Kuncewiczówka w sierpniu Kuncewiczówka w sierpniu

Przejrzystość rzeczy – wystawa Tomka Sikory,  1 sierpnia – 31 sierpnia

Wystawę „Przejrzystość Rzeczy” tworzą portrety ludzi i należące do nich przedmioty. Fotografie przedstawiają osoby, z którymi Sikora czuje się związany i od których otrzymał kolekcję przedmioty ważne i szczególne dla bohaterów zdjęć – pamiątki, drobiazgi, ulubione stroje. To dokumenty przeżyć, sentymentów, marzeń. Obok każdego obiektu Sikora umieszcza jego historię, a w każdy obiekt artysta wmontowuje fotograficzny wizerunek byłego właściciela – stempluje obiekty podobiznami niegdysiejszych posiadaczy. W ten sposób powstają fotograficzne impresje na temat ludzi, ich losów, zajęć, pragnień.

Biogram autora: Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w wieku 22 lat, kiedy zaczął pracować w studiu Kodaka w Paryżu. Gdy wrócił do Polski został fotoreporterem nieistniejącego już tygodnika „Perspektywy”. Od połowy lat 70-tych tworzy razem z czołowymi polskimi grafikami wiele plakatów filmowych i teatralnych. W roku 1982 wyjechał do Australii, gdzie założył studio fotografii reklamowej. Obecnie Tomek Sikora pracuje dla czołowych agencji reklamowych Australii, USA, Nowej Zelandii, Belgii, Polski.

1968 KAZIMIERZ NAD WISLA , PISARKA MARIA KUNCEWICZOWA
FOT. TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETA

Tadeusz Rolke – zapisane w kadrze , do -30 października. Pokój Witolda.

Dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i kuratora wystawy „Rolke – historie literatury”, Jarosława Borowca oraz Agencji Wyborcza, w Domu Kuncewiczów prezentujemy Państwu 14 fotografii pisarzy, uwiecznionych przez mistrza polskiej fotografii Tadeusza Rolke.

Wybór, jakiego dokonaliśmy przygotowując dla Państwa wystawę, jest subiektywny. Podstawowym kryterium była udokumentowana – tekstem lub wspomnieniem -obecność danej postaci w Kazimierzu Dolnym. Decyzja nie była jednak prosta, bo archiwum Tadeusza Rolke jest ogromne. Artysta, pracując jako fotoreporter dla najważniejszych polskich czasopism, dokumentował polskie życie artystyczne, m.in ówczesne środowisko literackie. Niektóre fotografie powstały przy okazji wydarzeń literackich, inne są efektem towarzyskich spotkań i sesji, w których główną rolę odgrywali pozujący Rolkemu pisarze. Na ścianach pokoju Witolda eksponujemy zdjęcia Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego, Tadeusza Konwickiego i Adama Ważyka. Świat literatury kobiecej reprezentują Marie Kuncewiczowa i Dąbrowska. Fotografie zostały przez nas opisane za pośrednictwem cytatów związanych z Kazimierzem.

Wystawa „Tadeusz Rolke – zapisane w kadrze” jest dla Domu Kuncewiczów wyjątkowa. To pierwsza ekspozycja, w przygotowanie której zaangażowali się zwiedzający nasze muzeum. Naszą formą podziękowania za finansowe wsparcie jest bezpłatne udostępnienie tej ekspozycji zwiedzającym. Mecenasem wystawy jest firma Kandy

Biogram autora: Ur. w 1929 roku w Warszawie) – jeden z najważniejszych polskich fotografów, prekursor fotografii reportażowej.

W latach II wojny światowej należał do Szarych Szeregów, walczył w Powstaniu Warszawskim. W tym czasie kupił pierwszy aparat fotograficzny Kodak BabyBox. Po upadku powstania trafił do obozu przejściowego i został wywieziony na roboty przymusowe w głąb Niemiec. Po powrocie do kraju, rozpoczął studia (historię sztuki) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z którego przeniósł się na Uniwersytet Warszawski. W 1951 roku został skazany na siedem lat więzienia za przynależność do nielegalnej organizacji. Po amnestii – jako „wróg ludowego państwa” – nie mógł ukończyć studiów. Rozpoczął pracę jako robotnik w laboratorium fototechnicznym w Polskich Zakładach Optycznych, a następnie – już jako fotograf – w Państwowych Zakładach Foto-przeźroczy w Warszawie.

W tym okresie współpracował ze „Światem Młodych” i „Stolicą”, a następnie miesięcznikiem „Polska”, z którym związani byli wówczas najznakomitsi polscy fotograficy: Eustachy Kossakowski, Marek Holzman i Irena Jarosińska. Fotografował najważniejszych artystów współczesnych i wystawy odbywające się w Galerii Krzywego Koła, Galerii Foksal czy poznańskiej Galerii OdNowa, dokumentował także życie literackie i portretował ludzi literatury. Współpracował z czasopismem „Świat”, miesięcznikiem „Ty i Ja”, a także „Przekrojem”, gdzie zajmował się fotografowaniem mody.

Przez ponad dziesięć lat, począwszy od 1970 roku, mieszkał i pracował w Niemczech, współpracując z redakcjami „Stern”, „Die Zeit” czy „Der Spiegel”. Tam powstał jeden z jego najważniejszych cykli fotograficznych „Fischmarkt”, dokumentujący targ rybny w Hamburgu.

Na początku lat osiemdziesiątych wrócił do Polski, wciąż pracując dla niemieckich pism „Art” i „Brigitte”. W tym okresie rozpoczął też współpracę z Korą, fotografując ją m.in na okładki płyt Maanamu.

Po transformacji ustrojowej przez wiele lat współpracował z „Gazetą Wyborczą”. Prowadził także zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW i w Warszawskiej Szkole Fotografii. Jest jednym z najczęściej wystawianych polskich artystów, wciąż czynnie działającym w polu fotografii, a jego zdjęcia prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Pokaz „Dlaczego Kazimierz Dolny?”

Dla widzów festiwalu „Dwa Brzegi” (i nie tylko) Dom Kuncewiczów przygotował multimedialną prezentację wyjaśniającą fenomen Kazimierza Dolnego. „Dlaczego przyjeżdżali tu artyści?” – to pytanie pada często ze strony turystów, odwiedzających nasze muzeum. Szukając odpowiedzi na wyjaśnienie tej zagadki natrafiliśmy na wiele interesujących faktów, potwierdzających swoiste „genius loci”. Na podstawie zgromadzonych informacji oraz bogatego materiału ikonograficznego przygotowaliśmy prezentację wyjaśniającą kazimierski fenomen. Czy udało nam się rozwikłać tajemnicę? – przekonają się Państwo sami. Prezentacja powstała w ramach projektu Erasmus +, realizowanego przez Dom Kuncewiczów.

Film, w cenie biletu wstępu do Domu Kuncewiczów można obejrzeć codziennie ( z wyjątkiem środy) o godz. 10.15.

Oprowadzanie kuratorskie po wnętrzach Domu Kuncewiczów

1, 2 oraz 4 ,5.08 o godz. 11.00 w Domu Kuncewiczów odbędą się oprowadzania kuratorskie w cenie biletu wstępu do muzeum. W trakcie zwiedzania opowiemy o ciekawostkach, anegdotach ale przede wszystkim faktach, związanych z willą Pod Wiewiórką oraz jej mieszkańcami.

„Roszkowska – nieoczywiste”,  do 31 sierpnia,

Do końca sierpnia we wnętrzach Domu Kuncewiczów jest czynna wystawa, poświęcona malarce i scenografce, Teresie Roszkowskiej. Artystka była studentką prof. Tadeusza Pruszkowskiego z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, uczestniczką plenerów malarskich w Kazimierzu i członkinią kazimierskiej kolonii artystycznej.

Malarkę, sportretowaną przez Marię Kuncewiczową w opowiadaniu „Turban i dzika” w cyklu „Dwa Księżyce” przywołujemy za pośrednictwem mniej znanych obrazów, oryginalnej garderoby, należącej do Roszkowskiej (z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi) oraz projektów scenograficznych tej artystki, wykonanych dla Teatru Polskiego w Warszawie.

Wszystkie eksponaty są wkomponowane w naturalną przestrzeń, czyli wnętrza willi Pod Wiewiórką.

Domek pełen niespodzianek

Małych mieszkańców Kazimierza Dolnego, a także młodszych turystów zapraszamy do Domu Kuncewiczów na zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Propozycje zajęć, które nawiązują do książek, czytania, pisania i literatury pięknej są w naszym Domu nowością. Wprowadzimy je do stałej oferty, o ile spodobają się  najmłodszym zwiedzającym. A skoro testujemy je w czasie wakacji, to… bilet wstępu na zajęcia kosztuje tylko 1 zł/os.

Zapraszamy w czwartki 11, 18 i 25 sierpnia o godz. 11.00. Zajęcia będą odbywać się w ogrodzie lub na tarasie Domu Kuncewiczów. W razie brzydkiej pogody – zaprosimy uczestników zajęć do Sali edukacyjnej, na parterze muzeum (przyziemie).