GAMZA w roli 55-letniego Jubilata! GAMZA w roli 55-letniego Jubilata!

Formacja Tańca Towarzyskiego GAMZA, taneczna marka Politechniki Lubelskiej jest mi bliska od lat wielu. To z nią przez lata celebrowałam  własne, co istotniejsze  wydarzenia związane z redagowaną przez 15 lat  URODĄ ŻYCIA. Występy tancerzy GAMZY za każdym razem uświetniały redakcyjne wydarzenia. Podczas nich poznałam rzec by można serce GAMZY – Piotra Mochola. W mojej serdecznej  pamięci  zawsze był, jest i będzie osobą, która GAMZĘ wyniosła na piedestały dzięki posiadanym umiejęnościom i determinacji.  
Sama tańczyłam u Staszka Leszczyńskiego, UMCS.  Wiele godzin kosztowało mnie doskonalenie taneczych umięjetności. Stąd ze szczególnym uznaniem odnotowuję 55-lecie Formacji  Tańca Towarzyskiego Gamza. Z autentyuczną przyjemnością będę oglądać 30 maja o godz. 18 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie jubileuszowy  koncert galowy Formacji. 
Tymczasem trochę wspomnień. Gamza,  to pierwsza i jednocześnie najstarsza studencka grupa artystyczna w naszym mieście. Oficjalnie zainaugurował swoją działalność 1 kwietnia 1970 roku. Założycielami Zespołu była  mgr Zenobia Stepowicz – pierwszy kierownik artystyczny i choreograf wraz z ówczesnymi studentami Wyższej Szkoły Inżynierskiej Krystyną Majdan i Wiktorem  Życzyńskim.
Od 1 marca 1991 roku funkcję dyrektora artystycznego i choreografa Formacji pełni Piotr Robert Mochol.
Co potwierdza własna wypowiedzią głównym celem realizowanym przez Formację GAMZA jest popularyzacja tańca towarzyskiego w środowisku akademickim. Dalej : „GAMZA to grupa osób chcących dobrze tańczyć. Wielu studentów twierdzi, że przed zdobyciem tytułu inżyniera czy magistra, to już ostatni, w miarę bezstresowy okres na naukę tańca, umiejętności cenione w towarzystwie”.
Do GAMZY mogą przyjść wszyscy zainteresowani walcem angielskim, tangiem …, sambą, rumbą, … oraz użytkowym discofoxem oraz rock’n’rollem. Nie ma znaczenia czy ktoś umie tańczyć i posiada najwyższą klasę taneczną „S”, czy też jest zupełnym amatorem.
Corocznie tancerze prezentują programy artystyczne podczas studenckich imprez kulturalnych i sportowych, spotkań biznesowych i integracyjnych. Angażują się również w organizowanie imprez tanecznych na skalę miejską, ogólnopolską a nawet międzynarodową.
Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA otwarta jest na wszelkie formy współpracy, gwarantując wysoki poziom artystyczny. Rok 2025 dla GAMZY to wspaniały jubileusz 55-lecia istnienia Formacji. Z różnych doniesień medialnych wynika, że jesteśmy w czołówce działalności tanecznej nie tylko Miasta Lublin.
Jubileusz 55-lecia Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA, to też wyjątkowa rocznica dla Piotra Roberta Mochola, dyrektora artystycznego i choreografa. To stanowisko piastuje od 35 lat. Zatem Jemu oddajemy głos.

                     Piotr Mochol opowiada…

 Dlaczego GAMZA? Wbrew pozorom nie jest to skrót, a nazwa czerwonego, bułgarskiego wina, którym wzniesiono toast premierowym koncercie przygotowanym przez studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej.  Założycielami zespołu są Krystyna Majdan i Wiktor Życzyński. Pani Zenobia Stepowicz jest również jedną z założycielek i pierwszym kierownikiem artystycznym  i choreografem. Była również moją nauczycielką tańca, gdyż w 1986 roku wstąpiłem w szeregi GAMZY.
GAMZA jest zespołem amatorskim. Nie startujemy w turniejach tańca, ani w innych tanecznych rywalizacjach. Tańczymy dla przyjemności i ku wielkiemu zadowoleniu widzów. Dla nas wyzwaniem są pokazy taneczne na zaproszenie różnych firm czy instytucji. Organizacja koncertów wymaga połączenia bardzo wielu czynników.
Na zagraniczne gościnne prezentacje jeździliśmy m.in. do Czechosłowacji, NRD, Związku Radzieckiego. Po roku 1990 gościliśmy w Czechach, Ukrainie, na Białorusi, Węgrzech, i Litwie. Najdalszym zakątkiem świata do którego GAMZA zawitała z tanecznym show była Japonia. W ostatnich latach byliśmy także uczestnikami międzynarodowych festiwali w Macedonii, Grecji, Czarnogórze, we Włoszech i Francji.
Tancerze GAMZY wspólnie z niepełnosprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie dwukrotnie braki udział w Europejskim Inkluzyjnym Turnieju Tańca Towarzyskiego w Münster, mieście partnerskim Lublina.
 Jesteśmy zaprzyjaźnieni z uczelnią w Równem na Ukrainie. Jeździliśmy tam co roku na Festiwal „Studencka Wiosna” do czasu wybuchu wojny z Rosją.  
 W tym momencie mamy dwie reprezentacje. W każdej z nich tańczy po 8 par. Średnio na zajęcia w GAMZIE w grupach o różnym poziomie zaawansowania w każdym semestrze uczęszcza około 100 osób. 
 GAMZA w swoich szeregach gromadzi ludzi wielu pokoleń. Jest to zespół studencki, jednakże są również osoby, które pomimo ukończenia studiów wciąż tańczą w Zespole.
– Największą dumą Formacji jest coroczny Charytatywny Koncert Noworoczno – Karnawałowy. W tym roku odbył się już po raz 34. Całkowity dochód z tego widowiska przeznaczony jest na potrzeby niepełnosprawnych uczniów ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie, nad którą GAMZA sprawuje taneczny patronat.
Podczas  koncertu Jubileuszowego 55-lecia Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zobaczymy 101 tancerzy, którzy tańczyli w GAMZIE w latach 1984-2025″.

Ze wspomnień Wiktora Życzyńskiego

„Pierwsza choreograf – Pani Zenobia Stepowicz i jej była uczennica tańca Krystyna Majdan przekonały ówczesnego Rektora Stanisława Podkowę ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej do stworzenia niepowtarzalnego Zespołu Tańca Towarzyskiego. Rozesłane wici padły na urodzajny grunt i w krótkim czasie głównie z inicjatywy Wiktora Życzyńskiego – późniejszego Szefa Zespołu – zebrała się wystarczająca liczba studentów, głównie Wydziału Budownictwa, którzy podjęli trud wcielania w życie tej inicjatywy. 1 kwietnia 1970 roku (tak, tak, w Prima Aprilis) w sali na strychu budynku Rektoratu przy ówczesnej ulicy Dąbrowskiego rozpoczęła się żmudna droga nauki tańców towarzyskich w układzie scenicznym. Po dokonaniu przez Panią Zenobię ostrej weryfikacji zgłaszających się chętnych wybrana została grupa ponad 20 osób, która rozpoczęła regularne próby. Po jednej z nich poszliśmy na spotkanie towarzyskie do kawiarni Lublinianka gdzie wypiliśmy za pomyślność inicjatywy po lampce wina „Gamza” i tak postanowiliśmy nazwać Zespół. W wakacje 1970 roku wyjechaliśmy na obóz do Gardzienic, gdzie odwiedzili nas Rektor Stanisław Podkowa i Prorektor Seweryn Bobiński, który sprawował bezpośrednią opiekę nad Zespołem. Efektem półrocznej pracy był pierwszy występ Zespołu w Chatce Żaka na uroczystej inauguracji roku akademickiego 1970/1971. Poza występami zespołowymi para Barbara Zborzyńska (obecnie Kruszyńska) i Wiktor Życzyński brali udział w Wojewódzkim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Dyrektora WDK w Lublinie zwyciężając przez 2 kolejne lata. Pierwszy skład Zespołu dał przez okres 2 lat 25 koncertów. A potem prawie wszyscy skończyliśmy studia i przyjemność tańczenia przenieśliśmy do celów prywatnych brylując na parkietach”.
Zenobia Stepowicz – współzałożycielka Zespołu, kierownik artystyczny i choreograf w latach     1970 – 1990
Krystyna Majdan – współzałożycielka Zespołu GAMZA
Wiktor Życzyński – współzałożyciel Zespołu GAMZA
Arkadiusz Lis – współpracownik i choreograf Zespołu w latach 1989 – 1991
Piotr Robert Mochol – społeczna praca na rzecz Zespołu w roku 1990, dyrektor artystyczny i choreograf od 1991 roku
Magdalena Stręciwilk – instruktorka i asystentka choreograficzna od 2025 roku