Maj w Domu Kuncewiczów Maj w Domu Kuncewiczów

Na początek wystawa Ilony Irminy Iwańskiej , zatytułowana :„Z mgły i kamienia”. Termin : 1.05 – 30.06.2022 r. Ilona Irmina Iwańska to członkini Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, z którą nasz oddział współpracuje promując zrzeszonych w Konfraterni malarzy. Urodziła się w Warszawie. Przez długi czas mieszkała w Otwocku, a obecnie przeniosła się na stałe do sąsiadującego z Kazimierzem Rogowa. Ma tam własną pracownię-galerię.

Ilona Irmina Iwańska działa w warszawskim okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszeniu Plastycy Ziemi Otwockiej oraz w Międzynarodowej grupie artystów Broken Forests. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz licznych zbiorowych w kraju i zagranicą. Wykonuje nie tylko obrazy olejne, ale również akwarele, rysunki i grafikę.W jednej z recenzji na temat twórczości Ilony Irminy Iwańskiej czytamy: „Paleta form, struktur i barw, jaką stosuje w swoich obrazach jest niezwykle bogata. Artystka doskonale potrafi interpretować otaczający nas świat Natury, ukazywać jego różnorodność, odsłaniając coraz to nowe przestrzenie do duchowych fascynacji. Obrazy Iwańskiej posiadają moc. Struktury kosmicznej materii odnajdywane w jej kompozycjach działają na widza bardzo subiektywnie. Wprowadzają go w nieograniczoną czasoprzestrzeń, gdzie wszystko dzieje się, zmienia i tworzy na nowo – tu i teraz”.Z kolei prof. Krzysztof Jakubowski tak ujął istotę twórczości malarki: „Ilona Irmina Iwańska o swych artystycznych próbach mówi lapidarnie: Opisuję świat łącząc ze sobą różne zjawiska. Pokazuję jedność mgły i kamienia, czerwieni i błękitu… Wnikliwy obserwator dostrzeże tu niekiedy rozpoznawalne elementy przeniesione z rzeczywistego świata przyrody, które pozostają jednak zawsze tylko motywem artystycznej transformacji. Wyłaniające się stąd kompozycje zdumiewają rozmaitością imaginacyjnych skojarzeń a jednocześnie zaskakują urzekającą harmonią. Promieniuje z nich wyczuwalna skłonność artystki do poszukiwania wewnętrznej tajemnicy ziemskiej materii ukrytej pomiędzy tym co widzialne i niewidzialne, tym co realne i symboliczne…”

Wernisaż zapraszamy 1 maja (niedziela) o godz. 12.00.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–Drugą propozycję „Kuncewiczówki” stanowi ekspozycja sentymentalna. W Pokoju Witolda można będzie oglądać kilka prac malarskich, Krystyny Rudzkiej Przychody z cyklu „Dwa księżyce”.

 

Dom Kuncewiczów eksponować je będzie z nadzieją, że w roku 2023 – z okazji 90. rocznicy publikacji książki Marii Kuncewiczowej, która wypromowała Kazimierz Dolny uda się powrócić do tej wystawy w większym wymiarze.

Krystyna Rudzka Przychoda otrzymała stypendium twórcze z Ministerstwa Kultury i Sztuki       (obecnie MKiDN) w 1990 roku ,na realizację cyklu obrazów do zbioru opowiadań Marii Kuncewiczowej pt. „Dwa Księżyce”.

Zauroczona nieomal żywym obrazem, pulsującym życiem z jego emocjami, przeżyciami, troskami nieomal namacalnym, osadzonym w mistycznej scenografii maleńkiego miasteczka, artystka stworzyła kilkanaście obrazów, czerpiąc inspiracje zarówno z cudownych opisów jak i treści zawartych w opowiadaniach. Każdy obraz koresponduje z określonym fragmentem tekstu. Realizując program stypendium autorka zorganizowała szereg wystaw w galeriach BWA m.in. w Tarnowie, Rzeszowie .Wystawa w Domu Kuncewiczów w 1991 roku była jakby naturalnym powrotem do źródła , do miejsca w którym zrodziły się „Dwa Księżyce” , przy drewnianym stole obok świeżo nabytego, drewnianego domu .Organizatorem wystawy była Fundacja Kuncewiczów prowadzona przez dyr. Edwarda Balawejdera i była pierwszą wystawą malarstwa w Domu Kuncewiczów.

Krystyna Rudzka Przychoda jest absolwentką UMCS w Lublinie, wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Lubelskiego, którego jest wiceprezesem. Przez 8 lat w Zarządzie Głównym ZPAP w GSK w Warszawie.

Zorganizowała szereg wystaw indywidualnych , uczestniczyła w ponad 150 wystawach zbiorowych oraz uczestniczy w licznych plenerach ,w kraju i za granicą. Jest również organizatorką wystaw i plenerów malarskich. Lubi wystawy tematyczne, współpracując z naukowcami m.in. z dr Lucjanem Gazdą z Politechniki Lubelskiej,

Historyk sztuki, prof. Lechosław Lameński opisując dorobek artystyczny Krystyny Rudzkiej-Przychody wspominał m.in. „cykl „Dwa księżyce” , zainspirowany twórczością literacką Marii Kuncewiczowej, to jeszcze jedno spojrzenie na Kazimierz Dolny. Ale jakże inne, jakże osobiste, pełne wewnętrznej harmonii i melodii, namalowane z ogromną kulturą plastyczną, z atmosferą czegoś ulotnego, przejmującego, co istniało na pograniczu świata zmysłów i marzeń sennych”.

Prace Krystyny Rudzkiej Przychody w Domu Kuncewiczów – po 30-o letniej przerwie można oglądać znów na ścianach Domu Kuncewiczów. Pozostaną tu do końca czerwca.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Prezent na majowy weekend

Dla turystów wypoczywających w Kazimierzu Dolnym w czasie majówki mamy nie lada gratkę. 1 maja (niedziela) zapraszamy na zwiedzanie kuratorskie Domu Kuncewiczów i spacer literackim szlakiem „Dwóch księżyców” w cenie biletu wstępu do naszego oddziału.

Na oprowadzanie kuratorskie zapraszamy o godz. 10.00, a na wycieczkę po kazimierskich uliczkach, wyznaczaną przez literaturę – o godz. 13.00. Startujemy z tarasu willi przy ul. Małachowskiego 19. Centy biletów 10 zł/os/norm i 8 zł/os /ulg.

Natomiast 14 maja po raz kolejny obchodzona będzie Noc Muzeów. W Domu Kuncewiczów – ze względów bezpieczeństwa (spacerowanie po zmroku nieoświetlonym wąwozem jest co prawda romantyczne, ale i kontuzjogenne) – będzie to  Dzień Muzeum.

O godz. 10.00 planowane jest oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji. Będzie okazją do zaprezentowania ciekawostek, anegdot ale przede wszystkim faktów związanych z willą Pod Wiewiórką oraz jej mieszkańcami.

O 12.00, przewidziany jest „firmowy” spacer literacki po Kazimierzu Dolnym szlakiem „Dwóch księżyców”. Odwiedzenie miejsc, uwiecznionych przez Marię Kuncewiczową w jej twórczości.

Bilety wstępu na oprowadzanie kuratorskie oraz spacer 1 zł/os.