Królowe polskich wód na stołach Dworu Anna Królowe polskich wód na stołach Dworu Anna

       Dwór Anna – Anna i Kazimierz Gajkowie z rodziną, już po raz czternasty z kolei zaprosili w swoje gościnne progi tych, którzy najlepiej wiedzą, co z rybami począć. Jak je nie tylko tradycyjnie, ale przede wszystkim nowatorsko przyrządzić. Jak zwykle nie zabrakło licznego grona smakoszy karpi, szczupaków,  jesiotrów  czy sumów. Innymi słowy królowych polskich wód. 

Naturalnie mowa o Ogólnopolskich XIV Dożynkach Rybackich Dworu Anna w Jakubowicach Konińskich.

Sprawdzone w boju grono jurorów z wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego, Grzegorzem Kapustą na czele nie miało łatwego zadania z wyłonieniem zwycięzców z grona gospodarstw rybackich, kół gospodyń wiejskich oraz szkół i restauratorów. Po raz kolejny okazało się, że z ryb można przyrządzić niemal wszystko. Eksponowano je w różnych postaciach, zadziwiając nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Pierogi z karpia, róża z karpia i budyń z pstrąga, okazały się zwycięskimi potrawami tegorocznych Dożynek Rybackich. Startowało w nich 23 uczestników we wspomnianych wcześniej kategoriach. Przyjechali reprezentanci nie tylko województw lubelskiego, ale i mazowieckiego.Jury, w kategorii gospodarstwa rybackie pierwsze miejsce przyznało Gospodarstwu Rybackiemu Bełżec. Za pierogi z karpia. Drugie – Gospodarstwu Rybackiemu Dolina Huczwy za marynowanego szczupaka, a trzecie – Gospodarstwu Rybackiemu Rejowiec za rybne gołąbki w sosie śliwkowo-pieczeniowym.

W kategorii koła gospodyń wiejskich i szkoły, zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance, które przygotowało róże z karpia. Srebrny medal trafił do Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli za pistacjowy pasztet z pstrąga, a brązowy – do Koła Gospodyń Wiejskich w Zalesiu za pulpety z pstrąga w sosie retro.Wśród restauracji bezkonkurencyjny okazał się Zaścianek Polski z Siedlec, który przygotował budyń z pstrąga. Drugie miejsce zajęła restauracja Piano w Lublinie za mus z pstrąga tęczowego z lnianymi chipsami, a trzecie – Pensjonat Kazimierski w Kazimierzu Dolnym za roladkę z karpi z boczkiem, czarną soczewicą i chipsem z jarmużu.

Na XIV Dożynkach Rybackich przyznany został  poza tym Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego. Otrzymał go Andrzej Kalita z Gospodarstwa Rybackiego Dolina Huczwy. Na tym nie koniec. Nagroda dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie za najładniejsze stoisko, trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją Ulan Majorat”. 

W mim odczuciu za piękne stoiska laury powinny też otrzymać restauracje – Zaścianek oraz Mościbrody, Biesiada czy Piano. Zresztą niech Państwo sami ocenią…

Jak zwykle Dożynki przerodziły się w sympatyczne, przedświąteczne spotkane towarzyskie. Reprezentowane były dosłownie wszystkie lubelskie środowiska. Apetyty i humory dopisywały wszystkim bez wyjątku. Duża w tym zasługa Gospodarzy Dożynek, p.p. Gajków, którzy ze swoimi przysmakami rybnymi, pozakonkursowe rozpieszczali podniebienia zaproszonych gości. 

  

Podsumowanie:

W XIV Dożynkach Rybackich wzięło udział 23 wystawców, którzy przygotowali do oceny 35 dań z ryb słodkowodnych. Dania oceniało jury w składzie:

Dorota Kolankiewicz , Malarka i artystka zespołu cygańskiego „ROMEN”, Grzegorz Kapusta, wice marszałek Województwa Lubelskiego, Ryszard Montusiewicz Dyrektor Telewizji Polskiej  O/ Lublin, Włodzimierz Biaduń, Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie, Paweł Wielgosz, prezes Organizacji Producentów Polski Karp – Kazimierz Choma, dyrektor  Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Lublinie, Grzegorz Skrzecz – Medalista Mistrzostw Świata i Europy w boksie.

WYNIKI XIV DOZYNEK RYBACKICH

KATEGORIA RESTAURACJE:

I MIEJSCE: Restauracja Zaścianek Polski z Siedlec – za budyń z pstrąga

II MIEJSCE: Restauracja Piano z Lublina za mus z pstrąga tęczowego z lnianymi lnianymi chipsami,

III MIEJSCE:  Pensjonat Kazimierski z Kazimierza Dolnego za roladkę z karpia z boczkiem, czarną soczewicą i chipsem z jarmużu. 

KATEGIORIA SZKOŁY i  KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH: 

I MIEJSCE:  Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance, gmina Ryki za różę z karpia

II MIEJSCE: Zespół Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli za pistacjowy pasztet z pstrąga

III MIEISCE: Koło Gospodyń Wiejskich w Zalesiu, gmina Niemce za pulpety z pstrąga w sosie retro.

KATEGORIA GOSPODARSTWA RYBACKIE:

I MIEJSCE: Gospodarstwo Rybackie Bełżec za pierogi z karpia. 

II MIEJSCE: Gospodarstwo Rybackie Dolina Huczwy za szczupaka marynowanego

III MIEJSCE: Gospodarstwo Rybackie Rejowiec za gołąbki w sosie śliwkowo – pieczeniowym. 

Puchar Marszałka Województwa Lubelskiegootrzymał – Andrzej Kalita z Gospodarstwa Rybackiego Dolina Huczwy a nagrodę Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska za najciekawszą prezentację – „Kobiety z pasją”, gmina Ulan-Majorat. 

Gratulujemy