Magic Star z Piask jabłkiem premium w Polsce? Magic Star z Piask jabłkiem premium w Polsce?

Czy Polakom posmakuje Magic Star, czyli nowa odmiana jabłek z lubelskich sadów? Na rynek trafiły właśnie pierwsze dostawy, których jedynym producentem w naszym kraju jest Zrzeszenie  Producentów Owoców Stryjno Sad z okolic podlubelskich Piask. Warto dodać, że jabłka można kupić jedynie w sieci sklepów Biedronka, co zapewnia producentowi tych jabłek szerokie dotarcie do klientów.

Magic Star to odmiana klubowa jabłka, która została wyhodowana w Holandii. Jej właściciel, firma Fresh Forward zezwoliła na produkcję tych właśnie jabłek przez Stryjno Sad, jako jedynej firmie w Polsce. Samo jabłko jest przebojem na rynkach zachodnich ze względu na swój smak, chrupkość, aromat i piękne, czerwone wybarwienie. Jest to jabłko twarde, mało podatne na uszkodzenia mechaniczne. Magic Star charakteryzuje się także wysoką zdolnością przechowalniczą, co jest bardzo istotne dla sadowników. Ponadto dzięki swoim właściwościom odmiana ta przechowywana w temperaturze pokojowej, a więc również w sklepach, co najmniej przez trzy tygodnie nic nie traci ze swoich wartości.Długo szukaliśmy na rynku takiej odmiany, która będzie jabłkiem premium, co pozwoli nam pozyskać nowych klientów i uzyskać za odmianę klubową wyższą cenę. Rozmawialiśmy z sadownikami we Włoszech, Francji, także z polskimi szkółkarzami, którzy wdrażają ciekawe odmiany. W końcu wybór padł na partnera z Holandii. Dwa lata temu zaczęły się u nas pierwsze nasadzeniamówi Zbigniew Chołyk, prezes Zrzeszenia Producentów Owoców Stryjno Sad.

Magic Star to krzyżówka Elise z selekcją odporną na parcha jabłoni. Odmiana ta nadaje się również do sadów ekologicznych. Umowa z holenderską firmą podpisana została na 10 lat. Nasadzenia rozpoczęły się w 2022 roku i co roku sadownicy w Stryjno Sad sadzą ok. 50 tysięcy drzewek tej odmiany.Sami jesteśmy ciekawi jak zareagują klienci. Zaryzykowaliśmy, ale uznaliśmy, że musimy wyjść poza ten zamknięty krąg odmian jabłek znanych od lat przez konsumentów. Ze względu na nadprodukcję jabłek i uzyskiwane przez nas niskie ceny postanowiliśmy zaproponować jabłko odmiany klubowej klasy premium. Trudniejsze i droższe w produkcji, ale też z wyższą ceną w sklepach, a więc i wyższym naszym zyskiem  – mówi prezes Chołyk.

Debiut Magic Star na rynku zbiegł się z jubileuszem 25-lecia działalności Zrzeszenia Producentów Owoców Stryjno Sad. Powstało ono jako jedna z pierwszych grup producenckich w Polsce. Dzisiaj należy do niego blisko sto osób z całego województwa lubelskiego. Rocznie Stryjno Sad produkuje ponad 30 tysięcy ton owoców, z czego 18 tysięcy ton to jabłka deserowe m.in. Gala, Golden Delicious, Szampion, Ligol, Pinova, Wellant.