Oczekiwany Finał Akcji ” Światłoczuli” Oczekiwany Finał Akcji ” Światłoczuli”

 

Ponad 2200 mieszkańców Lublina i okolic podpisało się pod życzeniami za pomocą maszyny brajlowskiej w ramach akcji „Światłoczuli” organizowanej przez IKEA i SKENDE Shopping od 15 do 31 grudnia na rzecz dzieci niewidomych i słabowidzących.Cieszymy się, że tak wielu mieszkańców zaangażowało się w akcję, odwiedzając przed świętami Świąteczną Strefę Światła i podpisując się brajlem pod życzeniami dla podopiecznych lubelskich ośrodków. Wśród nich znaleźli się również reprezentanci regionalnych mediów, blogosfery i świata kultury. Tym symbolicznym gestem dołączyli do naszego grona „światłoczułych” i pokazali, że razem z nami, całym sercem wspierają dzieci niewidome i słabowidzące. – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor SKENDE Shopping.– Wszystkie podpisy w formie wyjątkowych, specjalnie oprawionych ksiąg życzeń zostały przekazane podopiecznym lubelskich ośrodków: Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej. Organizatorzy akcji przekazali również tym instytucjom pomoce dydaktyczne. Wśród nich znalazły się m.in.: maszyny brajlowskie, powiększalniki, kalkulatory oraz lupy elektroniczne. Kwota przeznaczona na zakup tych pomocy wyniosła 50 000 zł.Każde wsparcie, zarówno materialne, jak i niematerialne ma dla naszych podopiecznych ogromne znaczenie. Otrzymane pomoce na pewno ułatwią im naukę oraz start w dorosłe życie, żeby w przyszłości mogli być aktywni społecznie i zawodowo. Brajl jest dla nich światłem, które rozświetla ciemność i pomaga im zrozumieć otaczający świat. To piękne, że w ramach tej wyjątkowej akcji, tak wiele osób podpisało się pod życzeniami i podzieliło się tym światłem z tymi, którzy naprawdę tego potrzebują. – dodaje Iwona Majewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej.

Przez cały czas trwania akcji „Światłoczuli” w Centrum Handlowym SKENDE Shopping funkcjonowała specjalna strefa edukacyjna, w której odbywały się m.in. warsztaty dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. Ich uczestnicy dowiedzieli się, jak zachowywać się w towarzystwie osób niewidomych oraz mogli zobaczyć przedmioty, które ułatwiają im codzienne funkcjonowanie.

– Bardzo zależało nam na tym, aby akcja Światłoczuli poza wymiarem symbolicznym, pełniła również funkcję edukacyjną. Dlatego też w jej ramach zrealizowaliśmy szereg różnych działań, które miały na celu przybliżyć mieszkańcom Lublina, jak co dzień wygląda życie osób niewidomych, aby mogli w większym stopniu lepiej zrozumieć ich problemy i potrzeby, aby każde kolejne spotkanie przyniosło nową znajomość, a nie wzajemny strach. – podkreśla Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA w Lublinie.

Wspólnie z partnerami akcji – Zarządem Transportu Miejskiego
i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Lublinie udało się również uruchomić specjalną dodatkową Światłoczułą Linię Autobusową. Nietypowy autobus z wyciemnionym wnętrzem, kursujący 28 grudnia na trasie linii 42 wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Lublina.
W sumie ponad 300 osób zdecydowało się na przejazdy tym autobusem, aby na własnej skórze przekonać się, jak trudno jest osobom niewidomym żyć w ciemności. Akcji „Światłoczuli” towarzyszyły również dodatkowe wydarzenia w Ikea po Sąsiedzku: wystawa prac dzieci niewidomych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej oraz nietypowy pokaz filmu Imagine z audiodeskrypcją.