Pandemia wszystkim już się mocno dała we znaki. Czynimy wiec wszystko by o wirusie chociaż na moment zapomnieć. A skoro tak, to podpowiadam zajęcie się przedświątecznym dekorowaniem naszych domów.
Historia wieńca adwentowego sięga 1939 roku. Zaczyna się od Johanna Hinricha Wicherna, niemieckiego pastora i teologa, który prowadził świetlicę dla sierot w Hamburgu. By umilić dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie w pomieszczeniu zawiesił duże drewniane koło, umieszczając na nim 24 świece adwentowe. W pierwszą niedzielę adwentu wspólnie z dziećmi zapalił pierwszą świecę. Każdego kolejnego dnia aż do Bożego Narodzenia, zapalana była kolejna.
Tradycja ta pozostała żywa do dziś, zmniejszyła się tylko liczba świec – zamiast 24 zapalamy 4, po jednej w każdą niedzielę adwentu.
Natomiast wieszanie dekoracyjnego wieńca bożonarodzeniowego na drzwi najczęściej kojarzy się z amerykańską kulturą. Zwyczajem bogatego zdobienia wnętrz na Gwiazdkę.
Według chrześcijańskich wierzeń wieniec nawiązuje do cierpień Chrystusa na krzyżu, a czerwone owoce ostrokrzewu podkreślają krew przelaną za bliźnich. Wieszając wieniec na drzwiach, wierni zapraszają tym samym Jezusa do swoich domów.
Inni badacze podkreślają natomiast, że tradycja wieszania wieńców pochodzi z czasów starożytnych. Grecy i Rzymianie wieszali wianki na drzwiach na znak zwycięstwa w bitwie. Okrągły kształt wieńca symbolizował niekończący się cykl życia ludzkiego, a wiecznie zielone gałązki ostrokrzewu – wytrwałość i siłę.
Współcześnie wieńce na drzwiach traktuje się jako jeden z elementów dekorujących zewnętrzną część domu lub mieszkania. Zaletą własnoręcznie wykonanych wianków jest swoboda w doborze materiałów i kolorów. Możemy tym samym stworzyć ozdobę pasującą do stylu i kolorystyki drzwi, elewacji domu czy reszty dekoracji świątecznych.
Klasyczne wieńce na drzwi utrzymane są w naturalnej zielono-czerwonej kolorystyce ostrokrzewu. Do gałęzi iglaków mocuje się dodatkowo szyszki, a szczyt wieńca ozdabia dużą kokardą, najlepiej w czerwonym kolorze.
Polskie wieńce nawiązują do regionalnych korzeni i miejscowego folkloru. Do wykonania wieńca wykorzystuje się naturalne materiały dostępne w polskich lasach, a więc szyszki modrzewiu czy sosny, kasztany, żołędzie, koszyczki grabu, a także laski cynamonu czy plastry suszonych pomarańczy. Całość wieńczy brązowa kokarda ze wstążki jutowej, podkreślająca naturalność i prostotę wieńca.
Nowoczesne wieńce są znacznie strojniejsze dzięki wykorzystaniu kolorowych dekoracji. Najczęściej mocuje się do nich ozdoby choinkowe – bombki, zawieszki, styropianowe figurki czy połyskujące łańcuchy. Takie wieńce najładniej prezentują się, jeśli utrzymane są w spójnej i wyważonej kolorystyce. Dobrze jest wobec tego stworzyć wieniec ze złotymi lub srebrnymi ozdobami lub wprowadzić niewielkie akcenty drugiego koloru – np. czerwonego lub granatowego.