W najbliższy piątek i sobotę (22 i 23 bm.), ponadczasowym dziełem Giacoma Pucciniego TOSCA oficjalnie w Centrum Spotkania Kultur przy Placu Teatralnym 1 w Lublinie, otwiera swoje podwoje OPERA LUBELSKA . Tak, tak – OPERA LUBELSKA. Lubelska!
Wszystkie bilety zostały sprzedane – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Opery Kamila Lendzion. Zobaczą ją melomani nie tylko z Lublina, kraju ale i ze świata. Nic dziwnego. To pierwsze tak duże wydarzenie w historii kultury w Lublinie.
Opera „Tosca” Giacoma Pucciniego to opera wyjątkowa – bez uwertury, za to z blisko sześćdziesięcioma lejtmotywami charakteryzującymi bohaterów, a nawet rekwizyty. Opera werystyczna do tego stopnia, że Puccini udał się do Zamku Świętego Anioła w Rzymie, żeby zmierzyć dźwięk dzwonów jutrzniowych słyszanych z jego murów, aby wkomponować później w „Toskę” ich brzmienie… Opera pełna namiętności – splatają się w niej miłość, polityka i zbrodnia.
Jesteśmy po próbach – kontynuowała Pani Dyrektor – przed nami próby generalne, jesteśmy gotowi, stworzyliśmy coś wyjątkowego.
O faktycznym rozmiarze tego artystycznego, dodam z satysfakcją lubelskiego przedsięwzięcia świadczą następujące dane:
Partie orkiestrowe – 1500 stron, partytury – 436 stron, wyciąg fortepianowy – 320 stron, próby – 196 godzin, studia partytury – ok. 4 miesięcy, chór – 100 osób, w tym 45 dzieci, orkiestra – 69 osób, stroje kobiece – 300 m2 materiału, 12 tys. sztuk cyrkonii do kostiumów. To nie wszystko. Na scenie publiczność premierowa zobaczy 15 solistów i 16 osób z baletu. Łącznie na scenie sali operowej przy placu Teatralnym 1 będzie 200 wykonawców!
Dodać jeszcze warto takie liczby, jak – orkiestra 69 osób, soliści – 15 osób, chór -45 osób oraz balet 16 osób. Wow!!!
Poznaliśmy ostateczną obsadę opery Pucciniego. W roli tytułowej dwukrotnie wystąpi sopranistka Karina Skrzeszewska. W obiekt westchnień Tosci, czyli w rolę Maria Cavaradossiego wcielili się Paweł Skałuba i Tadeusz Szlenkier. W roli Scarpii wystąpią – Zbigniew Maciasa oraz Mariusz Godlewski.
– Mamy najlepszą obsadę, jaką moglibyśmy sobie wymarzyć – powiedziała na konferencji prasowej Kamila Lendzion. Są to wybitni artyści śpiewacy. Uczynią premierowe przedstawienia w Operze Lubelskiej wyjątkowymi, niezapomnianymi.
Pora przedstawić realizatorów tego wyjątkowego przedsięwzięcia artystycznego. Reżyseria: Tomasz Man. Kierownictwo muzyczne: Vincent Kozlovsky. Scenografia i kostiumy: Anetta Piekarska-Man. Choreografia/ruch sceniczny: Artur Dobrzański. Wizualizacje, grafika: Zuzanna Piekarska. Asystent reżysera: Jakub Gąska. Asystent dyrygenta: Jakub Montewka. Kierownik chóru: Grzegorz Pecka. Przygotowanie chóru dziecięco-młodzieżowego: Małgorzata Papiewska. Kierownik baletu: Roman Kamiński. Reżyseria świateł: Marcin Nogas. Reżyseria dźwięku: Łukasz Jakubowski, Cezary Socha, Krzysztof Głębocki.
„Tosca” Giacoma Pucciniego – Opera w trzech aktach. Prapremiera: 14 stycznia 1900 r., Teatro Costanzi, Rzym. Libretto: Luigi Illica i Giuseppe Giacosa.
Gdy mowa o realizatorach nie mogę nie wspomnieć o bardzo istotnej w tym gronie roli scenografa. Na co możemy liczyć ? Na innowacyjność. Minimalizm bo ten zastosowała jego zwolenniczka Anetta Piekarska-Man.
Znamy też już nowe logo Opery Lubelskiej. Do konkursu zgłoszono około 60 propozycji. Pierwsze miejsce zajął projekt Łukasza Zwolana.
– Projektując znaki, zawsze lubię minimalizm – mówi zwycięzca konkursu. – Projekt tego znaku jest bardzo prosty, oparty na schemacie geometrycznym, w który wpisana jest litera „O”. Czasami rzeczy są poparte pewną wiedzą, tak tutaj przez zupełny przypadek, zakrywając część tej litery kartką, dostrzegłem w tym znaku coś, co niewątpliwie łączy się z Lublinem, czyli koziołkiem i jego rogiem. Mam nadzieję, że ten znak na stałe wpisze się w to miejsce.
No cóż…Przed nami duża, ba wspaniała doza wrażeń. A i radość serce rozpiera, że Lublin posiada własną OPERĘ! Brawa dla tych, którzy z pełną determinacją ten cel osiągnęli!
Grażyna Hryniewska