarzać wszystko to, co dzieje się za ścianą. Nawet telefon od targanego wyrzutami sumienia męża odbiera Madleine, utwierdzając go w przekonaniu, że grzecznie czeka na niego w domu.

Światła gasną. Tymczasem w sali balowej szykuje się występ Pasodoble. Ku ogromnemu zdziwieniu zebranych, a zwłaszcza Mustafy, na scenę wkracza Daisy Darlington, ogłaszając przez radio całemu światu, że to ona jest autorką szlagierów, które tańczy się we wszystkich stolicach. To również świetna okazja do ogłoszenia zaręczyn z Mustafą. Swoje ogłoszenie ma też Madleine, która w emocjonalnym wystąpieniu piętnuje swego męża za romans z Tangolitą i jednocześnie rewanżuje się rewelacjami o swoim obcowaniu w pokoju numer 9.

Na drugi dzień o echach skandalu czytają jego bohaterowie w prasie codziennej. Wszystko wskazuje na to, że właśnie kończy się pięknie zaczęte małżeństwo. Sprawę ratuje ostatecznie prowokacja Daisy. Kompozytorka przyciska Celestyna, który zjawia się w domu państwa Faublas w charakterze notariusza mającego załatwić formalności rozwodowe. Finał sztuki publiczność operetkowa zaakceptuje łaskawie i z ulgą, gdyż wszystko kończy się tak, jak zaczęło – bez absmaku.

24 i 25 listopada, godz. 18:00, scena Teatru Muzycznego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, bilety : 60-80 zł

Kontakt : Dział sprzedaży i promocji
tel. 81 532 25 21 , tel./fax. 81 534 20 25
Kasa biletowa : 81/ 532-96-65; kom. 502-662-956
e- mail: widownia@teatrmuzyczny.eu
www.teatrmuzyczny.eu

————————————————————————————————————————-Wspaniała zabawa przy niezapomnianych, wiecznie młodych – znanych wielu pokoleniom – przebojach okresu międzywojennego i powojennego. Tytuł koncertu w pełni oddaje atmosferę wieczoru. W programie znalazły się piosenki z przedwojennych filmów.

Szlagiery dwudziestolecia międzywojennego są nadal popularne, mają swoich miłośników, wiernych słuchaczy i to nie tylko wśród starszego pokolenia. Te piosenki wykonywali cieszący się wielką popularnością artyści tacy jak Eugeniusz Bodo, Tola Mankiewiczówna, Zula Pogorzelska, Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza i Mieczysław Fogg. Tym razem usłyszymy te znakomite piosenki w nowych aranżacjach, w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Lublinie, którzy sprawią, że poczujemy się, jak za dawnych lat…

W koncercie wystąpią soliści Teatru Muzycznego w Lublinie: Małgorzata Rapa, Iwona Sawulska, Magdalena Rembielińska, Jakub Gąska, Paweł Wrona, Patrycjusz Sokołowski.

26 listopada, godz. 17:00
Scena Teatru Muzycznego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Bilety : 45 zł

Kontakt : Dział sprzedaży i promocji
tel. 81 532 25 21 , tel./fax. 81 534 20 25
Kasa biletowa : 81/ 532-96-65; kom. 502-662-956
e- mail: widownia@teatrmuzyczny.eu
www.teatrmuzyczny.eu

————————————————————————————————————————-

“LEKCJA POLSKIEGO” Anna Bojarska. Opracowanie tekstu i reżyseria: Zdzisław Wardejn, Asystent reżysera, realizacja spektaklu: Małgorzata Chojnacka, Scenografia, kostiumy: Stefan Szmidt

2017 – Rok Tadeusza Kościuszki – Przedstawienie specjalne

W rolach: TADEUSZ KOŚCIUSZKO – Zdzisław Wardejn, EMILIA ZELTNER – Natalia Matuszek, HRABINA LUBOMIRSKA – Alicja Jachiewicz i GENERAŁ PASZKOWSKI – Stefan Szmidt.

Muzyka: kompozycje z archiwów petersburskich przypisywane Tadeuszowi Kościuszce w wykonaniu klawesynowym Władysława Kłosiewicza i Kwartetu Prima Vista

Lata 1815 – 1817. Solura – małe, senne miasteczko w wolnej, szczęśliwej Szwajcarii. W domu przy Gurzelgasse 5, będącym własnością rodziny Zeltnerów, wynajmuje małe lokum stary człowiek – emigrant ze zniewolonej Polski. Nadmiar wolnego czasu wypełniają mu lekcje polskiego i korepetycje z historii, udzielane nastoletniej córce Zeltnerów – Emilce. Coraz częściej czas lekcji wypełniają opowieści weterana polskiego powstania o swojej Ojczyźnie i jej dramatycznej historii, coraz więcej pytań zadaje młoda szwajcarska uczennica. Wolność, tragiczny los coraz bardziej odseparowywanej od Europy Polski, postrzeganej przez europejskich Szwajcarów jako kraj dziwnych obyczajów, dzikich ludzi – niepasujących do kulturalnej Europy, to tematy kolejnych rozmów podczas lekcji polskiego w sztuce Anny Bojarskiej. To także prawie cała sceniczna anegdota.

Ale tylko „prawie”. Jest też miłość. Ta pierwsza, niespełniona, tragiczna sprzed pięćdziesięciu lat, a ciągle kłująca serce bohatera, i ta ostatnia, między ludźmi, których dzieli wszystko, a nadto jeszcze pół wieku życia z okładem, niespodziewana dla obojga, nieuświadomiona do końca, bez szans, bez przyszłości. Kulturalny i fascynujący młodą Szwajcarkę nauczyciel okaże się być, najgłośniejszym i najbardziej podziwianym w ówczesnej Europie i Ameryce polskim bohaterem- naczelnikiem nieudanego i tragicznego w skutkach dla Polski i jego samego powstania

Spektakl „Lekcję polskiego” wyreżyserował , znany Państwu choćby z poprzednich prac na rzecz Fundacji – wybitny reżyser i aktor scen warszawskich Zdzisław Wardejn. Do głównych ról zaprosiliśmy: Zdzisława Wardejna, w roli Emilki Zeltner partneruje mu – debiutująca, utalentowana– Natalia Matuszek W pozostałych rolach – Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt.

27 listopada, godz. 10:00 i 12:00, scena Teatru Muzycznego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, bilety : 45 zł

Kontakt : Dział sprzedaży i promocji
tel. 81 532 25 21 , tel./fax. 81 534 20 25
Kasa biletowa : 81/ 532-96-65; kom. 502-662-956
e- mail: widownia@teatrmuzyczny.eu
www.teatrmuzyczny.eu

————————————————————————————————————————-Scenariusz i reżyseria: Jerzy Turowicz, Choreografia: Izabela Krupka, Adaptacja muzyki: Mariola Zagojska, Aranżacja: Janusz Baca

Jaka legenda kojarzy się z Lublinem? Oczywiście „Legenda o Czarciej Łapie”! Mająca swoje potwierdzenie w historycznych źródłach opowieść jest wizytówką naszego miasta. Spektakl muzyczny “Legenda o czarciej łapie” to historia wyjątkowa, kunsztownie wpisująca się w obchody jubileuszu 700-lecia miasta Lublin. Zrealizowane z rozmachem widowisko ukazujące wielkokulturową twarz XVII wiecznego Lublina – z jego różnorodnością muzyczną, bogactwem kramów i towarów oraz architektury opowiada historię szlachcica Rocha Purchawki, który przekupując sędziów próbował odebrać ziemię wdowie i jej synowi Wojtkowi. Zapewne udałoby mu się to gdyby nie diabelska ingerencja, której skutkiem był sprawiedliwy i korzystny dla kobiety wyrok i słynny odcisk czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym (do dziś jedna z atrakcji Zamku Lubelskiego).

30 listopada, godz. 9:00 i 11:30, scena Teatru Muzycznego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, bilety: 40-50 zł

Kontakt: Dział sprzedaży i promocji, tel. 81 532 25 21. Kasa biletowa: 81/ 532-96-65; kom. 502-662-956.

e- mail: widownia@teatrmuzyczny.eu

www.teatrmuzyczny.eu

 

 

                                                      ZAPRASZAMY!