POMALUJ MI ŚWIAT… POMALUJ MI ŚWIAT…

Dzisiaj już wiem dlaczego słowa tytułu  wpadły mi w ucho w momencie wejścia na wernisaż wystawy malarstwa uczniów ART  STUDIO – Valeriia Iesalowa? Proste! Uderzył mnie przebogaty świat barw przelanych na płótno przez wychowanków Valerii, W wieku od 6ciu lat w górę. Zatem bez jakichkolwiek ograniczeń wiekowych, co tylko wystawę prac uczyniło  bogatszą, bardziej ekspresyjną, godną zapamiętania na dłużej. Jednocześnuie stanowiaca zachętę do zajrzenia do tej kuźni talentów od maja br. działającej w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie przy ul. Dolna Panny Marii 3.Tekst tego przeboju zespołu Dwa Plus Jeden sprzed lat mógłby się stać hymnem reklamowym ART STUDIO. Pozwólcie zatem, że przypomnę jeszcze kilka wierszy tego tekstu.

„Więc chodź pomaluj mój świat
Na żółto i na niebiesko, 
Niech na niebie stanie tęcza 
Malowana twoją kredką. 

Piszesz mi w liście, że kiedy pada, 
Kiedy nasturcje na deszczu mokną, 
Siadasz przy stole, wyjmujesz farby 
I kolorowe otwierasz okno. 

Więc chodź, pomaluj mi życie, 
Niech świat mój się zarumieni, 
Niech mi zalśni w pełnym słońcu, 
Kolorami całej ziemi. „


Takie kolorowe okno otworzyła dla utalentowanych lublinian Valeriia Iesalowa. Pora więc powiedzieć o niej samej coś więcej.

Absolwentka m.in. Dniepropetrowskiego Uniwersytetu Narodowego im. O. Gonczara na kierunku edukacja plastyczna-malarstwo, a następnie Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Zdobywając tutaj tytuł magistra sztuki  i dyplom z malarstwa,  dwukrotnie została wyróżniona prze Rektora.  W ślad za tym poszły liczne wystawy jej prac.  Rysunków – aktów (2012 r.) obrazów olejnych  Fest „Noc Kultury” i „Ludzie i Manekiny”. Pojawiła się z obrazami na Festiwalu w Kazimierzu „Dwa Brzegi” (2013r.) a potem na kilku innych, by owoce plenerów eksponować w WOK Lublin (2016 r.). Valeriia Iesalova od 2013 r. znalazła się w uznanym gronie Artystów Polskich.Ukrainka z pochodzenia znalazła uznanie kolekcjonerów prywatnych nie tylko w swoim kraju, ale i  Polsce, Rosji oraz Niemczech. Obecnie swoim talentem  „zaraża” Lublinian , prowadząc lekcje z rysunku i malarstwa dla dzieci , młodzieży i dorosłych. Z jakim rezultatem? Świadczy o tym najlepiej poziom prac eksponowanych na wspomnianej wcześniej wystawie. Tę gorąco polecam wszystkim. Dowodzi bowiem, że z pomocą profesjonalisty można odkryć i rozwinąć posiadany talent. Poznać tzw. warsztat dzięki któremu talent rozkwita wszystkimi barwami tęczy. W twórczej atmosferze pracowni rodzą się trwałe przyjaźnie.Na sobotnim wernisażu pojawiły się wszystkie pokolenia lublinian. Twórcy i ich rodziny. Otworzyła go p. Aleksandra Chojnacka z WOK. Chwile przepojone estetycznymi emocjami, feerią barw,  umilił muzycznie saksofonista Adam Mielko. Płonęły świece i …policzki autorów prac  . W tym gronie chyba najbardziej – Krystyny Kobiałka ( obraz „Merida” z wystawowego plakatu) Poli Morawskiej

Basi Perzyńskiej

 Dariusza GąszczykaIzy Mikulskiej

Augusta SzymańskiegoRenaty Lorencowicz oraz Zofii Spuz-Sposz, Asi Latosiewicz oraz Nadin Olajosy.

 

Mnie osobiście zauroczył dziecięcy świat zwierząt w swoim barwnym uroku niepowtarzalny!

                                                     Grażyna HryniewskaPS. Gorąco polecam wystawę prac malarskich małych i dużych uczniów lubelskiego ART STUDIO, al. Warszawska 49 (tel. 516 450 40).