Świąteczne klimaty Świąteczne klimaty

Kiedy kilkanaście lat temy byłam w Huston w Teksasie mocno zdziwił mnie fakt wprowadzenia świątecznych klimatów tuż po Święcie Zmarłych. Obecnie ten trochę mnie osobiście szokujący obyczaj stał się jakby i naszym.  A przecież Adwent dopiero się zaczął. Boże Narodzenie za niespełna miesiąc. Kalendarzowa zima podobnie .

Natomiast pierwszy dzień astronomicznej zimy rozpoczyna się wraz z przesileniem zimowym i w tym roku na półkuli północnej będzie to jednocześnie najkrótszy dzień w bieżcym – 2022 roku. Słońce będzie górować wówczas w zenicie równoleżnika Koziorożca (zwrotnika południowego).  Czyli kiedy? Zima astronomiczna, jest oczywiście ruchoma. Najbliższa wypada w środę 21 grudnia.

Dzień potrwa wówczas – w zależności od naszej dokładnej lokalizacji – około 7 godzin i 40 minut. Po 21 grudnia dzień będzie robił się coraz dłuższy, a noce krótsze. 22  grudnia rozpocznie się kalendarzowa zima.

Po maleńku zatem wchodzimy  w świąteczny czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Zaczyna nas fascynować świat światecznych gadżetów.

Sięgam zatem do zdjęć  ….