Chciałbym dzisiaj skupić Waszą uwagę na jednym z ważnych obowiązków samorządu związanych z ochroną naszego zdrowia i jakości powietrza, jakim jest monitorowanie i zarządzanie ryzykiem przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10.
Obecnie coraz częściej możemy zauważyć, że jakość powietrza w naszym mieście staje się coraz bardziej problematyczna. Dlatego samorząd powinien podejmować szereg działań mających na celu minimalizację negatywnych skutków tej sytuacji dla naszego zdrowia.
Na podstawie stosownych przepisów prawa, a w tym rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (t.j.Dz. U. 2021 r. poz. 845) samorząd lokalny ma obowiązek monitorowania stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu oraz regularnego informowania mieszkańców o wynikach tych pomiarów. Jeśli wartości te osiągną lub przekroczą poziom informowania, samorząd jest zobowiązany do natychmiastowego podjęcia odpowiednich działań w celu ograniczenia ryzyka dla zdrowia publicznego.
Podjęte przez samorząd działania mają na celu m.in. monitorowanie stanu czystości powietrza oraz podejmowanie działań profilaktycznych, informacyjnych i edukacyjnych w celu świadomego ograniczania emisji zanieczyszczeń.
Już drugi raz w tym miesiącu tj. 1 i 5 grudnia 2023 nie powiadomiono lokalnej społeczności i gości o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu!!!
Dla pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu zawartych w pyle PM10 nie zostały określone poziomy informowania ani poziomy alarmowe, jednakże działania podejmowane w odniesieniu do emisji pyłu PM10 również wpływają na ograniczenie negatywnego wpływu stężeń pyłu PM2,5, a także benzo(a)pirenu.
Powiadomienie o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie informuje o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w dniu 01.12.2023 r. (kolejny taki sam komunikat opublikowano 5.12.2023 r.). Prognozowane przekroczenie poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 obejmuje: powiat miasto Lublin, powiat lubelski, powiat radzyński. Przyczynami wysokich stężeń pyłów są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.
INFORMACJE O ZAGROŻENIU
Zagrożenie
Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.
Przyczyny
Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń (brak wiatru, opadów), wzmożona emisja z sektora bytowo-komunalnego spowodowana niską temperaturą.
Wrażliwe grupy ludności
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
• osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
• osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.
Możliwe negatywne skutki dla zdrowia
• Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.
• Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.
• Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.
Zalecane środki ostrożności
Ogół ludności:
– rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,
– ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
– unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
Wrażliwe grupy ludności:
– ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,
– nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,
– osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie,
– ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
– unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np.
palenia w kominku.
W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Zaleca się również:
– zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
– prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego,
– bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza
(http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current).
DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO OGRANICZENIA PRZEKROCZEŃ
Zakres działań krótkoterminowych
• Działania określone przez Zarząd Województwa w planach działań krótkoterminowych https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/WDU_L/2023/4439/akt.pdf
- Pełna treść alertów GIOŚ przemilczanych przez samorząd Lublina, województwa i wojewodę lubelskiego: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/4/overruns/0
To, że prościej zrobić kolejną samochwalną konferencję prasową podsumowującą trwające jeszcze kadencję, czy podłączyć światełka na miejskiej choince, to zdecydowanie za mało, jeżeli chodzi o ciągle nawracające przeziębienia i inne choroby mające źródło w złej jakości powietrza, co trapi nasze dzieci, wnuki, rodzeństwo, czy współmałżonków, albo nas samych!!!Dlatego apelujmy we własnym zakresie do innych mieszkańców Lublina i gości o przestrzeganie zasad ekologicznego postępowania, takich jak ograniczenie korzystania z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, unikanie palenia śmieci, używania kominków, czy dbanie o właściwe ogrzewanie domów.
Przyjmując te proste nawyki, możemy wspólnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia nas wszystkich.
Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na czystość powietrza, a nasze wspólne działania są kluczowe dla przyszłości naszej planety i dobrobytu naszych dzieci.
Nie zapominajmy przede wszystkim, że smog powstaje w wyniku niesprzyjających warunków meteorologicznych utrudniających rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń (brak wiatru, opadów) oraz wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego spowodowanego niską temperaturą, pracą silników spalinowych, ścieraniem powierzchni dróg, opon i elementów ciernych układu hamulcowego.
Dlatego tak ważna jest ochrona przed zabudową klinów i korytarzy przewietrzających, którymi w Lublinie są Górki Czechowskie, dolina Bystrzycy, Park Jana Pawła II, czy też obrzeża lasu Stary Gaj.
Nie dopuśćmy również do budowy w Lublinie 3 spalarni śmieci, w których sprawie Urząd Miasta Lublin zawarł już ponad 1,5 roku temu stosowne porozumienie z kandydatami na palaczy odpadów!!!
Zachęcam Was do monitorowania informacji na temat jakości powietrza dostarczanych przez GIOŚ i niezależne czujniki, aby być dobrze poinformowanym i podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony swojego zdrowia i innych.
Wywierajmy presję na znajdujących się w naszym otoczeniu przedstawicieli władzy samorządowej i rządowej, by bez względu na ich miejsce zamieszkania zatroszczyli się również za tych, którzy są dla nich pracodawcami i płatnikami wynagrodzeń.
Nie może być tak w mieście „Lubelskiego Lipca”, że wizerunek polityków zamierzających kandydować w zbliżających się wyborach samorządowych będzie ważniejszy od zdrowia i życia ich potencjalnego elektoratu i gości!!!
𝗥𝗮𝘇𝗲𝗺 𝗺𝗼𝘇̇𝗲𝗺𝘆 𝘂𝗰𝘇𝘆𝗻𝗶𝗰́ 𝗻𝗮𝘀𝘇𝗲 𝗺𝗶𝗮𝘀𝘁𝗼 𝗹𝗲𝗽𝘀𝘇𝘆𝗺 𝗺𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲𝗺 𝗱𝗼 𝘇̇𝘆𝗰𝗶𝗮! 𝗦𝘇𝘆𝗸𝘂𝗷𝗺𝘆 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗻𝗮 𝗿𝗲𝘄𝗼𝗹𝘂𝗰𝗷𝗲̨ 𝗮𝗻𝘁𝘆𝘀𝗺𝗼𝗴𝗼𝘄𝗮̨ 𝘄 𝗟𝘂𝗯𝗹𝗶𝗻𝗶𝗲!!!
Link do kolportażu tej odezwy wraz ze stosowną grafiką dostępny jest na profilu FB: https://www.facebook.com/photo?fbid=726346809549590&set=a.106478418203102
Przy okazji przekazuję prezent od jednego lubelskich pomocników Świętego Mikołaja, chomika europejskiego z Górek Czechowskich:
https://www.facebook.com/reel/726654216150459
Pozdrawiam,
Andrzej Filipowicz
LAS/POL/RDCP