Światłoczuła Linia Autobusowa Światłoczuła Linia Autobusowa

28 grudnia (czwartek) na ulicach Lublina pojawi się nietypowy autobus MPK, który będzie kursował na trasie linii 42. Jest to jeden z elementów akcji społecznej „Światłoczuli” na rzecz dzieci niewidomych i słabowidzących, organizowanej przez SKENDE Shopping i IKEA.

 

Mieszkańcy Lublina, którzy zdecydują się na przejazd tym autobusem będą zaskoczeni. Wnętrze pojazdu zostanie bowiem całkowicie wyciemnione. To pozwoli pasażerom przekonać się, jak trudno jest osobom niewidomym żyć w ciemności. Ten element akcji ma ogromny aspekt edukacyjny. Przejazd nietypowym autobusem ma pokazać mieszkańcom Lublina, jak osoby niewidome i słabowidzące poruszają się na co dzień. Aby mogli lepiej zrozumieć, że prozaiczne sytuacje z perspektywy osób widzących, dla niewidomych – często stanowią nie lada wyzwanie.

Autobus „Linii Światłoczułej” będzie kursować 28 grudnia pomiędzy 10.00
a 14.00. W sumie będą to 4 kursy – dwa w kierunku IKEA i SKENDE Shopping oraz dwa w kierunku osiedla Poręba. Na wyświetlaczu pojazdu zostanie umieszczona informacja z numerem linii i przystankiem końcowym oraz napisem „Linia Światłoczuła”. Kasowanie biletów będzie się odbywało jak we wszystkich innych liniach. Na przystankach umieszczono  dodatkowe rozkłady jazdy, informujące o tym, że jest to linia specjalna. W środku autobusu znajdą się przewodnicy, którzy pomogą pasażerom odnaleźć się w nietypowym dla widzących ludzi świecie. Będą to rodzice i ich dzieci ze Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata”.

 

 

Akcja „Światłoczuli” ma na celu bezpośrednią pomoc materialną dla ośrodków zajmujących się edukacją oraz opieką nad dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi. Projekt ma również szeroki wymiar edukacyjny oraz symboliczny. Wielu osobom trudno sobie wyobrazić, jak wygląda życie osób niewidzących. Akcja ma więc przybliżyć mieszkańcom Lublina świat osób niewidomych i tym samym przełamać strach, który często stanowi barierę uniemożliwiającą wzajemne poznanie się.

 

W ramach akcji do końca roku w atrium SKENDE Shopping obok sklepu IKEA działa Świąteczna Strefa Światła, gdzie na miejscu odwiedzający mogą podpisać się pod życzeniami dla dzieci niewidomych za pomocą specjalnej maszyny brajlowskiej. Z podpisów zostaną utworzone wyjątkowe księgi życzeń, które trafią do Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej. Organizatorzy akcji przekażą również tym instytucjom pomoce dydaktyczne, które będą odpowiedzią na realne potrzeby ich podopiecznych.

 

Więcej informacji o akcji Światłoczuli można znaleźć na stronie internetowej i fanpage’u SKENDE Shopping oraz profilach na profilach Facebook IKEA i IKEA Po sąsiedzku.

O IKEA Retail
Celem IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy dobre wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie. Dbamy o zrównoważony rozwój, realizując strategię People & Planet Positive.

IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. Grupa IKEA
w Polsce posiada obecnie dziesięć sklepów, które w roku finansowym 2016 odwiedziło prawie 28 milionów osób.

 

Centrum handlowe SKENDE Shopping w Lublinie
Centrum handlowe SKENDE Shopping wraz ze sklepem IKEA w Lublinie będzie jednym z największych obiektów handlowych we wschodniej Polsce. W sumie na powierzchni 57 500 m kw. klienci będą mogli skorzystać z oferty sklepu IKEA o powierzchni 33 500 m kw. oraz centrum handlowego o powierzchni 24 000 m kw. z blisko 70 różnymi sklepami i punktami usługowymi, w tym jedynym w Lublinie supermarketem sieci Intermarche. Na terenie centrum znajdzie się wiele punktów przyjaznych rodzinom, miejsc wspólnego odpoczynku i zabaw dla dzieci. Do dyspozycji klientów zostanie oddany parking na 2000 samochodów.

IKEA CENTRES
IKEA Centres, spółka należąca do Grupy IKEA, od 40 lat buduje i zarządza rentownymi centrami handlowymi. Obecnie posiada 43 obiekty zlokalizowane w 15 krajach, które rocznie odwiedza 460 milionów osób. Do 2025 roku w planach spółki jest w sumie 70 lokalizacji. IKEA Centres stawia na stały wzrost i podnoszenie jakości usług. Wraz z firmą rozwijają się także jej najemcy i partnerzy biznesowi, a wśród nich 1600 marek prowadzących ponad 7000 sklepów.

W Polsce IKEA Centres zarządza czterema obiektami handlowymi znajdującymi się w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu oraz Warszawie. Obecnie firma finalizuje budowę centrum handlowego w Lublinie i przygotowuje się do realizacji inwestycji w Zabrzu.

Wizja IKEA „tworzenia lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi” jest hasłem przewodnim dla wszystkich pracujących w IKEA Centres.

Więcej na temat IKEA Centres: www.shopandmeet.com