Dzień Teatru Publicznego Dzień Teatru Publicznego

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Od 12 do 20 maja w całej Polsce będzie można obejrzeć przedstawienia za jedyne 300 groszy. W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie 12 maja o godz. 19:00 zagrany zostanie spektakl Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian.Foto: Bartek Wrzecha

Co naprawdę myślimy o Ukraińcach? Jakie wspomnienia przywozimy z wycieczek do wschodnich sąsiadów? Jak często powielamy stereotyp polskiego spojrzenia na dziką i zacofaną Ukrainę? Ziemowit Szczerek porusza w swojej książce temat stosunków polsko-ukraińskich, naszej wspólnej historii i wzajemnych relacji społecznych. Bohaterami są młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają na wschód, aby obserwować, ale również korzystać z ukraińskiej egzotyki. Historie z tych podróży, mocno podkoloryzowane, sprzedają później żądnym sensacji rodakom. Ziemowit Szczerek otrzymał za tę książkę Paszport „Polityki” 2013.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). To znacząca kwota.

Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje.

12 maja 2017 o godz. 19:00 spektakl  Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian będzie grany w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 300 groszy”, która finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Sprzedaż biletów za 300 groszy odbywać się będzie 12 maja od godz. 10:00 wyłącznie w kasie teatru. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety

Pozostałe spektakle: 13 maja, godz. 17:00