Nowy dyrektor Teatru Muzycznego Nowy dyrektor Teatru Muzycznego

Od 1 września 2018 roku stanowisko Dyrektora Naczelnego Teatru Muzycznego w Lublinie objęła Pani Kamila Lendzion. Oficjalnej prezentacji nowej szefowej, w siedzibie Teatru, dokonała p.o. Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie – Pani Halina Drozd wraz z zastępcą Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu – Panem Andrzejem Miskurem.KAMILA LENDZION – Solistka Opery Kameralnej w Warszawie do maja  2017 r Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, którą ukończyła w 2005 roku, w klasie śpiewu solowego prof. Katarzyny Rymarczyk.

Już jako studentka w 2003r zadebiutowała partią Fiordiligi w operze Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta, na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. W lutym 2005 r. została zaproszona do udziału w niemieckiej realizacji opery La Buona Figliola Niccolo Picciniego, jako Armidoro, w Teatrze Operowym w Rheinsbergu.

Prze wiele lat związana również Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie z powodzeniem wykonywała główne partie sopranowe: Hannę Glawari w „Wesołej wdówce”, Lizę w” Krainie uśmiechu” Franza Lehára, Sylwię w” Księżniczce czardasza” Emmericha Kálmána, Safi w „Baronie Cygańskim” oraz Paminę w wyjazdowej wersji „Czarodziejskiego fletu” W. A. Mozarta, którego premiera odbyła się w lutym 2006 roku w Teatrze Operowym w Monachium. Swój warsztat wokalny kształciła na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych śpiewaków, m.in.: Teresę Wojtaszek-Kubiak, Helenę Łazarską, Teresę Żylis-Gara, Jerzego Artysza, Jolantę Żmurko.

Na swoim koncie ma  nagrodę za najlepsze wykonanie arii Rusałki z opery „Rusałka” Antonina Dworaka na Drugim Ogólnopolskim Konkursie im. Haliny Halskiej we Wrocławiu w 2003 r. wyróżnienie na Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Operetkowym im. Iwony Borowieckiej w Krakowie w 2004 r.

            W swoim repertuarze posiada partie operowe, m.in.: Mimi – „Cyganeria” Giacomo Pucciniego, Hrabina – „Wesele Figara” W. A. Mozarta, Fiordiligi – „Cosi fan tutte”, Pamina –„ Czarodziejski flet” W. A. Mozarta, Halka – „Halka” Stanisława Moniuszki,Rozyna – „Cyrulik Sewilski” G. Paisielli, Eumenida – „Matrimonio con variazioni” J.Koffler,partie sopranowe; Msza Es-dur J.Elsner, Mała Msza Uroczysta G.Rossini(partia sopranowa),IX Symfonia L.Van Beethovena(partia sopranowa, Msza Es-dur St.Moniuszko,Litania Pierwsza i Druga do Ostrej Bramy St.Moniuszko. Solistka występuje również w wielu prestiżowych europeiskich salach koncertowych takich jak: Filharmonia Berlińska, Palais des Beaux – Arts w Brukseli, czy Koenigin Elisabethzaal w Antwerpi z repertuarem operowym jak i operetkowym. W 2005r artystka brała  udział w III Festiwalu Wokalnym „Belcanto” w Nałęczowie gdzie otrzymała Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej. W kwietniu 2009 roku zadebiutowała partią Tatiany w op. ”Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zaledwie miesiąc później 22 maja miała zaszczyt wcielić się  w postać Eumenidy w premierze unikalnego dzieła pióra Józefa Kofllera „Matrimonio con variazioni”. We wrześniu tego samego roku wraz z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej zainaugurowała otwarcie XIX-go Festiwalu Operowego im.A Didura przedstawieniem „Cyrulik Sewilski” G.Paisiella  partią Rozyny. Została również zaproszona przez Filharmonię Lubelską do wykonania koncertowej wersji fragmentów op. ”Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego pod batutą Wiaczesława Bortnowskiego. Od kilku lat jest również stałym gościem Bogusława Kaczyńskiego na Międzynarodowym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy występując u boku największych gwiazd sceny operowej i operetkowej w Polsce. Artystka współpracuje z filharmoniami ;  lubelską, rzeszowską, częstochowską, słupską, dolnośląską, zabrzańską.

W swoim repertuarze posiada także pieśni oraz cykle pieśni polskich i zagranicznych kompozytorów:M.Karłowicz,K.Szymanowski,J.Maklakiewicz,St.Niewiadomski,I.J Paderewski, A. Dvorak (cykl Pieśni cygańkich), P. Czajkowski, H. Berlioz (cykl pieśni „Le spectre de la rose”).Szczególną sympatią artystka darzy także muzykę operetkową i musicalową co owocuje  licznymi koncertami w kraju i poza jego granicami. 26 maja 2011r na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej wcieliła się w rolę Halki w op. „Halka „ St. Moniuszki. W październiku 2011 roku ponownie wzięła udział w koncertowym wykonaniu op. „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego w partii Tatiany pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego w Filharmonii Zabrzańskiej. W tym samym miesiącu została  uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego za niezapomniane kreacje i wieloletnią twórczą pracę na łódzkiej scenie.