WYJĄTKOWY DZIEŃ PATRONA SZKOŁY WYJĄTKOWY DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie od kilku lat fascynuje mnie swoimi oryginalnymi, kreatywnymi  działaniami. Z „ Piątką” utożsamiam posadzenie Dębów Pamięci upamiętniających zamordowanie w Katyniu m.in. mojego teścia Kazimierza Kalickiego i czterech innych oficerów, z których rodzinami szkoła utrzymuje stały kontakt. Rokrocznie, organizuje wzruszające do łez  uroczystości pod hasłem – „Katyń…ocalić od zapomnienia” .

 Tak serdecznie zacieśnione więzi, tym razem (16 bm) zaowocowały naszą obecnością na Święcie Patrona  Szkoły. Wyjątkowym Święcie, o czym za chwilę.Mateusz Ostrowski z klasy 2 dl,  przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, witając na uroczystym apelu gości honorowych oraz uczniów klas pierwszych zacytował jakże znamienne dla podwójnie jubileuszowego dnia słowa: „Ludzkość jest drzewem, a ludzie są liśćmi. Drzewo trwa i rośnie chociaż liście opadają” . Zaraz potem dodał : „ Spotykamy się w tym miejscu w czasie wyjątkowym. Za niecały miesiąc obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości. Z tej okazji nasza szkoła po raz kolejny ważne wydarzenie czci poprzez posadzenie dębu, drzewa symbolizującego siłę , szlachetność i sławę”.Dąb, jak wiadomo jest symbolem długowieczności. Tym samym, drzewem będącym często niemym świadkiem historii. A skoro o niej mowa warto przypomnieć, że w  2006 roku, kiedy Zespół Szkół przyjmował imię Jana Pawła II i posadzony został dąb upamiętniający to wydarzenie. W 2010 roku Zespół przystąpił do programu „Katyń …ocalić od zapomnienia”. Ideą  tej inicjatywy było posadzenie 5 Dębów Pamięci. Każde drzewo upamiętnia jednego oficera,  ofiary zbrodni katyńskiej.

W 2006 roku „ Piątka” podjęła zobowiązanie wobec siebie i kolejnych pokoleń uczniów, ich nauczycieli i rodziców, którego istotę zawierają słowa zapisane na Sztandarze Szkoły: DZIEDZICTWO PRZEJĄĆ, POMNOŻYĆ, PRZEKAZAĆ. Posadzony w Dzień Patrona Szkoły Dąb Niepodległości daje odtąd  świadectwo szacunku młodzieży dla przeszłości , teraźniejszości i przyszłości. Uczynili to honorowo – Marian Klimczak- dyrektor Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, Wiesława Tekeli – przedstawicielka Rodzin Katyńskich, Wioletta Ostrowska – przewodniczącą Prezydium Rady Rodziców oraz Jakub Dobosz z klasy  3sl jako reprezentant społeczności uczniowskiej.

Zaraz potem zakopana została Kapsuła Czasu, w której nośnikami historii szkoły i jej uczniów dla pokolenia z 2043 r. ( za 25 lat)  stał się załączony list oraz przedmioty m.in. pamiątkowy medal wydany z okazji nadania imienia Jana Pawła II Zespołowi Szkół nr 5, wydawnictwa okolicznościowe z 2006 (okazją było nadanie imienia Jana Pawła II Zespołowi Szkół nr 5 w 2016 roku jubileusz 10.lecia nadania imienia Szkole),  złota tarcza technikum- wyróżnienie, informacja o osiągnięciach sportowych, znaczek identyfikujący szkołę, identyfikator ucznia Zespołu Szkół nr 5, krawat- pamiątka po klasie menedżerskiej oraz strój kucharski- pamiątka po klasach gastronomicznych oraz zdjęcia .  List zamieszczam na końcu relacji.Po tej dozie wrażeń goście i uczniowie klas pierwszych zapraszani zostali do auli szkolnej na część artystyczną bezpośrednio związaną z Dniem Patrona Szkoły, dniem tym bardziej wyjątkowym, że przypadającym w 40 – lecie wyboru kardynała Jana Wojtyłły na papieża.. Jednocześnie w 100-tną rocznicę Niepodległości.  Za jej motto posłużyły słowa Jana Pawła II:Nie zabrakło wzruszeń. Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych poprzedziło patriotyczne i mobilizujące ich do uczenia się, a i super zachowań wystąpienie dyrektora Mariana Klimczaka. Powiedział na koniec: „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się uczyćWręczone zostały też dwa stypendia…

Klasa II al, przygotowała widowisko prezentujące wybrane myśli Jana Pawła II. Zanotowałam dwie, jakże znamienne dla naszych czasów: „ Miłość Ojczyzny łączy nas, musi łączyć ponad wszelkie różnice” i… „ Poza prawdą, wolność nie jest wolnością” . Dopełniły te wątki słowa utworów odśpiewanych przez chór szkolny „Sensory.

Cóż – to był naprawdę WYJĄTKOWY DZIEŃ!

                                                    Grażyna Hryniewska-Kalicka

 

…………………………………………………………………………………………………

Lublin 16 października 2018 r.

Szanowni Państwo, Dyrekcjo Szkoły, Nauczyciele, Rodzice, Koleżanki i Koledzy!

 

            Rok 2018 to dla nas, Polaków, niezwykle ważne wydarzenie. 100 lat temu, w dniu zakończenia I wojny światowej czyli 11 listopada, z upadku trzech zaborczych mocarstw, odrodziła się wolna i niepodległa II Rzeczpospolita Polska.  Los dla nas jednak nie był łaskawy. Przez kolejne 4 lata, musieliśmy walczyć z bolszewikami, Niemcami aby utrzymać Polskę w takim stanie, jaką wywalczyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. Najgorsze miało jednak dopiero nadejść. W 1939r, hitlerowskie Niemcy oraz Związek Radziecki dokonały agresji na Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Polacy dzielnie walczyli na wszystkich frontach wojny. Broniliśmy norweskiego Narwiku , walczyliśmy o brytyjskie niebo w bitwie o Anglię w 1940 roku, zdobyliśmy Monte Cassino w 1944 roku  oraz dotarliśmy do samego Berlina. Niestety  po II wojnie światowej przyszło Polakom żyć w zniewolonej Ojczyźnie, weszliśmy w skład państw bloku wschodniego zależnych od Związku Radzieckiego. Kilkakrotnie nasi Rodacy pokazali jak ważna jest dla nich wolność. Wystąpienia robotnicze w 1956, 1970,1976 i 1980 roku oraz wystąpienia  studentów z 1968 roku stały się początkiem drogi do odzyskania suwerenności. Nie złamało oporu Polaków wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku, represje wobec duchownych i działaczy opozycyjnych. Wydarzenia zapoczątkowane w Polsce w lutym 1989 roku były bodźcem do narodzin nowej Europy Środkowo –Wschodniej –  w naszym państwie  4 czerwca 1989 roku  odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, dopuszczono przedstawicieli Solidarności do władzy – narodziła się III Rzeczpospolita. Dzięki tym wydarzeniom i ludziom, którym losy państwa nie były obce, weszliśmy na drogę demokracji.

            My, Polacy żyjący w XXI wieku, musimy pamiętać o naszej historii, wartościach, którymi powinniśmy kierować się w naszym życiu. Są to: patriotyzm, honor, wiara oraz szacunek do drugiego człowieka.

            Jako obywatele III Rzeczpospolitej musimy kultywować pamięć o naszych przodkach.

            Zespół Szkół nr 5 im Jana Pawła II w Lublinie, do którego uczęszczamy, bierze udział w projekcie „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Co roku w szkole organizowane są uroczystości, aby upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej.

            W imieniu wszystkich obecnych uczniów, Dyrekcji, Nauczycieli i Rodziców, przekazuję Wam ten list. Serdecznie pozdrawiam i proszę: nie zapominajcie o naszej historii, ponieważ jak mawiał Marszałek Polski Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Drodzy Przyjaciele!

            Nie będziemy zgadywać, co działo się przez dzielący nas czas. Myślimy, że najlepiej będzie opowiedzieć Wam o nas i o tym, co aktualnie się dzieje. Jest październik 2018r. Lublin jest tętniącym życiem miastem. Wciąż się rozbudowuje, prowadzi nowe inwestycje. To miasto młodych. W soboty na starym mieście bywa naprawdę tłoczno. Ludzie w naszym wieku są szczęśliwi, uśmiechnięci, pełni pomysłów i planów na przyszłość. Pisząc o teraźniejszości i przyszłości nie możemy pominąć przeszłości. To ważny temat. Mamy to szczęście, że żyjemy jako wolne pokolenie mieszkające w niepodległym kraju. W takich okolicznościach chcemy przypomnieć Wam , jak ważny jest dostęp do edukacji. Możemy bez przeszkód uczyć się historii naszego kraju, naszego języka i kultury. Doceńcie więc to, co macie. Pamietajcie o ludziach, którzy walczyli o wolną Ojczyznę.  

Nie marnujcie swojej szansy na rozwój!

            Nie ograniczajcie sami siebie! Szukajcie własnych dróg, realizujcie pasje i marzenia!  Nie wątpcie w siebie i nie poddawajcie się zbyt łatwo.

            Nasz Patron, Patron naszej szkoły Jan Paweł II mówił :

            ,,Przyszłość zaczyna się dzisiaj nie jutro(..)Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania(…)Młodzi są przyszłością, więc dbajcie by była ona jak najlepsza”.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 5