Styczeń w Domu Kuncewiczów Styczeń w Domu Kuncewiczów

„Za-inspirowani Kazimierzem” – to tytuł wystawy, którą w styczniu i lutym prezentujemy w Pokoju Witolda Domu Kuncewiczów. Ponad 20 barwnych fotografii powstało we wrześniu ubiegłego roku. To plon Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego Lekarzy. Regularnie, od 9 lat przyjeżdżają do Kazimierza, by doskonalić swój warsztat i rozwijać pasję. Co roku pleneru przynosi bardzo interesujące zdjęcia, prezentujące Kazimierz, jego przyrodę, mieszkańców i architekturę w zaskakujący i nowatorski sposób.

Wystawa „Za-inspirowani Kazimierzem, która będzie czynna od 6 stycznia do 28 lutego,  otwiera cykl artystycznych działań, nawiązujących do cyklu opowiadań Marii Kuncewiczowej „Dwa księżyce”. Książka, opublikowana w roku 1933 – to jest 90 lat temu – jest do dziś uznawana za najciekawsze dzieło, portretujące Kazimierz Dolny z okresu 20.lecia międzywojennego. 

—————————————————————————————————————-

Wystawa – Ilona Irmina Iwańska

„Czas wilka, lwa i sowy” odmierza w Domu Kuncewiczów wystawa Ilony Irminy Iwańskiej. Ekspozycja powstała we współpracy z Kazimierską Konfraternią Sztuki. Wzorem ubiegłego roku, prace artystki zawisną w pokojach willi „Pod Wiewiórką”, korespondując ze zgromadzonymi w nich eksponatami i prowokując tym do rozmów o koegzystencji i oddziaływaniu sztuki.

Ilona Irmina Iwańska gościła już ze swoimi pracami w kazimierskim domu Kuncewiczów. Wystawa „Metamorfozy” prezentowana latem ubiegłego roku, spotkała się z dobrym przyjęciem odwiedzających. „Czas wilka, lwa i sowy”, który będziemy odmierzać w styczniu i lutym będzie nawiązywać do relatywizmu w postrzeganiu świata, do którego odwoływała się pisarka, Maria Kuncewiczowa w „Dwóch księżycach”. Jak wypadnie to porównanie? Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się w sobotę, 14 stycznia o godz. 12.00.

Ilona Irmina Iwańska urodziła się w Warszawie. Przez długi czas mieszkała w Otwocku, a obecnie przeniosła się na stałe do sąsiadującego z Kazimierzem Rogowa. Ma tam własną pracownię-galerię. Ilona Irmina Iwańska działa w warszawskim okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszeniu Plastycy Ziemi Otwockiej oraz w Międzynarodowej grupie artystów Broken Forests. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz licznych zbiorowych w kraju i zagranicą. Wykonuje nie tylko obrazy olejne, ale również akwarele, rysunki i grafikę.

W jednej z recenzji na temat twórczości Ilony Irminy Iwańskiej czytamy: „Paleta form, struktur i barw, jaką stosuje w swoich obrazach jest niezwykle bogata. Artystka doskonale potrafi interpretować otaczający nas świat Natury, ukazywać jego różnorodność, odsłaniając coraz to nowe przestrzenie do duchowych fascynacji. Obrazy Iwańskiej posiadają moc. Struktury kosmicznej materii odnajdywane w jej kompozycjach działają na widza bardzo subiektywnie. Wprowadzają go w nieograniczoną czasoprzestrzeń, gdzie wszystko dzieje się, zmienia i tworzy na nowo – tu i teraz”.

Z kolei prof. Krzysztof Jakubowski tak ujął istotę twórczości malarki: „Ilona Irmina Iwańska o swych artystycznych próbach mówi lapidarnie: Opisuję świat łącząc ze sobą różne zjawiska. Pokazuję jedność mgły i kamienia, czerwieni i błękitu… Wnikliwy obserwator dostrzeże tu niekiedy rozpoznawalne elementy przeniesione z rzeczywistego świata przyrody, które pozostają jednak zawsze tylko motywem artystycznej transformacji. Wyłaniające się stąd kompozycje zdumiewają rozmaitością imaginacyjnych skojarzeń a jednocześnie zaskakują urzekającą harmonią. Promieniuje z nich wyczuwalna skłonność artystki do poszukiwania wewnętrznej tajemnicy ziemskiej materii ukrytej pomiędzy tym co widzialne i niewidzialne, tym co realne i symboliczne…”

————————————————————————————————————————-

Ferie w DK

16 stycznia rozpoczynają się ferie. Z tego powodu proponujemy najmłodszym cykl warsztatów i spotkań inspirowanych literaturą. Zajęcia, w których będziemy pomagać w doskonaleniu umiejętności, malowania, rysowania, a także czytania, pięknego pisania i… słuchania odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 11.00. W pierwszym tygodniu ferii proponujemy aktywny – to jest warsztatowy – cykl zajęć dla wszystkich chętnych. Od 23 od 27 stycznia polecamy pomysłowe zwiedzanie Domu Kuncewiczów dla starszych i młodszych, połączone z rozwiązywaniem zagadek.  Zależy nam na tym, aby rodzice i opiekunowie spędzali czas ze swoimi dziećmi, dlatego cena – 10 zł – uwzględnia udział w zajęciach – dziecka i osoby dorosłej.

Święto wiewiórki

21 stycznia w kalendarzu świąt nietypowych przypada święto wiewiórki. To niekwestionowana gwiazda i patronka willi Pod Wiewiórką. Właściciele domu-muzeum, który opiekujemy się  nie powinni pogniewać się na nas za to, że wprowadzimy dzień wiewiórki do kalendarza wydarzeń Domu Kuncewiczów. Z uwagi na adresatów imprezy świętowanie rozpoczniemy już 20 stycznia (piątek) o godz. 10.00. Razem z najmłodszymi mieszkańcami Kazimierza Dolnego poznamy zwyczaje wiewiórek. O tych sympatycznych zwierzakach opowie Marzena Puzio z Nadleśnictwa w Puławach. W trakcie prelekcji będziemy wspólnie wykonywać kolorowe wizerunki wiewiórki. A pierwsze wiewiórcze święto w Kazimierzu zakończy uroczyste powieszenie specjalnego karmnika dla wiewiórek w ogrodzie Domu Kuncewiczów.

Wstęp na wydarzenie jest wolny – zapraszamy na nie wszystkich, którzy choć na chwilę chcą wrócić do świata dzieciństwa.