WIELKANOC – ŚWIĘTA MALOWANE PISANKANI WIELKANOC – ŚWIĘTA MALOWANE PISANKANI

Palmowa Niedziela tradycyjnie poprzedza Wielkanoc. Daje właśnie palmowy przedsmak najstarszego chrześcijańskiego święta. Jego data jest ruchoma. Wielkanoc obchodzi się w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, która zazwyczaj wypada między 22 marca, a 25 kwietnia. W bieżącym roku przypada na końcówkę kwietnia, co niewątpliwie przyda jej prawdziwie wiosennej urody.Dla chrześcijan Wielka Niedziela jest świętem najważniejszym. Upamiętnia Dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Chrześcijanie wierzą, że właśnie przez śmierć Chrystusa i jego późniejsze zmartwychwstanie zmazany zostaje grzech pierworodny, co umożliwia życie wieczne w niebie.Jedno jest pewne – Wielkanoc we wszystkich krajach chrześcijańskich jest zdecydowanie największym, najważniejszym i najbardziej radosnym świętem. Dla wielu – moment odnowy, oczyszczenia. Okazja do spotkania przy rodzinnym, bywa suto zastawionym stole.Obrzędowość Wielkanocy kształtowała się przez lata czerpiąc wzorce z ogromnego bogactwa wierzeń oraz symboli. Często wzorce te wywodziły się z odległych czasów, nierzadko z tradycji pogańskich. Od zawsze Święta Wielkiej Nocy  były czasem radości oraz zabaw na świeżym, wiosennym powietrzu

            Tradycje wielkanocne w Polsce sięgają początków XIV wieku. Łączą w sobie obrzędy ludowe związane z przemianami w przyrodzie. Wśród najbardziej lubianych polskich tradycji wielkanocnych wyróżnić trzeba pisanki i święcenie pokarmów w koszyczku. Ale zwyczajów związanych z Wielkanocą jest o wiele więcej.

Malowanie i zdobienie jajek to jedna z najstarszych tradycji wielkanocnych. Już starożytni Persowie,na znak przyjaźni obdarowywali swoich bliskich jajkami malowanymi na czerwono. Pisanki są symbolem pomyślności i przebudzenia do życia.

A, że co kraj, to obyczaj, tradycje wielkanocne są bardzo bogate. Włosi np.nie mają w zwyczaju polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Najczęściej spędzają święta poza domem, a najważniejszym ich elementem jest tradycyjny obiad, podczas którego serwowana jest popularna baranina lub jagnięcina.

W Wielkiej Brytanii symbolem świąt jest zając. To pozostałość po polowaniach na te zwierzęta, które rozpoczynały dawniej okres świąteczny.

Obecnie w wielu regionach kraju odbywają się różne zabawne konkursy – jak na przykład zawody w turlaniu ugotowanych na twardo jaj. W dalekiej Australii popularne jest organizowanie w kościołach tradycyjnego śniadania wielkanocnego w gronie biednych i ubogich. Natomiast w wielkanocny poniedziałek dzieci zbierają ukryte w ogrodzie słodycze – czekoladowe jaja i zajączki.

 Ten zwyczaj jest popularny również u naszych zachodnich sąsiadów. W niektórych regionach Niemiec, podobnie jak w całej Polsce, obowiązuje zwyczaj święcenia. Jednak tam nie dotyczy to jajek, a rozpalanych przed kościołami ognisk. Księża święcą ogień, a wierni odpalają od niego swoje paschalne świece.Tradycje wielkanocne są jak widać różne na całym świecie. Za każdym razem oznaczają jedno – miłe, szczęśliwe spędzanie wolnego czasu w gronie najbliższych sobie osób. I takich Świąt Wielkanocnych Państwu życzę z całego serca…

                                           Grażyna Hryniewska