PREMIERA!!! PREMIERA!!!

„jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana.”
Historia teatru w praktyce inspirowana materiałami z archiwum
Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Adrianą Lecouvreur E. Legouvego, E. Scribe’a i F. Cilei w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak.

23 kwietnia premiera spektaklu „jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana.”
w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Ten spektakl pozwala zanurzyć się w historii teatru. Nie tak podręcznikowo, ale całym sobą. Zapraszamy do skoku na głęboką wodę, wypłynięcia na głębiny istoty teatru – emocje.

Kształt współczesnego teatru wynika z wielowiekowego procesu jego rozwoju. Spektakl przybliży widzom wygląd widowisk teatralnych w różnych okresach funkcjonowania teatru poprzez próbę rekonstrukcji archiwalnych spektakli. Pokazuje, jakich środków artystycznych używano na scenie, jak kształtowały się i zmieniały modele aktorstwa. Jednocześnie opowie o czterech archetypach kobiet w teatrze. Na scenie widzowie zobaczą cztery bohaterki, w które wcielą się: Justyna Janowska, Jowita Stępniak, Michał Czyż i Maciej Grubich. To niezwykle zdolni, młodzi aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy, którzy dali się już poznać lubelskiej publiczności m.in. w spektaklach „Nad Niemnem” (Justyna Janowska – Justyna Orzelska, Maciej Grubich – Jan Bohatyrowicz), „Damie Kameliowej 1948” (Michał Czyż – Armand Duval), „Antygonie w Nowym Jorku” (Jowita Stępniak – Anita).

„jestem lekka jak rzęsa wiatru…” to melodramatyczny rytuał w archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy, opowieść o emocjach, przywracanie głosów, ciał, dźwięków oraz obrazów XIX, XX I XXI-wiecznych miłosnych perfomansów. Choć na ekranie pojawiają się kolejne daty, tytuły i nazwiska – najważniejsze jest to, co pomiędzy nimi: piękno, wzruszenia, współodczuwanie widzów i aktorów. To spektakl o emocjach, jakie towarzyszyły i towarzyszą zarówno widzom jak i aktorom.

Projekt zakładał stworzenie spektaklu dla młodzieży o historii Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Scenariusz został stworzony na podstawie materiałów archiwalnych teatru oraz skryptów z improwizacji zespołu i młodzieżowej grupy warsztatowej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych z grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 „jestem lekka jak rzęsa wiatru. pienię się. jestem piana.”
Historia teatru w praktyce inspirowana materiałami z archiwum Teatru im. J. Osterwy w Lublinie oraz Adrianą Lecouvreur E. Legouvego, E. Scribe’a i F. Cilei

 

Realizatorzy:

Reżyseria i dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak

Muzyka: Piotr Peszat

Scenografia: Wiktoria Walendzik

Kostiumy: Hanka Podraza

Reżyseria światła: Jędrzej Jęcikowski

Przygotowanie wokalne: Bartosz Lisik

Inspicjentka/suflerka: Alina Jaszak-Kudluk

Producentka/ koordynatorka projektu: Marta Bojarska

Asystentka reżyserki: Karolina Kowal

 

 

Obsada:

Justyna Janowska / NAIWNA I CZUŁA DOTYKA WSZYSTKIE RÓŻNE PUCHATE ZWIERZĘTA

Jowita Stępniak / KATASTROFICZNO-PODWÓKOWO-EROTYCZNA UPRAWIA FEMME FATALE I NIEMIECKI

Maciej Grubich / NIE-ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA NIE STRONI OD PLOTKI I GARDZI CARITAS

Michał Czyż / ŁABĘDZICA TONĄCA W OCEANIE SMUTKU SAUDADE

 

 

Prapremiera:

17 grudnia 2021 r.

Premiera:

23 kwietnia 2021 r.

GRAMY:

21 kwietnia 2021 r. o godzinie 19.00

22 kwietnia 2021 r. o godzinie 10.00 i 19.00

23 kwietnia 2021 r. o godzinie 19.00

24 kwietnia 2021 r. o godzinie 19.00