Kabaretowy „Wieczorek przy Mikrofonie” Kabaretowy „Wieczorek przy Mikrofonie”

1 czerwca br. o godz. 18,47, w kinie Lot w Świdniku, przewidziany jest wybitnie kabaretowy, kolejny program ,,Wieczorek przy Mikrofonie”. Wieczorek czyli jak zwykle Marek Wieczorek w roli głównej. O kabaretowym charakterze wieczoru, przesądzają 4 Urodziny Kabaretu PKS. Lubelskiego Kabaretu. Razem z jubilatami świętować je będą goście honorowi,  kabarety: Fifa-Rafa, Trzecia Strona Medalu, Pod Napięciem oraz Arkadiusz „Pan Pawłowski”.Kilka zdań o Kabarece PKS .Powstał w Lublinie dokładnbie  1 czerwca 2015 roku z inicjatywy Pawła Kozieła i Sebastiana Malisza. Nazwy nie należy pochopnie kojarzyć z fimą komunikacji samochodowej. Powstała z pierwszych liter imion pierwotnego składu (Paweł, Krzysiek, Sebastian). Aktualnie skład kabaretu tworzą – Paweł Kozieł, Marcin Zagrodnik i Sebastian Malisz.

Kabaret w ramach kabaretowego uniwerku, który odbywał się w Lublinie czerpał wiedzę od najlepszych gwiazd polskiej sceny kabaretowej, że wspomnę kabarety:  Smile,  Ani mru-mru, Zachodni czy Czesuaf, uczestniów ponad 30-tu Festiwali Kabaretowych ( PAKI czy Mazurskiego Lata Kabaretowego), laureatów wielu nagród i wyróżnień.Z kolei Kabaret Fifa-Rafa kojarzy się z bezczelnie młodymi, do tego ładnymi, a przede wszystkim skromnymi kabareciarzami. Oni dosłownie rozpychają się łokciami w historii polskiego kabaretu.

Ola i Mateusz Kwiatkowscy są w duecie , i na estradzie i w życiu. Nic dziwnego, że ich występy to prawdziwa mieszanka wybuchowa doświadczenia scenicznego i autentycznego uczucia. Kopalnią pomysłów jest dla nich codzienność. W prezentowanym repertuarze pojawiają się nie tylko żarty słowne, ale również obyczajowe i sytuacyjne. Ale czym byłby kabaret bez nutki absurdu? Wplatając ten rodzaj komedii w ich skecze pokazują rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Pochodzą z dzikiego wschodu,  z miejscowości o trudnych nazwach (Krężnica Okrągła i Majdan Skrzyniecki), więc dla uproszczenia mówią, że są z Lublina.

Zwiedzili wszystkie konkursy i festiwale kabaretowe z MULATKĄ, LWHiS, PAKĄ i RYJKIEM na czele. Ich skecze pojawiały się w programach telewizyjnych na antenach TVP, Polsatu, TV4, Nowa TV i Kino Polska. Największym osiągnięciem jest zdobycie Grand Prix na festiwalu PAKA w Krakowie, ponadto są laureatami ponad 50 nagród i wyróżnień.

Kabaret Trzecia Strona Medalu powstał w 2011 w Przemyślu. Od 2013 związany jest z krakowską sceną kabaretową. Tworzy go paczka facetów o satyrycznym podejściu do życia, Ono przrodziło się w pasję stanowią mieszankę młodości i doświadczenia przy akompaniamencie akordeonu. w Efekcie stali się obrońcami piosenki kabaretowej.

W dorobku maja uczestnictwo w ponad 60 festiwalach kabaretowych. ponad 50 nagród i wyróżnień w tym: Grand Prix 23 Mazurskiego Lata Kabaretowego „Mulatka”, III Nagroda 33 Przeglądu Kabaretów PAKA oraz I Nagroda 33 Ostrołęckich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA.W tym samy roku co poprzednik, tyle że w Gdańsku,  powstał  Kabaret Pod Napięciem. Incjatywa wyszła od Arkadiusza „Pan” Pawłowskiego. Oprócz założyciela, trzon grupy tworzą – Maciej Wójtewicz i dźwiękowiec Michał Sidorkiewicz.  Energiczne trio uzbierało ponad 50 różnorakich nagród jury oraz publiczności na przeglądach kabaretowych. Byli uczestnikami programu Żarty i Bardy jako goście Kabaretu OT.TO w TVP 2, a tak bez przechwałek, to po prostu trzech typów, którzy z dawania ludziom radości uczynili swoją pasję i misję. Dzięki tym walorom zjeździli Polskę wzdłuż i wszerz rozbawiając publiczność w wieku od 5 do 105 lat.

Arek i Maciek to dwie sceniczne osobowości, które wraz z pomocą przebojowego dźwiękowca Michała uwielbiają razem tworzyć coś z niczego, czy to po wielogodzinnych próbach, czy drogą improwizacji na scenie. Efekty często zaskakują ich samych, a niespożyta energia i tona pozytywnych emocji tworzą bardzo ciekawy, absurdalny obraz. Jak to wszystko wygląda na scenie? Zobaczycie sami w Świdniku!Arkadiusz „Pan Pawłowski „, pochodzi z Gdańska i z komedią w formach różnorakich jest związany od lat. Jest pionierem polskiego pro wrestlingu. Ojcem internetowego projektu komediowego Grupa Kamerowani, ring announcer FAME MMA, stand-uper, lider wielu inicjatyw improwizowanych, organizator wydarzeń, charyzmatyczna kulka nieokiełznanego entuzjazmu i propagator wszystkiego, co go bawi. Na scenie charakteryzuje go nietuzinkowa, zaraźliwa energia i błyskotliwa, cięta riposta. Poza klasycznymi żartami i improwizacjami lubi sobie na scenie zaśpiewać, zatańczyć, koziołki pofikać. Słowem – full service! Jest laureatem drugiej nagrody tegorocznej PAKI, uczestnikiem telewizyjnych programów komediowych na antenie Comedy Central i TVP2.

Po tak obszernej lekturze można być pewnym emocji gwarantowanych czerwcowym, z udziałem publiczności,  wydaniem programu  „Wieczorek przy Mikrofonie”. Przypominam emitowanego z sali kinowej LOT w Świdniku. 

Naturalnie, bardzo gorąco go polecam i… z Markiem Wieczorkiem zapraszam wszystkich pasjonatów kabaretowego spojrzenia na wszystko, co nas otacza i nasz świat tworzy. 

                                                Grażyna Hryniewska