W SKANSENIE PIKNIK JAKIEGO NIE BYŁO! W SKANSENIE PIKNIK JAKIEGO NIE BYŁO!

5 maja ,w lubelskim Skansenie, dzięki uprzejmości Muzeu Wsi Lubelskiej, Teatr Muzyczny w Lublinie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szerokiej publiczności oraz wykorzystując fakt, że rok 2019 został ogłoszony rokiem Stanisława Moniuszki, zaprezentuje wydarzenie pod nazwą:

Uczyni to we współpracy z Centrum Inicjatyw Artystycznych.

5 maja 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Pragniemy rozpocząć program od Mszy świętej dziękczynnej za życie wielkiego kompozytora i patrioty. Msza święta zostanie odprawiona o godz. 11.00 w zabytkowym Kościółku z Matczyna znajdujacym się na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej . Celebrował ja będzie ks. dr Tomasz Lisiecki – Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej.

Po uroczystej mszy wystawiony zostanie spektakl stanowiący skróconą i kameralną wersję dzieła narodowego Stanisława Moniuszki tj.: „Strasznego Dworu”, pod nazwą „Nie taki Straszny Dwór – opera w pigułce”.Jego wystawienie zostanie poprzedzone krótkim wprowadzeniem oraz odczytaniem przez Elżbietę Kruk – Przewodniczącą Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu listu praprawnuczki Stanisława Moniuszki – Pani Elżbiety Janowskiej – Moniuszko.

“Nie taki Straszny Dwór – opera w pigułce” zawiera najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, które przybliżą widzom treść narodowego dzieła.  Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy i tańce narodowe z pewnością przysporzą nowe rzesze miłośników opery.

Inscenizacja i reżyseria: Mariola Zagojska; Asystent reżysera: Paweł Świętorecki; Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Szulc-Brzyska

Straszny Dwór? To brzmi dość groźnie. I jeszcze Opera? Ale bez obaw. Nie wszystko jest takie straszne jak nam się wydaje. Nie bójmy się rozpocząć muzycznej edukacji od „Strasznego Dworu”, arcydzieła gatunku jakim jest Opera. Przygotowaliśmy specjalny spektakl dla dzieci i młodzieży, który wprowadzi ich w piękny świat muzyki i elegancki świat Teatru operowego. Możliwe, że dla niektórych będzie to pierwsze zetknięcie z muzyką klasyczną, dlatego wybraliśmy na tę okazję operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”, opracowaną w wersji kameralnej i skróconej. Spektakl prezentuje najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliży treść narodowego dzieła już najmłodszym Widzom. Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy i tańce narodowe z pewnością przysporzą nowe rzesze miłośników opery.

Czas trwania 1 godz 15 minut ( bez przerwy).

Wydarzenie VIVA MONIUSZKO! VIVA POLONIA! – FAMILIJNY PIKNIK URODZINOWY STANISŁAWA MONIUSZKI zostało objęte patronatem przez Pana Marszałka. Dzięki przychylności Muzeum Wsi Lubelskiej oraz możliwości otwarcia imprezy przez Panią Elżbietę Kruk – Przewodniczącą Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, wydarzenie to może zostać zorganizowane dokładnie w dzień urodzin Kompozytora.

ZAPRASZAMY!