Sukces spektaklu Teatru Osterwy Sukces spektaklu Teatru Osterwy

Spektakl „Sposób na Alcybiadesa” w reżyserii Piotra Ratajczaka znalazł się w finale prestiżowego konkursu „Klaska żywa”. Wszyscy finaliści zaprezentują się podczas kwietniowych 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

„Sposób na Alcybiadesa”, którego prapremiera odbyła się 6 października 2017r., to spektakl dla młodzieży na podstawie kultowej książki Edmunda Niziurskiego z 1961 r. Akcja przedstawienia Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego zostaje przeniesiona do czasów współczesnych, do jednej z lubelskich szkół, a bohaterami są dziewczyny: Ciamcia i Słaba oraz chłopcy: Zasępa i Pędzel.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mogą brać w nim udział inscenizacje tekstów powstałych przed 1982 rokiem. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

Finał konkursu, w którym zaprezentuje się siedem najlepszych według komisji konkursowej spektakli, odbędzie się podczas kwietniowych 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie.

Finałowa lista spektakli dostępna jest na stronie: http://klasykazywa.pl/aktualnosci/