Witaj w moim świecie! Witaj w moim świecie!

2 grudnia br.  w SKENDE odbędzie się wydarzenie „Witaj w moim świecie. Poznaj i zrozum świat osób niepełnosprawnych”. Pozwoli ono spojrzeć na życie osób
z niepełnosprawnością z innej perspektywy i przełamać dzielące bariery.
Odwiedzający centrum będą mogli wziąć udział w warsztatach pisania brajlem i poruszania się o lasce. Czekają też nowe technologie: cyber-oko, kostium obciążeniowy symulujący niepełnosprawność ruchową

i okulary symulujące wady wzroku. Dzieci skorzystają ze spotkania z psem terapeutą, a także udekorują świąteczne pierniki. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, który obchodzony jest 3 grudnia. 

Wydarzenie odbywa się w godzinach od 12:00 do 18:00 w centrum handlowym SKENDE (al. Spółdzielczości Pracy 88, Lublin) naprzeciwko przestrzeni młodzieżowej Miejscówka.
W tych godzinach będzie można wziąć udział w warsztatach i wypróbować nowe technologie, które skutecznie ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami. Wszystko po to, aby spojrzeć na życie osób z niepełnosprawnościami z innej perspektywy, zrozumieć lepiej ich świat i przełamać dzielące nas bariery.Odwiedzający będą mogli wypróbować np. cyber-oko, czyli program pozwalający prowadzić kursor myszy dzięki gałce ocznej; specjalny kostium obciążeniowy, który symuluje niepełnosprawność ruchową; okulary symulujące różne wady wzroku i notatnik brajlowski.

Dzieci niewidome i słabowidzące pokażą, jak pisać na maszynie Brajla i jak czytać pismo punktowe. Powstanie też mini tor przeszkód do pokonania o lasce. Każdy będzie mógł z zawiązanymi oczami sprawdzić, czy łatwo jest poruszać się, gdy nie możemy polegać na wzroku. Na miłośników planszówek i nie tylko, czekają gry i kostka Rubika przystosowana do potrzeb osób niewidomych.

Od godz. 14:00 do 16:00 w SKENDE pojawi się pies terapeuta rasy Samojed ze swoim opiekunem – trenerem umiejętności społecznych. Na spotkaniu dzieci będą mogły dowiedzieć się na czym polega rola czworonoga w terapii z osobami z niepełnosprawnością, jak pracuje na co dzień i dlaczego dogoterapia ma ogromne znaczenie. Najmłodsi sami wezmą też udział w zabawie.

Od godz. 12:00 do 14:00 w Szwedzkim Stole będzie możliwość, aby wspólnie z młodymi kucharzami ze Szkoły Branżowej SOSW1 i podopiecznymi Stowarzyszenia Camino udekorować świąteczne pierniczki. To idealna okazja, aby się lepiej poznać, zintegrować i przełamać bariery. Wystarczy się zapisać.Podczas wydarzenia pojawi się także „Drużyna poMocy” czyli grupa podopiecznych Stowarzyszenia Camino – dzieci z Zespołem Downa, Zespołem Aspergera i autyzmem, którzy w SKENDE angażują się w wolontariat. Dzieci pomagają podczas różnych wydarzeń i warsztatów, rozwijając swoje umiejętności społeczne. Będzie ich można poznać po żółtych koszulkach.

Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Camino, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie, Fundacja Aktywizacja, Ośrodek Wsparcia  i Testów w Świdniku, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Bliżej Świata, Trener Umiejętności Społecznych Dogoterapeuta Krystyna Wójcik.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne na stronie internetowej: www.skendeshopping.pl/pl/witaj-w-moim-swiecie

To nie pierwsza akcja realizowana na rzecz przełamywania barier i stereotypów osób z niepełnosprawnościami w SKENDE. Od października w studiu kulinarnym Szwedzki Stół realizowany jest program „Lublin Skills Up. Apetyt na sukces w gastro”, gdzie młodzi kucharze z SOSW1 dzięki lubelskim cukierniom i restauracjom mogą zdobyć praktyczne umiejętności gotowania.

Już niedługo – 6 grudnia – ruszy kolejny projekt. W SKENDE pojawi się stoisko Piernikowo, gdzie każdy będzie mógł nabyć świąteczne pierniczki poMocy i wesprzeć zbiórkę dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, które chcą wyjechać  na wycieczkę.

Dotychczasowe projekty można zobaczyć tutaj: www.skendeshopping.pl/pl/druzyna-pomocy/