Udana trasa SCENY REDUTA Udana trasa SCENY REDUTA

Scena Reduta to powrót do tradycji spektakli objazdowych Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Po 20 latach zespół znów wyruszył w trasę, aby spotkać się z widzami z różnych zakątków województwa lubelskiego. Pierwsza edycja projektu zgromadziła prawie 3 tysiące widzów.  

Na trasie Sceny Reduta znalazło się 7 ośrodków kultury z województwa lubelskiego – Chełmski Dom Kultury, Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, Krasnostawski Dom Kultury, Biłgorajskie Centrum Kultury, Janowski Ośrodek Kultury, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury oraz Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie. 

W ramach przeglądu lubelska publiczność zobaczyła  „Psie serce” (reż. Igor Gorzkowski) na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa o profesorze Preobrażeńskim, który rozwija innowacyjny sposób odmładzania ludzkiego ciała. 

Kolejnym spektaklem były „Małe zbrodnie małżeńskie” (reż. Marek Pasieczny), czyli dramat współczesny oparty na relacjach uczuciowych w wieloletnim małżeństwie. W sztuce zabrzmiały tanga przedwojenne – Ta ostatnia niedziela” i „Kogo nasza miłość obchodzi”. Z kolei „Antygona w Nowym Jorku” (reż. Jan Hussakowski) poruszyła problem bezdomności oraz migracji w dzielnicach nędzy  jednej z największych, a zarazem najbogatszych metropolii. 

Założeniem projektu jest także współpraca artystyczna z innymi teatrami. Dlatego
w repertuarze pierwszej edycji Sceny Reduta pojawił się spektakl Sceny InVitro działającej
w Centrum Kultury w Lublinie. Sztuka „Tata ma kota” (reż. Łukasz Witt-Michałowski)
z humorem przedstawiła tragiczne historie z życia ojców. 

Realizacja Sceny Reduta była możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu Państwa
– ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz programu Przestrzenie Sztuki, którego operatorem jest Centrum Kultury w Lublinie. Inicjatorem i liderem projektu jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie. 

W 2022 roku Teatr im. J. Osterwy w Lublinie wraz z partnerskimi teatrami planuje kolejny objazd po województwie lubelskim, ze wzbogaconym o nowe spektakle repertuarem. REDUTY