Wieczór Trzech Króli na żywo Wieczór Trzech Króli na żywo

Po raz pierwszy w historii Teatru im Juliusza Osterwy w Lublinie 6 bm. o godz.19, na żywo będzie transmitowany w Internecie spektakl  „Wieczór Trzech Króli” Wiliama Szekspira w reżyserii Łukasza KosaFoto: Natalia Kabanow

Przedstawienie „Wieczór Trzech Króli” cieszy się ogromnym powodzeniem wśród lubelskiej publiczności od dnia premiery 6 stycznia 2019 . Było również prezentowane na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Po dwóch latach od premiery spektakl będzie dostępny dla widzów na całym świecie za sprawą streamingu live na platformie Vimeo.

Akcja tej komedii osadzona jest w odległej krainie zwanej Ilirią. Zaludniają ją postaci, które za wszelką cenę, często niezgrabnie poszukują ciepła i miłości. Rządzona prawem maskarady, ukrywania tożsamości i wszechobecnego odgrywania ról Iliria jest niejako odbiciem naszej rzeczywistości. Teatr po raz kolejny ma być „lustrem podstawionym rzeczywistości”.

Kiedy przyglądamy się perypetiom Wioli i Sebastiana, bliźniąt rozdzielonych w katastrofie morskiej, beznadziejnie romantycznego księcia Orsino czy pogrążonej w żałobie pięknej Oliwii zauważamy, że za typową szekspirowską przebieranką kryje się wiele niedających spokoju pytań i głęboka refleksja nad naszym miejscem w świecie, szczególnie w czasach chaosu, niepewności i nieustannego deszczu. Refleksja podobnej rangi, co ta zawarta w „Hamlecie”. Szekspir obie te sztuki pisał w podobnym czasie, na przełomie XVI i XVII wieku, pod koniec złotego wieku panowania królowej Elżbiety I. „Wieczór…” zdaje się być odpowiedzią na „Hamleta”, jest jednak pogodniejszy. To próba znalezienia wyjścia z kryzysu, którego oznaki znajdujemy w dramacie o duńskim księciu.

Szekspir dopisuje do tytułu „albo co chcecie” i daje nam to, czego oczekujemy pisze komedię, kreuje uwodzicielski, skrzący się humorem świat, który choć trzeszczy w szwach, staje się rodzajem ratunku, szansą na ukrycie się. Fantastyczna i wykrzywiona Iliria jest dla bohaterów tej historii (i dla samego Szekspira) miejscem schronienia przed tym, co nieokiełznane i niebezpieczne na zewnątrz. I być może dla nas podobnie przedstawienie i teatr mogą stać się schronieniem na czas długiej zimy, która przed nami. Cieszymy się, że będziemy mogli spędzić ten czas razem. Chcemy Państwa bawić każdego wieczoru!

Zapraszamy na przedstawienie  „Wieczór Trzech Króli” 6 stycznia 2021 r. o godz. 19:00 na platformie Vimeo. Spektakl będzie transmitowany na żywo, nie będzie możliwości odtworzenia go później, aktywny link do streamingu zostanie udostępniony na stronie www teatru oraz na profilu na Facebooku. Dostęp do spektaklu będzie całkowicie darmowy, ale zachęcamy do dokonania dobrowolnej wpłaty w ramach wsparcia naszej działalności, to jest taka możliwość. Dane do przelewu:

Teatr im. Juliusza Osterwy 

Gabriela Narutowicza 17, 20-004 LUBLIN

ING Bank Śląski SA

Nr konta: 38 1050 1953 1000 0090 7770 8015

W tytule: Darowizna na cele statutowe teatru

Za każde wsparcie, czy finansowe, czy mentalne, serdecznie dziękujemy.