ŚWIATŁOCZULI ŚWIATŁOCZULI

Dwie szwedzkie firmy – IKEA i SKENDE Shopping, w okresie świąt, postanowiły się podzielić prawdziwym światłem z tymi, którzy go naprawdę potrzebują. Dlatego od 15 do 31 grudnia organizują świąteczną akcję o nazwie Światłoczuli na rzecz dzieci niewidomych i słabowidzących z lubelskich ośrodków i stowarzyszenia. Celem akcji „Światłoczuli” , o czym mówili – Dagmara Wolańska (lider ds. Marketingu IKEA) oraz Jacek Garbaczewski (dyrektor SKENDR Shopping), jest bezpośrednia pomoc materialna dla lubelskich ośrodków zajmujących się edukacją oraz opieką nad dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi. Projekt ma również szeroki wymiar edukacyjny, co stanowi jego największą wartość, zważywszy jak wielu osobom trudno sobie wyobrazić życie osób niewidzących. Jak wielu z nich nie wie , jak się wobec nich naturalnie zachowywać, a przede wszystkim nieść pomoc. Celem akcji „Światłoczuli” jest przybliżenie mieszkańcom Lublina świata osób niewidomych. Przełamać strach, który często stanowi barierę uniemożliwiającą wzajemne zbliżenie się i poznanie bliżej.

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, w którym każdy z nas jest bardziej „światłoczuły” niż na co dzień i chce zrobić coś dobrego dla innych – powiedział dyr. Jacek Garbaczewski. Dlatego wspólnie z IKEA postanowiliśmy wesprzeć dzieci niewidome i słabowidzące z lubelskich ośrodków. Zależy nam na tym, aby w naszą akcję zaangażowało się również jak najwięcej mieszkańców Lublina.

Podczas trwania akcji w atrium SKENDE Shopping obok sklepu IKEA w Lublinie powstała Świąteczna Strefa Światła. To tutaj jako pierwsi dziennikarze mieli szansę za pomocą specjalnej maszyny brajlowskiej podpisać się pod życzeniami dla dzieci niewidomych. Mnie, jako pierwszej przypadł ten zaszczyt. Moje życzenie, by „świat niewidomych stał się bardziej kolorowym” już stroi choinkę.Obecnie, każdy chętny będzie to mógł uczynić osobiście. Finalnie z życzeń złożonych w ten sposób zostaną utworzone wyjątkowe księgi. Trafią do Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej.

W każdym z nas są zasoby dobra, mówiły p.p. Katarzyna Herman i Iwona Majewska. Trzeba po nie sięgać. Jednocześnie podkreślały jak istotna jest wobec osób niewidomych, niedowidzących czy o innych dysfunkcjach psycho-fizycznych – akceptacja, tolerancja oraz zrozumienie. Dzięki nim  wszyscy życiowi siłacze, osoby niepełnosprawne mogą mieć swoje radości.Nic dziwnego, że organizatorzy akcji, obok deklaracji wydatnej pomocy materialnej (przekazania tym instytucjom pomocy dydaktycznych, zabezpieczających realne potrzeby niewidomych i niedowidzących m.in. maszyny brajlowskiej, powiększalników, kalkulatorów, specjalnych klawiatur oraz drukarek, łącznej wartości 50 tys.zł. ), pomyśleli o działaniach edukacyjnych.

„Zależy nam, aby lublinianie dowiedzieli się jak najwięcej na temat życia osób niewidomych. Wierzymy, że dzięki temu kolejne spotkania z niewidzącymi przyniosą ciekawe relacje, a nie strach i obawy. W naszą akcje chcemy zaangażować jak najwięcej mieszkańców Lublina,przy okazji uwrażliwiając na problemy, z którymi na co dzień muszą się zmierzyć osoby niewidome” – zapewniła Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA w Lublinie.

Przez cały czas trwania akcji na terenie SKENDE Shopping, przy sklepie Intermarche, będzie funkcjonowała Strefa Edukacyjna. W niej zostaną umieszczone specjalne tablice edukacyjne
z wskazówkami, jak zachowywać się w towarzystwie osób niewidomych, jak nieść im pomoc. M.in. 17 grudnia w Strefie Edukacyjnej zostaną zorganizowane wyjątkowe warsztaty dla mieszkańców Lublina. Ich uczestnicy będą mogli zobaczyć przedmioty, które ułatwiają osobom niewidomym codzienne funkcjonowanie, np.:  miernik poziomu cieczy, mówiący zegarek oraz udźwiękowiony identyfikator kolorów. W programie znajduje się też nauka alfabetu Braille’a oraz tworzenie prostych grafik dotykowych.

W okresie przedświątecznym na terenie SKENDE Shopping organizatorzy przewidują również warsztaty dla uczniów z lubelskich szkół. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieli życie osób niewidomych.

Akcji Światłoczuli towarzyszą dodatkowe wydarzenia
w Ikea po Sąsiedzku . M.in. do 31 grudnia, można tu oglądać  wystawę prac dzieci niewidomych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej. Z kolei, 27 grudnia,  organizatorzy zapraszają na wyjątkowy pokaz filmu „Imagine”, w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, wyświetlany
z audiodeskrypcją. Jest to piękna i ujmująca historia o niewidomym instruktorze, który wykorzystując kontrowersyjne metody uczy swoich małych pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni.

Cóż – piękna to akcja w stylu szwedzkim i jak sadzę, obudzi piękne odruchy we wszystkich Polakach.

                                              Grażyna Hryniewska

Szczegóły:

15.12 – rozpoczęcie wystawy prac plastycznych podopiecznych Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, IKEA Po Sąsiedzku Krakowskie Przedmieście

 

17.12 –warsztaty w strefie edukacyjnej Światłoczuli w SKENDE SHOPPING, godz 11:00, 13:00, 15:00, 17:00

 

18-22.12 – spotkania ze szkołami i przedszkolami w strefie edukacyjnej Światłoczuli w SKENDE SHOPPING

 

27.12 – projekcja filmu IMAGINE w IKEA Po Sąsiedzku metodą audiodeskrypcji

 

28.12 – nietypowe przejazdy linią 42 MPK w Lublinie