W IKEA – LEPSZE DLA CIEBIE+PLANETY W IKEA – LEPSZE DLA CIEBIE+PLANETY

Centralna ściana przy wejściu do sklepu IKEA Lublin stała się miejscem ekspozycji pokazującej jak dbałość o środowisko naturalne zmienia sposób wytwarzania wielu produktów. Do 2030 roku firma chce, aby wszystkie materiały w wyrobach tej popularnej marki były odnawialne lub poddane recyklingowi oraz były pozyskiwane w odpowiedzialny sposób. Chcemy mieć pozytywny wpływ na naszą planetę. Rosnąca świadomość dotycząca zmian klimatycznych i zużycia zasobów naturalnych powoduje, że zaczynamy dokonywać bardziej przemyślanych wyborów. Dlatego postanowiliśmy zainspirować naszych klientów do prowadzenia zrównoważonego życia w domu, pokazując jak my podchodzimy do tej idei mówi Agnieszka Pietrzak-Chomicz, specjalista ds. marketingu w IKEA Lublin.

Projektantki IKEA Lublin, Paulina Czajka, Anna Stocka i Paula Szymczakowska przekształciły całą ścianę przy wejściu do sklepu w miejsce, gdzie można na własne oczy zobaczyć na czym polega zasada wzornictwa cyrkularnego. W praktyce oznacza to, że wyroby powinny nadawać się do ponownego użycia w produkcji. IKEA dąży do tego, aby był to zamknięty obieg produktów i materiałów, który zawiera m.in. odnawianie, zmianę przeznaczenia, ponowne wykorzystanie komponentów i recykling materiałowy. Obecnie cel ten udało się zrealizować o odniesieniu do ponad 60 proc. produktów.

 

Nawiązując do współczesnych instalacji artystycznych i wystaw sztuki nowoczesnej IKEA Lublin pokazała w jaki sposób wytwarzając produkty dba o środowisko naturalne. I tak np. można zobaczyć i dowiedzieć się, że zasłony HILJA czy też folia wierzchnia z frontów kuchennych KUNGSBACKA powstały z plastiku pochodzącego z recyklingu butelek PET. Dzięki zastosowaniu poliestru zużywa się mniej nowych surowców i ogranicza się wpływ na środowisko.

Z kolei słoiki KORKEN wyprodukowano po części ze szkła z recyklingu, same są również łatwe do ponownego przetworzenia. Do recyklingu, po zużyciu trafią również bawełniane poszewki na poduszki GURLI i liczne kosze do przechowywania. Bawełna użyta do ich produkcji pochodzi z upraw zrównoważonych. Oznacza to, że pozyskana jest z odzysku lub wyhodowana przy użyciu mniejszej ilości wody, nawozów, a jednocześnie farmerzy osiągają wyższe zyski. Za to dywan LOHALS dzięki wykonaniu z materiału odnawialnego, jakim jest włókno juty, nie potrzebuje stosowania do produkcji surowców, których zasoby są na wyczerpaniu.Ekspozycji zatytułowanej „Lepsze dla Ciebie + dla Planety” towarzyszą dotykowe ekrany, na których klienci mogą uzyskać informacje na temat prezentowanych wyrobów i ich benefitów dla środowiska. Zbliżając się do drewnianego krzesła możemy usłyszeć śpiew ptaków, a nawet…poczuć zapach liści i świeżego mchu.

Naszym założeniem było, żeby nasza ściana pokazująca jak działa gospodarka obiegu zamkniętego, oddziaływała na wiele zmysłów. W ten sposób ekspozycja ma przyczynić się do zmiany świadomości społecznej dotyczącej ochrony zasobów naturalnych naszej planety   – mówi Agnieszka Pietrzak-Chomicz.