Nowoczesny sprzęt do brachyterapii prostaty Nowoczesny sprzęt do brachyterapii prostaty

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie zakupiło nowoczesny sprzęt do brachyterapii raka prostaty. Pierwsi pacjenci mogą już korzystać z tej metody leczenia w Zakładzie Brachyterapii.Brachyterapia to metoda radiote­rapii, która polega na precyzyjnym umieszczeniu źródła promieniotwórczego w zmianie nowotworowej lub w jej pobliżu, które niszczy no­wotwór, oszczędzając okoliczne zdrowe tkanki.

            W naszym Zakładzie brachyterapia prowadzona jest zgodnie z najnowszymi, międzynarodowymi standardami. Dysponujemy nowoczesną salą zabiegową wyposażoną w tomograf komputerowy, dzięki czemu w czasie zabiegu, na miejscu możemy wykonać u pacjenta od razu diagnostykę obrazową, co umożliwia precyzyjne umieszczenie aplikatorów w zmianie nowotworowej i zaplanowanie leczenia.    Dzięki nowej aparaturze będziemy teraz kompleksowo przygotowani również do leczenia nowotworów gruczołu krokowego. – mówi dr n. med. Dariusz Kieszko, Kierownik Zakładu Brachyterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Zakład Brachyterapii COZL odwiedza niemal 500 pacjentów rocznie
z całego województwa lubelskiego. Są to osoby z nowotworami ginekologicznymi, laryngologicznymi, jak również rakiem płuc, przełyku i skóry. Zakład Brachyterapii COZL, jako jedyny w Polsce, przeprowadza również brachyterapię zmian pierwotnych i przerzutowych w wątrobie.

            Jest to nowa metoda leczenia paliatywnego dla pacjentów, u których wyczerpały się inne możliwości leczenia, jak np. leczenie chirurgiczne, czy chemiczne. Dzięki niej możemy bezpośrednio napromieniować zmiany nowotworowe, oszczędzając zdrowe tkanki. Do naszego zakładu na brachyterapię wątroby przyjeżdżają pacjenci z całej Polski. – dodaje dr n. med. Dariusz Kieszko.

Do tej pory Zakład Brachyterapii świadczy usługi ambulatoryjne. Pacjenci wymagający leczenia w warunkach szpitalnych są hospitalizowani w Oddziale Ginekologii Onkologicznej lub Oddziałach Radioterapii COZL. Po rozbudowie szpitala, która ma zakończyć się w 2019 roku część pacjentów będzie mogła być leczona
w warunkach szpitalnych, dzięki powstaniu oddzielnego Oddziału Brachyterapii
z łóżkami.

——————————————————————————————————————-

dr Jerzy Kuliński – dyrektor  COZL im. św. Jana z Dukli

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest jedynym pełnoprofilowym, wysokospecjalistycznym centrum onkologicznym w województwie lubelskim. Świadczenia realizowane przez szpital obejmują m.in. onkologię kliniczną i ogólną, hematoonkologię, chirurgię onkologiczną oraz radioterapię. W ramach szpitala funkcjonuje trzynaście oddziałów, w tym chirurgiczny ogólny, chirurgii onkologicznej, hematologiczny oraz dwa oddziały radioterapii. Centrum dysponuje 284 miejscami dla pacjentów hospitalizowanych całodobowo i 19 miejscami w ramach pobytu dziennego. Szpital posiada certyfikat ISO i jest również w trakcie recertyfikacji akredytacji, co stanowi o najwyższej jakości oferowanych przez niego usług medycznych. Poza kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, Centrum zajmuje się działalnością naukową, profilaktyczną i dydaktyczną oraz prowadzeniem badań klinicznych.