21- Dzień Babci, 22 – Dziadka 21- Dzień Babci, 22 – Dziadka

 Wszyscy wiemy doskonale, że babcia i dziadek to dwie niezwykłe osoby. Często to one w znacznym stopniu kształtują swoje wnuki. Wspomnienia budowane razem z nimi towarzyszą nam w późniejszej wędrówce przez życia. Szczególnie wtedy, gdy ich zabraknie.

M.in. z tego powodu warto doceniać każdy dzień  spędzony z dziadkami a tym bardziej uczcić ich święto. Przypomnieć im, jak wiele dla nas znaczą.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to czas szczególny, nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Skąd właściwie pomysł na taki wyjątkowy dzień? Kto zapoczątkował tę tradycję i jak wpadł na pomysł, by uhonorować Dziadków?

Pomysłodawcą światowym Dnia Babci był producent francuskiej Le Café Grand’Mère, czyli tzw. kawy babci. Choć ma ono komercyjne pochodzenie, dzięki niej zwyczaj zyskał popularność na całym świecie.

Natomiast nie wiadomo, skąd dokładnie przywędrował zwyczaj świętowania Dnia Dziadka na świecie. Wiemy jedynie, że ustanowiono tę datę nieco później niż w przypadku babci. Możliwe, że pierwszym państwem, które wymyśliło te obchody, były Stany Zjednoczone

Pomysłodawcą Dnia Babci w Polsce był tygodnik „Kobieta i Życie”. Jego datę zawdzięczamy Mieczysławie Ćwiklińskiej – znanej postaci kina i teatru. Właśnie tego dnia, sędziwa już aktorka miała wystąpić w Poznaniu. Redakcja „Ekspresu Poznańskiego” wręczyła jej tort oraz kwiaty, ustanawiając tym samym nowe święto — Dzień Babci. Całe wydarzenie miało nieco przypadkowy charakter, ale zostało przyjęte z aplauzem wśród polskiego społeczeństwa. Natomiast idea święta została rozpowszechniona przez „Express Wieczorny”, który ogłosił ten dzień oficjalnym w 1966 r.

 Dzień Dziadka ustanowiono nieco później, bo w 1978 roku. Telewizja Polska zorganizowała wówczas konkurs na ustalenie daty tego święta. Początkowo miało przypadać w dniu urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30 maja, ale ostatecznie zdecydowano, że dziadkowie będą świętowali dzień po babciach.

Stopniowo oba te święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka stawały się coraz popularniejsze, a w dzisiejszych czasach oba doczekały się specjalnej wzmianki w każdym kalendarzu. Nic dziwnego, w końcu cudowni ludzie zasługują na równie cudowne święto, podobnie jak nasi kochani rodzice.

Dzień Babci i Dziadka w innych krajach

W  Stanach Zjednoczonych święto obchodzone jest jako Dzień babci i dziadka (ang. National Grandparents Day). Ustanowiono je w 1978 roku, a obchodzi się je w pierwszą niedzielę po święcie pracy, czyli w okolicach maja. Na cześć starszego państwa w USA powstała nawet specjalna piosenka pt. „Song for Grandma and Grandpa”.

W Wielkiej Brytanii i we Włoszech dziadkowie i babcie również mają wspólne święta i obchodzi się je w październiku.

W Estonii jest to wrzesień i, co ciekawe, obchody ustanowiono dopiero w 2010 roku.

 Istnieją kraje, w których w ogóle nie obchodzi się Dnia Babci i Dziadka, ale za to składa się hołd osobom starszym.

W Japonii takie święto nazywane jest Dniem Szacunku Dla Wieku i młodsi ludzie podkreślają wówczas, że dziadkowie są dla nich autorytetem.

W Brazylii Dzień Babci i Dziadka obchodzi się 26 lipca, a w Meksyku 28 sierpnia. W Bułgarii swoje święto natomiast mają tylko babcie. Jak widać, wiele zależy od rejonu.

My Dzień Babci i Dziadka będziemy świętować już 21 i 22 bm.