Światowy Dzień Wcześniaka po lubelsku Światowy Dzień Wcześniaka po lubelsku

Dzisiaj Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie obchodzi  Światowy Dzień Wcześniaka. W ten sposób zwraca uwagę na problemy przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodziców.Według statystyk co roku niemal 15 milionów dzieci na całym świecie rodzi się przedwcześnie, w tym około 26 tysięcy w samej Polsce. Światowy Dzień Wcześniaka, który oficjalnie przypada na 17 listopada to doskonała okazja, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat porodu przedwczesnego, problemów wcześniaków oraz ich rodzin. W naszym kraju święto zainicjowała w 2011 r. Fundacja Wcześniak. Z kolei Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w SPSK nr 4 w Lublinie angażuje się w organizację tego wydarzenia już po raz czwarty.

W organizację obchodów zaangażowany jest cały personel Oddziału Neonatologii
i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK nr 4 w Lublinie, w tym lekarze, położne, pielęgniarki, psycholog, neurologopeda, fizjoterapeuta, sanitariuszki oraz pani Dorota Rutkowska – mama trojga wcześniaków oferująca pomoc i wsparcie w ramach grupy wsparcia matek wcześniaków w SPSK nr 4.

W programie  wydarzenia  znalazły się m.in. konsultacje specjalistyczne zakresu neonatologii, fizjoterapii, neurologopedii, psychologii i położnictwa, porady laktacyjne, warsztaty chustowania, wymiana doświadczeń między rodzicami oraz animacje dla dzieci prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

W ramach Światowego Dnia Wcześniaka na całym świecie podświetla się najważniejsze budynki na kolor fioletowy, który symbolizuje przedwcześnie narodzone dzieci. Dodatkowym symbolem tego święta jest sznur skarpetek, w tym dziewięć par zwykłych dziecięcych oraz jedna mniejsza fioletowa, co ma nawiązywać do tego, że statystycznie jedno na dziesięcioro dzieci przychodzi na świat przedwcześnie.

Na znak solidarności z małymi pacjentami również fasada szpitala SPSK 4 przybierze dzisiaj barwę fioletową, a oddziały Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka wypełnią się rzędami dziecięcych skarpetek, pracami plastycznymi  i ogromną liczbą fioletowych balonów.