Święto Króla – Narodowe Tajlandii – w Polsce Święto Króla – Narodowe Tajlandii – w Polsce

Ambasador Królestwa Tajlandii w Rzeczypospolitej Polskiej, Jej Ekselencja Pani Sansanee Sahussarungsi, 5 grudnia br. otworzyła w sali balowej Regent Warsaw Hotel tradycyjną galę związaną z urodzinami Króla, od ponad roku już nieżyjącego   króla Bhumibola Adulyadeja . Jednocześnie Dnia Ojca w Tajlandii i  co najistotniejsze –  Święta Narodowego Tajów.Na zaproszenie Jej Ekscelencji ambasador Tajlandii w Polsce przybyło wiele znakomitych gości, że świata  polityki, kultury, dyplomacji oraz liczna grupa Tajów ( całe pokolenia) od dłuższego czasu przebywających w naszym kraju. Tutaj pracujących bądź studiujących.W gronie zaproszonych gości, po raz kolejny miałam zaszczyt znaleźć się osobiście. Stąd moja bezpośrednia relacja, pozwalająca oddać w pełni klimaty uroczystości .

Z obecnych na uroczystosci gości udało mi się wyłowić kilka znajomych twarzy. Ożyły wspomnienia z mojej służbowej wizyty w Tajlandii, która ten kraj uczyniła zdecydowanie bliższy mojemu sercu. W kilku zdaniach mogłam o tym powiedzieć Pani Ambasador, dziękując za zaproszenie. Moment ten utrwala poniższe zdjęcie.

Po przemówieniu Jej Ekscelencji, w którym nie zabrakło ciepłych słów o obopólnie korzystnej współpracy Polski z Tajlandią, wysłuchaniu hymnów państwowych i spełnieniu okolicznościowego toastu za Jego Królewską Mość, za wieczną przyjaźń i pomyślność narodów Tajlandii i Polski, zgromadzeni goście uczestniczyli  w bankiecie racząc podniebienia przysmakami kuchni tajskiej. Nawiązywali nowe znajomości.

Teraz trochę historii.  Dzień urodzin króla od zawsze był bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym. Nadal pozostanie, bo Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) uważany był za stróża tradycji, patrona demokracji i ojca narodu.Za żZa życia Króla uroczystości związane z jego jubileuszem obchodzono w całym kraju. W tym dniu ulice tajskich miast dekorowano kwiatami, światełkami, flagami narodowymi, żółtymi chorągiewkami i portretami monarchy. Dominującą barwą był oczywiście żółty – kolor przypisywany królowi. Dlaczego? Gdyż monarcha przyszedł na świat w poniedziałek, a w Tajlandii każdy dzień tygodnia posiada odpowiadający mu kolor.

Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej, którego imię oznacza mniej więcej: „Siła kraju – niezrównaną siłą”, przyszedł na świat 5 grudnia 1927 r. Królewskie urodziny nie bez powodu zawsze obchodzone były bardzo uroczyście, Bhumibol Adulyadej był bowiem  najdłużej żyjącym monarchą świata. Zaskarbił sobie serca mieszkańców Tajlandii. Przede wszystkim dzięki dużemu zaangażowaniu i trosce o dobrobyt oraz rozwój kraju, a także ostrożności w prowadzeniu polityki zagranicznej.

                                            Grażyna Hryniewska