Wieniec adwentowy Wieniec adwentowy

Pandemia wszystkim już się mocno dała we znaki. Czynimy wiec wszystko by o wirusie chociaż na moment zapomnieć. A skoro tak, to podpowiadam zajęcie się przedświątecznym dekorowaniem naszych domów.

Pierwszą oznaką nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia jest wieniec adwentowy. To on zdecydowanie jest pierwszą świąteczną ozdobą, bo przygotowuje się go na 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. A skoro tak warto o nim wiedzieć coś wiecej…

Historia wieńca adwentowego sięga 1939 roku. Zaczyna się od Johanna Hinricha Wicherna, niemieckiego pastora i teologa, który prowadził świetlicę dla sierot w Hamburgu. By umilić dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie w pomieszczeniu zawiesił duże drewniane koło, umieszczając na nim 24 świece adwentowe. W pierwszą niedzielę adwentu wspólnie z dziećmi zapalił pierwszą świecę. Każdego kolejnego dnia aż do Bożego Narodzenia, zapalana była kolejna.

Tradycja ta pozostała żywa do dziś, zmniejszyła się tylko liczba świec – zamiast 24 zapalamy 4, po jednej w każdą niedzielę adwentu.

Natomiast wieszanie dekoracyjnego wieńca bożonarodzeniowego na drzwi najczęściej kojarzy się z amerykańską kulturą. Zwyczajem bogatego zdobienia wnętrz na Gwiazdkę.

Według chrześcijańskich wierzeń wieniec nawiązuje do cierpień Chrystusa na krzyżu, a czerwone owoce ostrokrzewu podkreślają krew przelaną za bliźnich. Wieszając wieniec na drzwiach, wierni zapraszają tym samym Jezusa do swoich domów.

Inni badacze podkreślają natomiast, że tradycja wieszania wieńców pochodzi z czasów starożytnych. Grecy i Rzymianie wieszali wianki na drzwiach na znak zwycięstwa w bitwie. Okrągły kształt wieńca symbolizował niekończący się cykl życia ludzkiego, a wiecznie zielone gałązki ostrokrzewu – wytrwałość i siłę.

Współcześnie wieńce na drzwiach traktuje się jako jeden z elementów dekorujących zewnętrzną część domu lub mieszkania. Zaletą własnoręcznie wykonanych wianków jest swoboda w doborze materiałów i kolorów. Możemy tym samym stworzyć ozdobę pasującą do stylu i kolorystyki drzwi, elewacji domu czy reszty dekoracji świątecznych.

Klasyczne wieńce na drzwi utrzymane są w naturalnej zielono-czerwonej kolorystyce ostrokrzewu. Do gałęzi iglaków mocuje się dodatkowo szyszki, a szczyt wieńca ozdabia dużą kokardą, najlepiej w czerwonym kolorze. 

Polskie wieńce nawiązują do regionalnych korzeni i miejscowego folkloru. Do wykonania wieńca wykorzystuje się naturalne materiały dostępne w polskich lasach, a więc szyszki modrzewiu czy sosny, kasztany, żołędzie, koszyczki grabu, a także laski cynamonu czy plastry suszonych pomarańczy. Całość wieńczy brązowa kokarda ze wstążki jutowej, podkreślająca naturalność i prostotę wieńca.

Nowoczesne wieńce są znacznie strojniejsze dzięki wykorzystaniu kolorowych dekoracji. Najczęściej mocuje się do nich ozdoby choinkowe – bombki, zawieszki, styropianowe figurki czy połyskujące łańcuchy. Takie wieńce najładniej prezentują się, jeśli utrzymane są w spójnej i wyważonej kolorystyce. Dobrze jest wobec tego stworzyć wieniec ze złotymi lub srebrnymi ozdobami lub wprowadzić niewielkie akcenty drugiego koloru – np. czerwonego lub granatowego.