Muzealny Kazimierz pięknieje Muzealny Kazimierz pięknieje

Projekt „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” został przedłużony do 31 sierpnia 20120 roku. Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Projekt dotyczy przeprowadzenia kompleksowych prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy muzealnych obiektach zabytkowych oraz w ich otoczeniu (np. ogrodów). Przewiduje również modernizację części ekspozycji i zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności edukacyjno-kulturalnej. Prace są prowadzone w Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów (willa Pod Wiewiórką), Dworze z Gościeradowa (tzw. Manufaktura Muzealna – miejsce prowadzenia edukacji muzealnej), Domu z Modliborzyc (siedziba m.in. Biblioteki Muzeum) oraz w Spichlerzu Ulanowskiego, w którym mieszczą się ekspozycje Oddziału Przyrodniczego.Najstarszy z remontowanych budynków pochodzi z XVII wieku, najmłodszy zaś – z lat 30.wieku XX. Wszystkie znajdują się w rejestrze zabytków województwa lubelskiego.

Całkowity koszt realizacji projektu przekracza obecnie 17 milionów złotych.

Zmiana terminu zakończenia inwestycji jest podyktowana koniecznością dodatkowego zabezpieczenia konstrukcji, demontażu oraz wymiany pokrycia dachowego Spichlerza Ulanowskiego. Wykonanie prac wymagało m.in. poszerzonych i szczegółowych ekspertyz technicznych, opinii konstruktorów oraz służb konserwatorskich. W 4 pozostałych obiektach, których dotyczy projekt trwają prace porządkowe i adaptacyjne. Jeszcze w tym roku są planowane pierwsze odbiory techniczne.

O szczegółach realizacji projektu opowiemy Państwu podczas grudniowej konferencji prasowej w Lublinie i Kazimierzu Dolnym. Termin i szczegółowy program spotkania zostaną podane już wkrótce.


Ciekawostki

Pierwsza aplikacja mobilna Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Rudowłosy Kazik i jego pies, Werniks to bohaterowie „Małego Przewodnika po Kazimierzu Dolnym”. Publikacja wydana przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi. Umożliwia zwiedzanie miasteczka (i muzealnych oddziałów) w nowatorski i interesujący sposób. Z możliwości poznania Kazika i wędrówki po Kazimierzu w jego towarzystwie mogą korzystać również sympatycy nowych technologii. W aplikacji mobilnej rysunkowy chłopiec zaprasza nas do gry miejskiej. W trakcie wędrówki sam opowiada ciekawostki i proponuje rozwiązywanie zadań, za które użytkownik aplikacji otrzymuje odznakę z ramką do kazimierskiego selfie.

Aplikacja jest bezpieczna dla dzieci, grafika przyjazna, a sterowanie intuicyjne. Na kilku punktach zastosowano technologię AR (Augumented Reality – rozszerzona rzeczywistość), dzięki której możecie usłyszeć gospodarza pewnego wyjątkowego domu albo posłuchać jak mógł brzmieć Mały Rynek przed wojną. Kod do pobrania aplikacji znajduje się w drukowanej wersji przewodnika. Książeczkę można otrzymać wraz z biletem rodzinnym do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Aplikację można pobrać również z Google Appsstore.

Wykonanie aplikacji było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

 

Nowe edukacyjne wydawnictwo naszego Muzeum

Oddział Zamek w Janowcu na swój przewodnik. Jego autorami są podopieczni Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Puławach oraz uczniowie z klasy 5b Zespołu Szkół w Janowcu ( pod opieką pracowników Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym). Przewodnik to efekt projektu „Młodzi Muzealnicy – Odkrywcy Zamkowej Historii”.

Siedemnastka niesamowitych dzieci uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez pracowników Muzeum oraz gościa specjalnego, Panią Ewę Solarz (historyk sztuki, kuratorkę wystaw, autorkę książek dla dzieci, popularyzatorkę polskiej kultury w kraju i zagranicą). Przez miesiąc grupa przygotowywała się do samodzielnego oprowadzania zamku w Janowcu, a także gromadziła materiały (treść i zadania) do przewodnika. Poznając historię obiektu, dzieci wybrały najciekawsze (ich zdaniem) wydarzenia, opowieści, legendy, zabytki i postaci. Młodzi muzealnicy przygotowali trasę oprowadzania po zamku oraz stworzyli zadania i rysunki do przewodnika. Finałem projektu było oprowadzanie przez dzieci, oficjalne pasowanie uczestników projektu na „Młodego Muzealnika Zamku w Janowcu” i ognisko. Wymiernym efektem projektu jest „Przewodnik po Zamku w Janowcu”. To publikacja przygotowana dla rodzin z dziećmi. Przewodnik jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz w wersji drukowanej bezpłatnie jako dodatek do biletu rodzinnego.

Projekt „Młodzi Muzealnicy – Odkrywcy Zamkowej Historii” został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2019-2021.