Marzec w Domu Kuncewiczów Marzec w Domu Kuncewiczów

Rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza

14 marca przypada 39. Rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza. Z tej okazji zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spacer tematyczny po kazimierskich zakątkach śladami Pana Jerzego. Postać polityka, literata, adwokata i filantropa przywołamy w faktach z jego biografii oraz anegdotach. Wprawa „Tropem Pana Jerzego” rozpoczyna się o godz. 12.00 i odbywa się w cenie biletu wstępu do naszego muzeum. 

Wystawa kolaży „Od Spichlerza do Mięćmierza” Doroty Opolskiej Maksym

Miejsce: Pokój Witolda

W marcu i kwietniu w Pokoju Witolda swoje kolorowe, wesołe kolaże zaprezentuje Dorota Opolska – Maksym. Autorka prezentowanych prac jest artystką, animatorką kultury, nauczycielką plastyki i terapeutką. Jej kolaże to ilustracje jednego najpiękniejszych i najciekawszych przewodników po Kazimierzu Dolnym. W oryginalny sposób prezentują wybrane zabytki Miasteczka M.in. spichlerze, kamieniczki, zamek, basztę i wąwozy. Trasa, wyznaczona przez kolaże przewodnika jest chętnie uczęszczana przez osoby odwiedzające Kazimierz, niezależnie od wieku. Wśród kolaży przygotowanych przez Dorotę Opolską Maksym jest także willa Pod Wiewiórką. Ta autorka praca zostanie w Domu Kuncewiczów na stałe.

Spotkanie autorskie z Dorotą Opolską Maksym odbędzie się 18 marca o godz. 12.00.   Będą Państwo mogli nie tylko podziwiać kunszt jej kolaży ale także nabyć przewodnik i otrzymać dedykację.

===================================================================

Obrazy Antoniego Michalaka w Domu Kuncewiczów – Miejsce: Salon –  ekspozycja Dom Kuncewiczów

W salonie Domu Kuncewiczów eksponujemy prace Antoniego Michalaka, przedstawiające dawnych właścicieli willi „Pod Wiewiórką”.  To dwie sangwiny: szkic do portretów Marii i Jerzego Kuncewiczów z 1974 roku oraz portret Jerzego Kuncewicza z roku 1962. Mimo iż obydwie pochodzą z naszej muzealnej kolekcji, to  z uwagi na stan zachowania, są rzadko eksponowane na wystawach.

Sensacją będą portrety Marii i Jerzego Kuncewiczów autorstwa Antoniego Michalaka wypożyczone z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.  Dwa obrazy olejne powstały pod koniec lat 50. XX wieku i znajdowały się niegdyś w kolekcji syna państwa Kuncewiczów – Witolda w Stanach Zjednoczonych. W roku 2012 Ossolineum nabyło je od wdowy po Witoldzie – Dorothy Kuncewicz. W Domu Kuncewiczów będą pokazywane po raz pierwszy.

Prezentacja prac Antoniego Michalaka będzie okazją do zaproszenia Państwa na spotkanie z Anną Krawczyk kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie, pasjonatką i znawczynią twórczości tego malarza. Na spotkanie o związkach Antoniego Michalaka z mieszkańcami willi Pod Wiewiórką zapraszamy 18 marca o godz. 14.00. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Nota biograficzna:

Antoni Michalak (1902-1975) to artysta-malarz związany z kolonia artystyczną w Kazimierzu Dolnym. Był studentem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie w klasach: Miłosza KotarbińskiegoKonrada Krzyżanowskiego i Tadeusza Pruszkowskiego; uczestnikiem plenerów w Kazimierzu Dolnym. Był współzałożycielem Bractwa Św. Łukasza, aktywnym uczestnikiem działań artystów, podejmowanych w Miasteczku. Od 1939 roku zamieszkał w Kazimierzu na stałe. Był przyjacielem wielu artystów: malarzy, pisarzy i poetów. W jego pracowni wielokrotnie gościli nie tylko Kuncewiczowie, ale też Tadeusz Hollender i Jarosław Iwaszkiewicz. 

Antoni Michalak był nie tylko uznanym malarzem, ale także pedagogiem. Przed wojną uczył we Lwowie, a w latach 19481969 był profesorem rysunku, malarstwa i technik plastycznych KUL.

Wystawa „Nokturny na dwa księżyce” Mieczysławy Izdebskiej-ŁazorekMiejsce: ekspozycja stała Dom Kuncewiczów

W tym roku przypada 90. rocznica wydania „Dwóch księżyców” Marii Kuncewiczowej. Cykl opowiadań, zekranizowany w latach 90. XX wieku przez Andrzeja Barańskiego, ukształtował obraz Kazimierza Dolnego jako mekki artystów i przyczynił się do wzrostu popularności Miasteczka jako modnego kurortu nie tylko wśród artystów.

Czy „Dwa księżyce” mogą nadal inspirować artystów? Przekonamy się o tym na wystawie Mieczysławy Izdebskiej-Łazorek „Nokturny na dwa księżyce”. Autorka zabiera nas w intymną podróż po kazimierskich zaułkach. Portretowane miejsca, ale także rozpoznawalny specyficzny styl jej prac mówią wiele o jej wrażliwości i pasji. Czy „Mietka” (bo tak podpisuje swe obrazy) na nowo odkryje przed oglądającymi magię Kazimierza? Zapraszamy na wystawę oraz spotkanie z autorką eksponowanych prac już 18 marca o godz. 13.00.

„Nokturny na dwa księżyce” w Domu Kuncewiczów to kolejna inicjatywa Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.