V Lubelsko-Lwowski Festiwal Mody i Sztuki „LL fashion art” V Lubelsko-Lwowski Festiwal Mody i Sztuki „LL fashion art”

Fundacja Wspierania Kultury i Współpracy Międzynarodowej wraz z Agencją Promocji i Reklamy ART MODELS zaprasza na edycję wiosenno-letnią V Lubelsko-Lwowskiego Festiwalu Mody i Sztuki „LL fashion art”. Festiwal odbędzie się 23 czerwca 2018 roku (piatek) w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” w Lublinie.

Wydarzenie kulturalne ma charakter cykliczny.  W lubelskiej edycji Festiwalu wezmą udział projektanci, modelki, artyści z Polski i Ukrainy oraz zaprezentowane będą dwie wystawy:

 • Wystawa malarstwa i grafiki Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy udziale Klubu Młodych Artystów „Skrzydła”
 • Wystawa Abstrakcji Kolorystycznych Ewy Karpińskiej, certyfikowanej kolorystki, pt.: „Siła koloru i optymizmu”     

Partnerami organizatora są: Lwowska Narodowa Akademia Sztuk Pięknych, Agencja Artystyczna ADA i Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”.

Celem projektu jest wymiana artystów i dzieł ze środowisk naukowych, artystycznych, kulturalnych Lublina i Lwowa: Lwowska Akademia Sztuk Pięknych, UMCS w Lublinie, Lubelska Szkoła Sztuki i Projektowania, Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie oraz prezentacja twórczości projektantów i firm odzieżowych z terenu województwa lubelskiego. W programie Festiwalu wezmą udział profesjonaliści i nieprofesjonalni twórcy i wykonawcy wywodzący się ze środowisk akademickich i szkolnych działających w różnych dziedzinach sztuki – sztuki plastyczne, projektowanie odzieży, modeling, fotografia, taniec, muzyka.

W programie Festiwalu zaprezentuje się grupa studentów ze Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych z Katedry Projektowania Ubioru kierowanej przez prof. Aleksandra Korowickiego, z pracowni prof. Zenobii Tkanko :  Maryna Cherniavska, Mariia Didiuk, Viktoriia Fedorova, Olesia Krokosh oraz Iryna Soloviy , które zaprezentują swoje autorskie kolekcje mody.

Ze strony polskiej Festiwalu zaprezentuje się Lubelska Szkoła Sztuki i Projektowania. Jest to szkoła artystyczna z długoletnią tradycją edukacyjną. Szkoła kształci projektantów, designerów, fotografów, filmowców, charakteryzatorów, a także artystów tworzących w tradycyjnych technikach plastycznych.

W programie Festiwalu swoje kolekcje zaprezentują:

 • Kinga Nawrocka
 • Ivanna Kitliaruk
 • Honorata Gogłuska
 • Karolina Zając
 • ………………………………………………………………………………………………………………………
  Kolekcje młodych projektantów Zespołu Szkół Odzieżowo Włókienniczych w Lublinie

  Celem zaprojektowania i wykonania kolekcji jest:

  • Promowanie nauczanych zawodów w naszej szkole (technika technologii odzieży, technika usług fryzjerskich, fototechnika i technika usług kosmetycznych)
  • Promowanie szkolnych talentów i prezentowanie prac młodych twórców
  • Zachęcanie młodzieży do aktywności poprzez realizację własnych projektów
  • Kształtowanie świadomości plastycznej i otwartej postawy na sztukę

  i modę

  Pierwsze wyjście: (7 sztuk) Modele SPÓDNIC DŻINSOWYCH – zaprojektowane i wykonane są przez  uczennice  klasy trzeciej. Podstawową tkaniną wykorzystaną w tej kolekcji jest ponadczasowy, zawsze modny dżins, noszony do wielu stylizacji, lubiany przez wszystkich: dzieci, młodzież, dorosłych oraz osoby starsze.

  Spódnica jest symbolem kobiecości, synonimem atrakcyjności, nieodłącznym elementem kobiecej garderoby.

  Młode projektantki wykonały spódnice o różnych fasonach ozdobione taśmami pasmanteryjnymi, koronkami, szamerunkiem, wzorami ręcznie malowanymi.

  Drugie wyjście: (8 sztuk),,KREATYWNA SPÓDNICA”

  Spódnica jest najlepszą przyjaciółką każdej dziewczyny i kobiety. Uczennice klasy drugiej zaprojektowały i wykonały spódnice kreatywne. Na bazie białej spódnicy ołówkowej powstały modele różnorodne pod względem kolorystycznym i wzorniczym. Oryginalność prezentowanych spódnic podkreśla indywidualizm każdej model 

  Trzecie wyjście: (3 sztuki)Mini kolekcja  Anny Kaczmar z klasy 3ct „Odzież – Odnowa”

  Kolekcja zawiera trzy propozycje odzieży awangardowej w odcieniach kobaltu. Wyjątkowego charakteru nadają srebrne elementy wykonane z materiałów odblaskowych- w silnym świetle reflektorów lub flashu aparatu spektakularnie odbijają światło. Każdy model kontrowersyjnie odsłania ciało. Pierwszy model poprzez zamki umieszczone na ramionach oraz udach. Drugi przyciąga wzrok srebrnymi oczkami oraz klasyczną kratą w nietuzinkowym wydaniu. Ostatni projekt odsłania zewnętrzną stronę nóg na całej długości, aż do bioder. 

  Czwarte wyjście: (3 sztuki) To modele młodej projektantki Dominiki Soszki. Pierwszy model inspirowany Japonią, zawiera najbardziej kojarzone znaki Japonii zaprezentowane w nietuzinkowy i oryginalny sposób. Drugi model to Galaktyczny Blask, inspiracją do powstania tego modelu był wszechświat, galaktyka. Kolejne projekty Dominki to kreacje składające się z bardzo zdobionych i pełnych blasku modeli. Każda cyrkonia, bądź koralik jest ręcznie aplikowany, co sprawia że jest unikatowe, wyjątkowe i pracochłonne. Trzeci model inspirowany bryłami geometrycznymi.

  Piąte wyjście: ( 11 sztuk) To kolekcja Dominiki Soszki, młodej projektantki uczennicy Zespołu Szkół Odzieżowo Włókienniczych w Lublinie. Modele inspirowane barwami wiosenno-letnimi. Wykonane są z tkanin lekkich, zwiewnych w nietypowym połączeniu z welurem. Nieodłącznym i charakterystycznym elementem dopełniającym kolekcję młodej projektantki są cyrkonie i perełki.

 • Prezentowane kolekcje to przykład mody przełamującej schematy i standardy dzisiejszych ”sieciówek”. Zobaczycie Państwo autorskie, oryginalne projekty, których nie znajdziecie w masowej produkcji.
  Projektantki Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania…umiejętnie poruszają się pomiędzy nowoczesną i awangardową stylistyką, a tradycyjnymi motywami, nie zapominając również o elegancji i klasycznym stylu. Ten wyjątkowy pokaz mody to inspiracja, dla wszystkich poszukujących własnego oryginalnego stylu. Kolekcje młodych projektantów Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania to przykład, że w modzie ważna jest kreacja i niestandardowe rozwiązania, przełamujące zastane schematy. Nasze zdolne Słuchaczki udowodnią również, że w obrębie powszechnie znanych trendów, można odnaleźć swoją własną drogę!