„Hindełe, siostra Sztukmistrza” w Teatrze Osterwy „Hindełe, siostra Sztukmistrza” w Teatrze Osterwy

 „Hindełe, siostra Sztukmistrza” w reżyserii Pawła Passiniego, na podstawie tekstu Patrycji Dołowy ponownie na scenie Teatru Osterwy w Lublinie! Spektakl poświęcony jest tytułowej Hinedełe Ester Kreitman, zapomnianej pisarce z rodziny Singerów oraz wszystkim kobietom, które chciałby być usłyszane.W drodze na aranżowany ślub 21-letnia Hindełe Singer wyrywa strony brulionów zapisanych swoimi opowiadaniami, drze je na maleńkie kawałeczki i wyrzuca z okna jadącego pociągu. Pomieszane fragmenty zdań w jidysz unoszą się na wietrze i opadają na ziemię gdzieś między Lublinem, Warszawą a Berlinem.

Siostra noblisty, Izaaka Baszewisa Singera i nie mniej znanego Izraela Joszui Singera, pierwsza pisarka w rodzinie, pojawia się nagle gdzieś w środku między opowieściami jej braci, niewiele o niej wiadomo. Bibliofil, amerykański krytyk, badaczka, syn, a za nimi my, każdy na swój sposób podąża jej śladami i próbuje poskładać ją z tych porozrzucanych kawałków: niekochanej córki, zapomnianej artystki, opętanej przez dybuka Racheli i wybierającej męski strój Jentł z prozy Izaaka Singera.

Wciąż nasuwa się pytanie: po co nam ona? Dlaczego właściwie chcemy ją odnaleźć? Czy obraz będzie pełniejszy, gdy dołożymy do niego te brakujące puzzle? I nagle w ślad za jej historią, pojawiają się inne, wcześniej nieusłyszane historie kobiet, które dziś domagają się głosu.

Hindełe jest kolejną kobietą w dynastii Singerów, które myślą, że pewnie byłoby im w życiu lepiej, gdyby urodziły się chłopcami…– opowiadają twórcy spektaklu Patrycja Dołowy i Paweł Passini.

Zapraszamy na spektakl w dniach: 1 marca, godz. 19:00 i 2 marca, godz. 19:00.